Nuar

Favorilerime
Ekle

Yağsız ve sinirsiz bir et olan nuar, dünya mutfak kültürlerinde rosto denince akla gelen ilk et çeşididir. Ortalama 1,5 - 2 kilogram civarında olan nuar birinci kaliteye sahip lezzetli etler arasında yer alır. Nuar, dananın hareketli kısmından elde edildiği için, içerisinde barındırdığı su oranı yüksek, yağ oranı ise oldukça düşüktür.

Bu nedenle nuar ile yemek yapılırken zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla marine edilerek yumuşatılması ve doğru pişirme yöntemleri uygulanmasına özen gösterilmelidir. Bu yöntemlere dikkat edildiği takdirde ağızda dağılan, yumuşak dokuya sahip ve lezzetli bir et elde edilebilir.

Nuar hayvanın hangi bölgesinden kesilir?

Dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanlardan elde edilen nuar; tıpkı tranç, kontrnuar, sokum ve yumurta gibi hayvanın but bölümünde yer almaktadır. Dananın diz ekleminin iç tarafından başlayarak kalça ekleminin dışına doğru uzayan nuar, kontrnuara göre daha ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Hayvanın yaşına, cinsine ve beslenme şartlarına göre nuar kırmızı ve koyu kırmızı renklerde olmaktadır.

Nuar pişirmenin püf noktaları nelerdir?

Nuar kemiksiz, sinirsiz ve yağsız olarak çıkarıldığı için kolay pişirilebilen bir yapıya sahiptir. Yoğun lif dokusu içeren nuar, pişirilmeden önce mutlaka dinlendirme işleminden geçirilmelidir. Yemek hazırlanmadan bir gece öncesinde buzluktan çıkarılarak dolabın alt bölümüne alınır.

Hazırlanmadan önce, etin oda sıcaklığına gelebilmesi için en az yarım saat daha beklenerek yumuşaması sağlanır. Etin sertleşmesinin önüne geçmek için tuzlama işlemi yemek piştikten sonra yapılmalıdır.

Nuar ile yapılan yemekler nelerdir?

Rosto, çiğ köfte ve haşlama gibi yemeklerde öncelikli olarak tercih edilen nuar, yağlı bir yapıda olmaması nedeniyle ızgara ya da tavada pişirmeye uygun değildir. Yağsız et sevenlerin ve diyet yapanların tercih ettiği bu et, baharatlı ve soslu olarak ya da farklı sebzelerle bir arada sulu yemek olarak hazırlandığında da lezzetli olur.

Rosto hazırlarken etin şeklini muhafaza etmesine yardımcı olmak için etin çevresini, ip ile file şeklinde sarmak gerekmektedir. Bu işlemi yaparken kullanılacak ipin naylon içermemesi ve ısıya dayanıklı olması dikkat edilecek hususların başında gelmektedir.

Görselin kaynağı: http://www.gurmerehberi.com/


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?