Ördek Eti

Favorilerime
Ekle

Ördek eti denildiği zaman tek tip bir lezzetten söz etmek mümkün değildir. Vahşi doğada yaşayıp avlanan ördeklerin etleri, hayvanın beslenme tarzına göre lezzet farklılıkları gösterir. Çünkü ördekler cinslerine ve yaşadıkları yere göre çimenden çamur artıklarına, küçük balık ve kurbağalardan, börtü böceğe kadar çok çeşitli şeylerle beslenirler. Besihane ördekleri ise, cinslerine göre lezzet farklılıkları gösterir.

Ördek eti nereden alınır?

Ördek eti iki yolla elde edilir. Bunlardan birincisi av ve avcılık marifetiyledir. Diğer ve daha yaygın olan yolsa besiciliktir. Besicilik ise modern besicilik ve köy besiciliği olarak ikiye ayrılır.

Modern besicilik için son yıllarda özellikle, çabuk üreyen ve kesimlik hale çabuk gelen Pekin ördeği tercih edilir. Köy besiciliğinde ise yaygın tür yerli kahverengi ördektir. Besihanelerde üretilen Pekin ördeklerinden elde edilen ördek etleri, büyük süpermarketlerden ve bazı kasaplardan temin edilebilir. Köy besisi ördek etleri ise daha çok yerel pazarlardan alınabilir.

Ördek eti nasıl olur?

Ördek eti kendine en yakın et türü olan tavuk etiyle kıyaslanacak olursa, görece daha siyah bir ettir. Yabani ördek eti, besi ördeklerine göre daha sert olur. Ördeğin yağ tabakası, özellikle soğuk sulardan kendisini koruyabilmesi için derisiyle tüylerinin arasında yer alır. Bu tabaka tüylerinin yolunmasından sonra etten ayrılabildiğinden, ördek eti geriye kalan kısmı itibariyle yağsız bir ettir. Avlanma yoluyla elde edilen ördek etleri, ördeğin beslenme türüne göre, özellikle tavuk etine alışkın olanlar için biraz kokulu gelebilir. Besi ördeklerinde ise bu kokudan söz edilemez.

Ördek eti nasıl pişirilir?

Ördek eti, tavuk etini andırdığı için tavukların pişirilebildiği tüm yöntemler ile pişirilebilir. Ancak tavuğa göre biraz daha geç piştiği unutulmamalıdır. Özellikle güveçte veya fırında pişirilmesi tavsiye edilir. Yahnisinin yapılması da lezzet açısından çok iyi netice verir. Ördek eti deyince Çin mutfağının uluslararası şöhretli portakallı ördeği de unutulmamalıdır.

Görselin kaynağı: http://hanoivietnamtravel.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?