Aspir

Favorilerime
Ekle

Papatyagiller familyasından gelen ve sert uzun bir gövdeye sahip olan aspir çiçeği; sarı, kırmızı, turuncu çiçekleri ve geniş yaprakları ile tanınan bir bitkidir. Dikenli gövdesi ve geniş yaprakları ile 50- 100 santimetreye kadar uzayabilir. Halk arasında yalancı safran, boyacı safranı, Amerikan safranı gibi isimler ile anılır ve bazı durumlarda safran bitkisi yerine kullanılır.

Aspir çiçeğinin mevsimi

Doğada kendiliğinden yetişebileceği gibi bahçe bitkisi olarak da yetiştirilen aspir çiçeği, bahar aylarında ekilir ve üç ay içinde olgunlaşır. Olgunlaşan aspir çiçeğinin taç yaprakları kuruyup, geniş yaprakları koyulaştıktan ve taneleri beyazlaştıktan sonra biçerdöverle toplanması gerekir. Aspir çiçeği elle toplanacağı zaman ise çiçekleri solmaya başladıktan sonra toplanır ve çiçek kısımları güneş almayan bir ortamda kurutulur. Kurtulan bitki toz haline getirilip saklanabileceği gibi bütün halinde de poşetlere yerleştirilerek saklanır.

Aspir bitkisi nerelerde kullanılır?

Aspir bitkisinin renkli çiçekleri, boya sanayiinde gıda ve kumaş boyası üretiminde kullanılır. Tohumlarından elde edilen yağ ise ayçiçeği yağından daha kaliteli bir yağ olduğu için ayçiçeği yağı yerine yemeklik yağ olarak tüketilir. Aspir yağı; masaj yağı olarak kullanılabileceği gibi vernik, cila ve sabun üretiminde de kullanılır.

Aspir bitkisinin posası ise protein açısından zengin olduğu için hayvan yemi yapılır. Aspir çiçekleri ayrıca çay olarak hazırlanır ve tıbbı amaçla da tüketilebilir. Aynı zamanda mutfakta da kullanılabilen aspir çiçeği pilavlara eklenir ve bazı bölgelerde çorba yapılır.

Aspir çiçeğinin faydaları

- Aspir çiçeği çayı adet düzensizliklerine karşı kullanılır ve adet söktürücü özelliği vardır.

- Aspir yağı yenibahar yağı gibi masaj yağı olarak kullanılır ve zayıflamaya yardımcı olur.

- Kan dolaşımını hızlandıran aspir çiçeği, kandaki pıhtılaşmayı önlemektedir.

- Harici kullanılan aspir çiçeği çayı, kızamık ve deri döküntülerine iyi gelir.

- Kesin olmamakla birlikte aspir yağının kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Aspir bitkisinin zararları

Aspir bitkisi kan pıhtılaşması sorunu yaşayan kişiler için oldukça tehlikelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar ile birlikte alınmaması gerekir. Bunun dışında hamile kadınların uzak durması gereken aspir çiçeği, doktora danışılarak tüketilmelidir ve zayıflama amacı ile kullanılacak ise kullanım dozuna dikkat edilmelidir.

Görselin kaynağı: http://www.modavehayat.com


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?