Bıldırcın Eti

Favorilerime
Ekle

Bıldırcın, sülüngiller familyasından küçük yapılı kuşlara verilen isimdir. Küçük ve tıknaz yapıda olan bu kara kuşları, genellikle tohumlarla beslenmekle birlikte küçük böcek, solucan gibi sürüngenlerle de beslenmektedir. Doğada yabani olarak bulunan bıldırcınlar, eti için avcılar tarafından avlanabilmektedir. Evcil olarak besiciliği yapılan bıldırcının, et ve yumurtasından yararlanılmaktadır.

İyi bakılan bir bıldırcın yılda 200-300 arası yumurta bırakabilmektedir. 5-6 haftalık süreçte kesim çağına gelen bıldırcın, ortalama 100-150 gram yenilebilir ete sahip olabilmektedir. Bıldırcın eti, diğer et türlerine göre düşük hayvansal yağ içermesinden dolayı özellikle kolesterol hastaları tarafından tüketilmektedir.

Bıldırcın eti besin değeri nasıldır?

Bıldırcın eti, derili olarak pişirildiğinde 100 gramlık porsiyonda 10 gram yağ içermektedir. Düşük yağ seviyesine sahip olması, onu diğer et türlerinden ayırmaktadır. Protein bakımından yüksek olan bıldırcın eti; sodyum, potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri ile A ve E vitamini bakımından da yüksek değerlere sahiptir.

Bıldırcın eti tüketirken her türlü yiyeceğin fazla yenildiğinde vereceği zararlar göz önünde bulundurulmalı; özellikle astım ve nefes darlığı hastaları bıldırcın etinin tüketimi konusunda uzman doktora başvurmalıdır.

Bıldırcın etinin faydaları nelerdir?

- Mide asidinin yeterli miktarda salgılanmasına yardımcı olur.

- Bıldırcın eti, kandaki hemoglobin seviyesinin artmasını sağlar.

- Sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

- Bağırsak rahatsızlıklarına karşı tedavi edici olduğu düşünülmektedir.

- Yıpranmış sinir sisteminin onarılmasında etkili olabilmektedir.

- A, B ve E vitaminleri bakımından zengin olan bıldırcın eti günlük vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

- Bıldırcın eti sahip olduğu protein değeri ile vücudun direncini artırır.

- Mafsal ağrılarını iyileştirici özelliğe sahiptir.

- Ağır metal ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

- Mesanede kum ve taş oluşumunu önler.

- Bıldırcın etinin kemik gelişimine ve romatizmaya karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Bıldırcın eti nasıl tüketilir?

Bıldırcın eti, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Etinin lezzetli olması ve özellikle avcılıkla ilgilenenler tarafından sık tüketilmesi, bıldırcın eti ile yapılabilecek tarifleri çeşitlendirmiştir.

Türk mutfağında bıldırcın eti, genellikle tavada kızartma olarak tüketilmesinin yanında çevirme, yahni, dolma yapılarak ve fırında pişirilerek servis edilebilmektedir. Bıldırcın eti, yağsız bir et türü olduğundan içerisinde yağ bulunan bir sosla marine edildikten sonra ızgara yapılması mümkün olmaktadır.

Görselin kaynağı: http://fayregame.co.uk


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?