Yenibahar

Favorilerime
Ekle

Pimenta Racemosa familyasından gelen yenibahar bitkisi, tropikal bölgelerde yetişir ve zencefil, tarçın, Hindistan cevizi, kaküle ve karanfil gibi baharatların kokusunu içeren zengin aroması ile tanınır. Zengin aroması ile “tüm baharatlar” olarak adlandırılan bitki Anadolu’da Jamaika biberi, pimento ve pimenta gibi isimler ile bilinir.

Dört mevsim yaprağını dökmeyen yenibahar bitkisinin meyveleri olgunlaşmadan toplanır ve kurutulur. Kurutulan yenibahar tohumları öğütülerek toz haline getirilir ve baharat olarak tüketilir.

Yenibahar bitkisi nerelerde kullanılır ve püf noktaları nelerdir?

Yenibahar sarma, etli dolma ve lahana dolması gibi et yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Köfte harcına, hamburgere, pilav içlerine ve sulu et yemeklerine katılır. Et yemekleri dışında aşure, kek, pasta ve kurabiye gibi farklı tatlılara koku ve tat vermek için eklenir. Aynı zamanda öğütülerek çay olarak hazırlanan yenibahar, halk arasında tıbbı amaçla tüketilir.

Yenibahar bitkisinin özünden elde edilen yağ ise masaj yağı olarak kullanılır ve banyo suyuna birkaç damla katılır. Dahili olarak da tüketilebilen yenibahar yağı, iki üç kaşık ılık suya eklenerek sabahları içilebilir. Bunun dışında gıda sektöründe de kullanılan yenibahar; çikletlerin, şekerlemelerin, dondurmaların, pudinglerin, bisküvilerin, konservelerin ve hazır çorbaların içine eklenir.

Yenibahar bitkisinin faydaları

- Antiseptik özelliği ile serbest radikallere karşı vücudu koruyan yenibahar, vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı vücudu korur.

- Hazmı kolaylaştıran yenibahar bitkisinin mide ve bağırsak sorunlarına iyi geldiği bilinir.

- Kaynatılarak elde edilen yenibahar suyu cilt bakterileri ve enfeksiyonlar nedeni ile cilde oluşan yaraların iyileşmesine karşı kullanılır.

- Kekik bitkisi gibi kuru öksürük, bronşit ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

- Yenibahar yağının eklem ağrılarına ve damar sertliğine karşı ağrı azaltıcı özelliği vardır. Kesin olmamakla birlikte yenibahar yağının baş ağrılarına ve şiddetli sinüzit ağrılarına karşı faydalı olduğu söylenmektedir.

Yenibahar bitkisinin zararları

Baharat olarak yemeklere eklenen yenibaharın bilinen bir yan etkisi yoktur. Hassas dönemlerde tıbbı amaçla kullanılacak ise eğer doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilir. Yenibahar çayı, zayıflama amacı ile tüketilmeden önce yine mutlaka doktora danışılmalı ve yüksek miktarda kullanılmamalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?