Kanguru Eti

Favorilerime
Ekle

?Avustralya’da özellikle 1970’li yıllardan sonra tüketimi hızla artan kanguru eti; hem düşük yağ oranına sahip olması hem de vitamin, mineraller yönünden zengin olması nedeni ile tercih edilen et türüdür.? Avustralya’da özellikle 1970’li yıllardan sonra tüketimi hızla artan kanguru eti; hem düşük yağ oranına sahip olması hem de vitamin, mineraller yönünden zengin olması nedeni ile tercih edilen et türüdür.

Kanguru etinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Kangurular çiftlikte yetiştirilen değil, kendi doğal ortamında yetişen hayvanlardır. Bu nedenle kanguru eti antibiyotik, büyüme hormonu veya kimyasal içermeyen sağlıklı bir kırmızı et türüdür. Kanguru eti, demir ve çinko mineralleri bakımından zengindir. Faydalı B grubu vitaminlerini ve kalp dostu olan Omega 3 içerir. Yüksek kaliteli protein kaynağı olan kanguru eti, yüzde 2’den daha az olan yağ oranı ile diğer kırmızı et türlerine göre daha düşük kolesterol oranına sahiptir.

Kanguru etinin pişirme yöntemi nedir? Kanguru eti nasıl pişirilir?

Yumuşak ve çiğnemesi kolay olan kanguru eti bonfile, sosis, kıyma olarak tüketilebilir. Kanguru eti köfte, börek, kebap, hamburger yapımına da uygundur. Dana veya kuzu eti gibi diğer et türleri yağ bakımından zengin oldukları için pişirme süreçleri daha kolaydır.

Bununla birlikte, çok az yağ içeren kanguru eti, dikkat edilmediği takdirde pişirirken hemen kurumaya çok elverişlidir. Bu nedenle, örneğin kanguru etinden hazırlanan bonfilenin önceden yağ içinde bekletilerek, yüksek ısıdaki tavada pişirilmesi tavsiye edilir. Böylelikle et, suyunu içinde tutabilir.

Kanguru eti, kıymayla hazırlanan yemeklere uygundur. Öte yandan, az yağlı ve dolayısıyla daha kuru bir et türü olan kanguru eti her damak tadına uymaz.

Kanguru etinin faydaları nelerdir?

- Kangurular doğal ortamda büyüdükleri ve çok aktif hayvanlar oldukları için etleri de kalitelidir. Ortalama 150 gram kanguru eti bir yetişkinin yüzde 7 ila yüzde 10 arasındaki günlük kalori ve enerji ihtiyacını; yüzde 66 protein gereksinimini karşılar.

- Kanguru eti dana, kuzu etine ve tavuk göğsüne kıyasla daha düşük yağ oranına sahiptir. Ayrıca, vücut için “zararlı istenmeyen doymuş yağ ve trans yağlar” açısından zayıf; öte yandan vücut için gerekli “faydalı doymamış yağlar” bakımından zengindir.

- 150 gram kanguru eti bir yetişkinin günlük demir ihtiyacının üçte birini karşılar.

- Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan çinkoyu içerir.

- Kırmızı et türleri arasında kalp sağlığını korumak için tavsiye edilen et türüdür.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?