Kontrfile

Kontrfile

Favorilerime
Ekle

Kontrfile, antrikot ve bonfileye göre biraz daha ince dilimlenmesi gereken kemiksiz ettir. Aynı zamanda esmer bir et olarak bilinen kontrfile, oldukça kolay yöntemlerle pişirilir.

Kontrfile hayvanın hangi bölgesinden kesilir?

Kontrfile, büyükbaş hayvanlarda bel kemiğindeki sivri çıkıntının her iki yanında bulunan etlerden elde edilir. Kemiğin iç kısmından elde edilen et bonfile yapılırken dış tarafından çıkarılan et ile kontrfile yapılır. Pirzola ve bonfile ile aynı yerden kesilen kontrfile, antrikottan daha yağsız olduğu için biraz daha serttir.

Kontrfile pişirme yöntemleri nelerdir?

Kontrfile hayvanın büyüklüğüne göre iki buçuk ile dört kilo arasında bir ağırlığa sahiptir ve sert bir et olduğu için bonfile ve antrikota göre daha ince bir şekilde dilimlenir. Eğer kalın olarak dilimlenmek isteniyorsa eti yumuşatmak gerekir. Kontrfileyi yumuşatmak için bir gün önceden yağ, süt ve yoğurttan oluşan karışımın içinde bekletmek yeterlidir. Bunun yanında etin sulu olması için kontrfileyi pişirmeden önce dövmek gerekir. Kontrfile az yağlı ve sert bir et olduğu için eti yumuşatmak için etin tencere ve fırında, salça ve yağ ile pişirilmesi daha iyi olur. Ancak iyi beslenmiş ve yağlanmış bir hayvandan kontrfile elde edilmişse çok fazla işleme gerek kalmadan çeşitli baharatlar eklenerek tavada kızartılabilir. Yağlı bir kontrfile ızgara olarak da pişirebilir. İnce doğranmış ve az yağlı kontrfile ızgarada pişirilmek isteniyorsa yine kalın dilimlerde olduğu gibi sosun içinde bekletilmesi ve zeytinyağı ile tavada pişirilmesi gerekir.

Kontrfile nasıl saklanır?

Kontrfile, taze alındığında buzdolabında 0-3 derece arasında üç ya da dört gün saklanmalıdır. Taze olarak tüketilmeyecekse buzlukta -18 derecede muhafaza edilir. Et buzdolabı poşetlerinde veya yağlı kağıda hava almayacak şekilde sarılarak derin dondurucuya konulur. Etin hava almaması için poşetin özellikle sağlam olmasına dikkat etmek gerekir. Derin dondurucuda üç dört ay kadar saklanabilen kontrfile, buzlukta çözülmemeli çözülmüş ise de tekrar dondurulmamalıdır. Bunun yanında eti saklama süresini eti aldığınız andaki tazeliğini göz önünde bulundurarak belirlemek gerekir.

Görsel kaynak: beefretailDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Dry Aged
Yemek.com
Aralık 9, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Angus Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Füme Dil
Yemek.com
Aralık 7, 2015

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Aspir
Yemek.com
Kasım 26, 2015

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Keklik Eti
Yemek.com
Nisan 16, 2015
Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Wagyu Eti
Yemek.com
Nisan 10, 2015
Biftek
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Kavurma
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Pirzola
Yemek.com
Nisan 7, 2015
Antrikot
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Bonfile
Yemek.com
Nisan 3, 2015
Rosto
Yemek.com
Nisan 3, 2015