yeşil mercimek

Yeşil Mercimek

Favorilerime
Ekle

Yeşil mercimek, kuru baklagil türünden bir bitkidir. Ana vatanı Orta Asya olan yeşil mercimeğin yetişmesi için havalanabilir, alkali ve sıcak toprakların bulunduğu kurak iklimlere ihtiyaç vardır. Ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu, Ege ve Marmara Bölgeleri’nde yetişen yeşil mercimek, havadaki azotu toprağa bağlayan kuru baklagil türlerinden biridir. Kolesterol içermeyen yeşil mercimeğin besin değeri yüksektir ve vücudumuz için oldukça önemli bir şifa kaynağıdır.

Yeşil mercimeğin faydaları nelerdir?

-Yeşil mercimek, bitkisel karbonhidrat deposudur; bu özelliğiyle diyet yaparken şeker tüketilemediği için yaşanan halsizlik ve yorgunluk hissinin önüne geçer.

-Demir içeren bir besin kaynağıdır; demir eksikliği sorunu olanlara fayda sağlar.

-İyi bir protein kaynağıdır; protein eksikliğine iyi gelir.

-Sindirim sisteminin çalışması için uzmanlar tarafından önerilen bir besin kaynağıdır. Kabızlık problemi çekenlerin tüketmesi tavsiye edilir.

-İçerdiği yüksek potasyum ile tansiyon sorunu yaşayanlar için faydalıdır. Tansiyonu dengeleme özelliğine sahiptir.

-Kadınlarda menopoz döneminin rahat geçmesine yardımcı olur. Ayrıca rahim ve meme kanseri gibi kadınlarda görülen kanser türlerinden korur. Çünkü yeşil mercimek vücutta östrojen etkisi gösteren bir besin kaynağıdır.

-Yeşil mercimek içerdiği lif ile tok tutar. Kilo problemi yaşayanlar, yeşil mercimek tüketerek aç kalmadan diyet yapabilir.

Yeşil mercimeğin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

İyi bir protein ve karbonhidrat kaynağı olan yeşil mercimek ayrıca; lif, fosfor, kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, A vitamini, B1 ve B2 vitamini ile oldukça yüksek oranda folik asit içermektedir.

Yeşil mercimek neyle iyi gider?

Yeşil mercimeğin besin değerinden yararlanabilmek için onu neyle birlikte yediğimiz de çok büyük önem taşır. Yeşil mercimek tahıllarla birlikte tüketildiğinde proteinin vücutta kullanımı da artar. Bunun için; çorba, salata ya da yemek olarak tüketebileceğiniz yeşil mercimeğin yanında birkaç dilim tahıl ekmeği tüketilebilir. Aynı şekilde; yeşil mercimeği, kıymayla pişirmek ya da salatalarla birlikte tüketmek yeşil mercimekte bulunan demirin kalitesini de arttıracaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?