Kırmızı Mercimek

Kırmızı Mercimek

Favorilerime
Ekle

Özellikle Akdeniz, Orta Doğu, Güney Asya ve Hindistan mutfakları için çok önemli bir gıda maddesi mercimek, lezzetli ve besin değeri yüksek bakliyat cinslerindendir. Taneleri yassı şekilde olan mercimeğin renk ve ebatlarına göre belirlenen sultan, yeşil ve kırmızı gibi türleri vardır. Kırmızı mercimek, içerisinde etken madde olarak B vitaminleri, fosfor ve demiri bolca barındırması sayesinde zengin besin değerine ve sağlık açısından birçok olumlu etkiye sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde sağlıklı proteinler arasında yer almaktadır.

Kırmızı Mercimeğin Faydaları

-Ülkemizdeki en çok tüketilen bakliyatların başında gelen kırmızı mercimek, demir açısından en etkili gıdalardan biridir. Bu özelliği ile hasta veya halsiz düşmüş kişilerde kan yapıcı niteliği vardır.

-Protein miktarı çok yüksektir. Enerji depolanma ve kullanımında gerekli olan ATP’nin temel yapı taşı olan fosforu içermesi bakımından sporla ilgilenen veya beden gücü ile çalışanlar için besleyici ve enerji vericidir.

-Çorba olarak tüketildiğinde kabızlık gibi sorunu olanlarda bağırsakları yumuşatarak sindirimi kolaylaştırır. Farklı tüketiminde hazmı zor olan bir bakliyattır ki bilinen tek zararı da budur.

-Gebelik döneminde anne adaylarının güçsüz düşmesini engeller. Doğum sonrasında anne sütünü arttırıcı bir etkiye sahiptir.

-Yağ oranı düşük ve lifli bir yapıya sahip olan kırmızı mercimek, daha sıkı bir vücuda kavuşmanızı destekler.

-Şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıklarına karşı bağışıklığı güçlendirir.

Kırmızı mercimek nasıl kullanılır?

Kırmızı mercimek, sıklıkla çorba yapımında kullanılır. Ayrıca börek ve kek yapımında, makarna gibi yiyeceklerin soslarında, salatalarda, mercimek köftesi gibi atıştırmalıklarda ve yemeklere lezzet katması için de kullanılır. Hindistan ve Güney Asya'da, kırmızı mercimeğin kırıklarından baharat yapıldığı bilinmektedir. Orta Doğu’da ekmek ve bebek maması olarak kullanılmaktadır. Dünya mutfağında et yemeklerinin yanında garnitür niteliğinde servis edilir.

Nerede yetişir? Nerede bulunur?

Ülkemizde Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Ege bölgelerinde yetiştirilen kırmızı mercimek, dünyada en çok Kanada ve Hindistan’da yetişir. Türkiye ile birlikte bu iki ülke dünyanın kırmızı mercimek ihtiyacının tamamına yakınını karşılar. Bugün en küçük bakkaldan, en büyük süpermarketlere kadar gıda satışı yapan her yerde kırmızı mercimek bulunabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Yusuf Turan7 Haziran 2016 01:46
En güzel güzel yemek yapma sanatı ağzımızın tadıdır.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?