Chorizo

26 Kasım 2015
Favorilerime
Ekle

Chorizo İspanyolların domuz etinden yaptıkları ve hemen hemen Türk tipi sucuğun çok benzeri olan şarküteri ürününe verdikleri isimdir. Bol yağlı ve baharatlı, lezzetli bir yiyecektir. Chorizo aslında diğer tüm şarküteri, sucuk ve pastırma çeşitleri gibi etlerin, kesimden sonra da bozulmadan uzun süre saklanabilmesi için ortaya çıkmış bir yiyecek türüdür. Aslında İspanya kadar Portekiz'de de bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Portekizce'deki ismi ise "choriço"dur.

Chorizo nasıl yapılır?

Tıpkı Türk tipi sucuk gibi kıyma etinden yapılır. Ancak chorizo yapımında domuz eti kullanılır. Domuz kıyması acı kırmızıbiber, isli paprika, sarımsak, tuz ve diğer baharatlarla iyice yoğrularak, temizlenmiş ve kurutulmuş domuz bağırsağının içine doldurulur. Kangal haline getirilmiş içi et dolu bağırsaklar havadar bir yerde birkaç ay süreyle dinlendirilir. Bazı chorizolar ise kangalların, tıpkı füme et yapımında olduğu gibi bir süre tütsülenmesi yöntemiyle hazırlanır.

Kaç tür chorizo vardır?

Baharatlı-acılı ve acısız olmak üzere iki ayrı şekilde yapılıp satılır. Acılı olanına "picante", acısızına ise "dulce" denilir. Chorizo serrano ve chorizo iberico şeklinde adlandırılan iki türü vardır. Bunlardan en makbul olanı iberico türü olanıdır. Adından anlaşılacağı gibi yalnızca İberya'da yetiştirilen, siyah bir domuz cinsinden elde edilen etlerle yapılır. Siyah domuzun yoğun olarak meşe palamuduyla beslendiği, bu yüzden onun etinden yapılan chorizoların da çok lezzetli olduğu söylenir.

Chorizo nasıl tüketilir?

Chorizo çiğ yenebileceği gibi tıpkı sucuk gibi ızgarada ya da tavada pişirilerek de tüketilir. Ancak chorizonun tütsülenerek elde edilmiş olan ve isli chorizo diye tabir edilen türü, çiğ yemeye daha uygundur. Tava ya da ızgara yapılacak chorizonun, üzerindeki bağırsak soyulduktan sonra, olabildiğince düşük ısılı ateşte pişirilmesi önerilmektedir.

Chorizo İspanyol mutfağında oldukça çeşitli biçimlerde kullanılmaktadır. Başta paella olmak üzere hemen her tür geleneksel İspanyol yemeğinin içine chorizo katılabilir. Tavuk yemekleri, sebze yemekleri, yahni türü et yemekleri chorizo ile lezzetlendirilir. Ayrıca ünlü İspanyol mezeleri tapasların birçoğunun yapımında chorizo ana malzemedir. Başta kuru fasulye olmak üzere, pastırma ya da sucukla pişirilen bütün yemeklerin içine chorizo katılabilir.


Editör
Doyamayanlar için bir önerimiz daha var!

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

kusleme
Küşleme
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Kontrfile
Kontrfile
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 17, 2015
keklik-eti
Keklik Eti
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 16, 2015
fileto
Fileto
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 10, 2015
wagyu eti
Wagyu Eti
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Biftek
Biftek
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Kavurma
Kavurma
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 9, 2015
pirzola
Pirzola
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 7, 2015
Antrikot
Antrikot
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015
bonfile
Bonfile
Yemek.com
Yemek.com
Nisan 3, 2015