Kaz Eti

Favorilerime
Ekle

Kaz, ördekgiller (Anatidae) familyasından ayakları perdeli bir yapıya sahip kuş türüdür. Genellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde kaz yetiştiriciliği yaygın olmakla birlikte Kars civarında yetiştirilen kazlar meşhurdur. Başlıca besinleri otlar olan kazların böcek, küçük omurgalılar, solucan gibi canlıları yiyen türleri de vardır. Ömürleri boyunca tek eşli olan kazlar, etinin lezzetli olması nedeniyle geçmişten beri mutfaklarda yer almaktadır.

Kaz etinin besin değeri nedir?

Kaz eti; yağ, kalori ve kolesterol bakımından diğer et türlerinden yüksek değerlere sahip olduğu için küçük porsiyonlarla derisi ayrılarak tüketilmelidir. 100 gr. porsiyonda 21 gr. gibi yüksek yağ içermesine rağmen demir, potasyum ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Bunun yanında kaz eti, B 12 ve A vitamini açısından da yüksek değerlere sahiptir.

Kaz eti nasıl pişirilir?

Kaz eti, sık dokulu bir yapıya sahip olduğundan önceden marine edilmesi ya da düdüklü tencerede pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Türk mutfağında kaz eti, Orta Asya’dan beri önemli bir yere hakim olmakla birlikte genellikle tavuk ve hindi gibi, güveç, haşlama, sote ve fırında pişirilerek hazırlanmaktadır.

Fırında pişirileceği durumlarda alüminyum folyo ya da fırın poşeti kullanımı, pişirme süresini uzatabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak fırın ısısının 175 C civarında olması, eti kurutmadan kısa sürede pişirmek için ideal olan ısı değeridir. Ülkemizde meşhur olarak Kars kazı, ayazda kurutulduktan sonra suda haşlanarak pişirilmektedir.

Kaz eti nasıl servis edilir?

Kaz eti, haşlama olarak pişirileceği zaman haşlama suyuna kazın yağı ve tuzu çıkacaktır. Bu haşlama suyu ile yapılacak olan bulgur pilavı, kaz etinin yanında servis edilebilecek en iyi alternatiftir. Yağlı bir yapıya sahip olan kaz etinin hazmı zor olabileceğinden alışık olmayanlar için etin yanında hazım kolaylaştırıcı olarak toz şeker servis edilmektedir. Doğu Anadolu’da ise kaz etinin yanında hoşaf ya da ayran tüketilmektedir.

Kaz eti nerelerde bulunur?

Kaz eti, nadir rastlanan bir et türü olması nedeniyle kısıtlı yerlerde bulunabilmektedir. Köy pazarlarından rahatlıkla temin edilebilecek olan kaz; büyük marketler, gurme ürün satan işletmeler, online alışveriş sitelerinde ve bazı şarküterilerde dondurulmuş olarak satışa sunulabilmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.godfreys.co/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?