Dana Bacon

Favorilerime
Ekle

Dana bacon kasaplık sığırın sırt, karın ve döş kısmından, tuzda bekletilip tütsülenerek üretilen ve bir tür çemensiz pastırmaya benzeyen şarküteri ürünüdür. Bacon aslen domuz etinden üretilir ve domuz ürünü olarak bilinir. Domuzun jambon, prosciutto gibi görece daha değerli şarküteri ürünleri üretilmesine uygun olmayan bölgelerinin değerlendirilmesi amacıyla üretilir. Ülkemizde ise domuz eti tüketilmediğinden, sığır etinden üretilerek tüketime sunulmakta ve dana bacon olarak adlandırılmaktadır.

Dana bacon sığırın hangi bölgelerinden elde edilir?

Dana bacon fazla yaş almamış sığırların kalça üst kısmı olan tranç, karın boşluğu olan pençata ve döş etinden üretilir. İtalyanların domuzun karın boşluğundan, tütsülemeden elde ettikleri bacon türüne pancetta adını verdiklerini de belirtmekte fayda var. Sığır eti domuz etine göre daha az yağlı olduğu içini dana bacon da orijinal bacona göre daha az yağlı olur.

Dana bacon nasıl üretilir?

Bacon üretilecek et bir süre kuru dinlendirme (dry aged) yapılmak suretiyle bekletilir. Dinlendirilen et tuz, toz şeker, sodyum nitrat ve baharatlarla kaplanarak 1 hafta kadar daha bekletilir. Bu süre sonunda ılık suyla üzerindeki tuzdan arındırılan et, isleme (füme) işlemine alınır. Ceviz, meşe, ardıç gibi ağaçların talaşlarının alevsiz usulde yakılmasıyla elde edilen dumanda, kapalı isleme alanlarında 24-36 saat arası tütsülenen et artık bacon haline gelmiştir. Dilimlenerek tüketime sunulur.

Dana bacon nasıl tüketilir?

Bacon uluslar arası mutfakta en yaygın olarak kahvaltıda tüketilir. Kendi yağında tavada bir süre pişirilen bacon’ın açığa çıkan yağına yumurta kırmak usulüyle elde edilen bacon’lı yumurta, İngiliz ve Amerikan kahvaltı kültürünün belki de 1 numarasıdır. Ülkemizde ise aslında sucuk, salam ve pastırmaya kıyasla çok yaygın kullanılan bir şarküteri ürünü değildir.

Genellikle büyük süpermarketlerin raflarında ambalajlı olarak ya da sınırlı sayıdaki şarküterilerde dilimlenmeye hazır, açık halde bulunur. Ağırlıkla füme dil ya da füme et gibi soğuk olarak meze ve atıştırmalık amacıyla tercih edilir. Ayrıca pizza çeşitlerinde sucuk ve jambonla birlikte en çok tercih edilen şarküteri ürünüdür. Tost ve sandviçlerde de sıklıkla kullanılan dana bacon, ayrıca hamburgerlere de köftenin üzerine konulması suretiyle lezzet katar.

Görselin kaynağı: http://www.buzzhand.comDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Füme Dil
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Antrikot
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Kuzu Kol
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Chorizo
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Küşleme
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Kontrfile
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Keklik Eti
Yemek.com
Nisan 16, 2015
Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Biftek
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Kavurma
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Pirzola
Yemek.com
Nisan 7, 2015
Antrikot
Yemek.com
Nisan 3, 2015