Currywurst

Favorilerime
Ekle

?Currywurst, Almanya'da özellikle de Berlin'de yaygın olarak tüketilen bir atıştırmalık yiyecektir. Kızarmış domuz sosisinin üzerine ketçap (veya domates salçası) ve toz halinde köri serpilerek servis edilen currywurst’ün yanında ekmek veya patates kızartması yenir. Genellikle bira ile tüketilen bir fast food yemek türüdür.

Almanya'da genellikle sosisçilerde veya büfelerde satılan bu besin, aslında lokantalarda bulunmaz. Almanlar tarafından sevilerek tüketilen, fiyat olarak cep yakmayan bir yiyecektir. Almanya’ya gidenlerin de mutlaka tadına baktığı currywurst’ün benzerlerini evde yapmak da mümkündür. Domuz eti sevenler, özellikle bu fast food türüne rağbet gösterir fakat currywurst dana etinden de yapılmaktadır. Kalın bir sosis olarak hazırlanan ve hardalla tüketilen bratwurst ile benzerlik gösterir.

Currywurst neyle iyi gider?

Currywurst’e, köri soslu sosis de denmektedir. Bu lezzetli yiyeceğin püf noktası, sosiste değil sostadır. Genellikle atıştırmalık olarak tüketilen bir yiyecek türü olduğu için, ayaküstü yemek yemeyi tercih edenler, bu sayede çabuk bir şekilde karınlarını doyurabilir. Özellikle öğrencilerin sık tükettiği bir besindir. Biranın yanında patates kızartması, soğan halka, patates kroket gibi aperatif yiyeceklere eşlik ederek tüketilebilir. Acı sevenler, bu besini acı sos ile harmanlayarak diledikleri tada ulaşabilirler.

Currywurst Müzesi’ni duydunuz mu?

Currywurst ile ilgili şaşırtıcı bir bilgi ise şöyledir: Bu atıştırmalık yiyeceğin bir müzesi vardır. Bu müze, dünyanın en ilginç müzeleri arasında yer almaktadır ve Almanya’nın en ünlü aperatif besinlerinden currywurst'ü onurlandıran çeşitli sergiler içermektedir. Müze ziyaretçileri currywurst'ün pişerken çıkardığı sesleri dinleyebilmekte ve burada yiyeceğin tarihi hakkında bilgi alabilmektedir.

Currywurst nerede yenir?

Almanya’da Berlin ve Bochum, currywurst’ü en iyi servis eden şehirler olarak öne çıkar. Hatta Berlin’de, Kreuzberg’de çok ünlü bir currywurst mekanı bulunmaktadır. Curry 36 ismindeki büfe, adındaki ’36’yı kapı numarasından almaktadır.

Currywurst denilince ilk akla gelen yer olan büfede oturma düzeni bulunmaz ve mekan self-servis hizmetiyle hayatına devam eder. Sosisler alınıp, ayakta büfenin önündeki kiosklarda yenilir. Currywurst’ü kabuklu ya da kabuksuz tercih etmek de mümkündür. Mekan neredeyse 24 saat, sabah 9’dan, sabaha karşı 4’e kadar açıktır.

Görselin kaynağı: http://www.seitanismymotor.com/Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Sıkça Yenen Konular


Biftek
Yemek.com
Nisan 9, 2015
Angus Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Dry Aged
Yemek.com
Aralık 9, 2015

Yorumlar

0

Bir Tabak Daha?

Kekik
Yemek.com
Kasım 19, 2015
Aspir
Yemek.com
Kasım 26, 2015

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?

Frankfurter
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Füme Dil
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Geyik Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Angus Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Ördek Eti
Yemek.com
Aralık 7, 2015
Dana Bacon
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Kuzu Kol
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Chorizo
Yemek.com
Kasım 26, 2015
Küşleme
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Kontrfile
Yemek.com
Nisan 17, 2015
Keklik Eti
Yemek.com
Nisan 16, 2015
Fileto
Yemek.com
Nisan 10, 2015