İşi Gücü Bırakıp Hemen Şimdi Daha Fazla Soğan Yemek İçin 12 Neden

Favorilerime
Ekle

Her sulu yemeğin vazgeçilmez malzemesi olan soğanı kuru fasulyenin yanında kırıp da yersin, lahmacunun içine koyar da sararsın, balık sofrana keyifle konuk da edersin. Soğanın yakışmadığı yemek çok azdır. Ancak soğan sadece verdiği lezzet için değil sağlığa sağladığı faydalar açısından da herkesin tüketmesi gereken bir besin.

Öyle çok faydası var ki soğanın markette, pazarda değil eczane raflarında satılsa şaşırmayız. Doğrarken ellerinize, üzerinize sinen kokusunu, gözlerinizden akıttığı yaşları, yerken ağzınızda bıraktığı kokuyu falan unutun. Onların hepsinin bir püf noktası, bir çaresi var çünkü.

Bu faydaları öğrendikten sonra ise soğan bu sefer gözlerinizden sevinç göz yaşları akıtacak.

Yani diyoruz ki daha çok soğan tüketmelisiniz çünkü…

Çünkü pazardan, marketten alınan bir antibiyotiktir soğan, hem de en doğalından

Bileşiminde C, A ve B vitaminleri bulunan soğan; fosfor, iyot, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri yönünden en zengin besinlerden biri. Vücut direncinizi artırır, hasta olmaktan size korur. Bu da yetmezmiş gibi özellikle sindirim siteminde , daha çok bağırsak ve mide gibi organlarda meydana gelen enfeksiyonlara birebirdir. Ağrı kesici özelliği olmasını da es geçmeyelim. Ay resmen ilaç!

Çünkü tatiller zehir olmamalı: Yurt dışı seyahatlerinizde o ülkenin soğanından yerseniz oradaki bakterilere karşı bağışıklık kazanırsınız

Soğan vücut direncini artırıyor dedik. Farklı bir ülkeye seyahat ettiğinizdeki oradaki mikroplara karşı dirençli olmak için o ülkede yetişen soğanı tüketmelisiniz. Böylelikle hastalık kapmaz ve tatilinizi de zehir etmeden keyifle geçirirsiniz. Kıps.

Çünkü yenildiğinde kalbi mutluluktan küt küt attıran soğan kalp damarlarının tıkanmasına da engel olur

Tam bir kalp dostu olan soğanın kanı temizleme özelliği vardır. Bu sebeple kalp damarlarının tıkanmasına neden olan engelleri ortadan kaldırır, kalp hastalıklarından kişiyi korur. Siz hala “Ay ellerimde soğan kokusu kaldı” diye üzülün. Koku geçer, yeter ki kalpler kırılmasın.

Çünkü kanser sizden korksun: Kansere karşı adeta bir kalkan aslan soğan

Ölümle sonuçlanabilen, en tehlikeli ve en zor tedavi sürecine sahip hastalık olan kansere yakalanma riski hepimizde var. Önemli olan önlemini önceden almak. Öyleyse bol bol soğan tüketeceksiniz. Zira bilimsel araştırmalar böyle diyor. Çünkü kansere sebep olan serbest radikallerin baş düşmanıdır mutfağımızın efendisi soğan. Özellikle kolon kanseri riskini ciddi anlamda azaltır, geleceğinizi garanti altına alır.

Çünkü soğan suyu ve bal karışımıyla geçmeyecek soğuk algınlığı yok

Özellikle kış aylarında sık sık hastalanan kişilerdenseniz soğan size doktorsuz günler vaat ediyor. Zira solunum yolları hastalıklarını tedavi eden bir başhekimdir soğan. Nezle, grip, öksürük dışında astım ve bronşite de iyi gelir. Balgam söktürücü özelliği de vardır. Soğanı lapa halde göğsünüze sürüp yattığınızda sabah daha rahat uyunacağınızdan emin olabilirsiniz.

Ayrıca akciğerlerdeki bronşları genişleten soğan sigara içenler için de bir akciğer temizleyicisi görevi görür.

Müthiş.

Kışın o zaman bol bol bundan tüketiyoruz:
Soğan çorbası tarifi

Çünkü arı mı soktu? Korkmayın, soğan suyu hizmetinizde

Soğan kadar soğan suyu da her derde deva. Enfeksiyonların, yaraların çabuk iyileşmesini sağlayan soğan suyunun tedavi edici özelliği vardır. Bu sebeple böcek ısırmaları, yaralanmalarda o bölgeye soğan suyu uygulayabilirsiniz. Aynı şekilde arı sokmasında soğan bölgedeki acı ve yanma hissini hemen alacak ve size rahatlatacaktır.

Çünkü Norveçli balıkçılar bunu bilmez: Soğan saçları besler, uzatır; cildin sağlıklı gözükmesini sağlar

sogan-suyu

Soğan çok estetik bir görünüme sahip olmayabilir ama bizim dış görünümümüze de sayısız fayda sağladığı kesin. Kılcal damarları genişleten soğan cildin kanlanmasını sağlar ve selülit, ciltte görülen yaşlanma belirtileri ve kırışıklıklar gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı şey sağlıklı, parlak saçlar için de geçerli. Nitekim bir tüyo verelim ayda iki kere saçınızı soğan suyuyla yıkarsanız saçlarınız daha hızlı uzar.

Çünkü herkes yaşlanır, bazıları daha az: Soğan kemik erimesine karşı sizi korur

Yaşlılık döneminde zayıflayan kemiklerin çözümü aslında soğanda saklı. Kemik erimesi, kemiklerin görevini yapamaması, en küçük düşmede kırılan kol ve bacaklar gibi sorunları gençlik döneminizde düzenli tükettiğiniz soğanla alt edebilirsiniz. Bu yüzden soğan veya bal ile karıştırılmış soğan suyu en yakın dostunuz olsun henüz vaktiniz varken.

Çünkü daha ne olsun: Şeker seviyesini dengeler, kötü kolestrolü sağlıklı seviyede tutar

Her derde deva soğan şeker hastaları için de doğal bir ilaç aslında. Çünkü kandaki insülin seviyesini sağlıklı bir seviyede tutarak şeker hastalığının hasarlarından vücudu koruyor. Çiğ soğan tüketmek ayrıca kötü kolestrolün sağlıklı seviyede kalmasını sağlarken iyi kolestrolün seviyesini de olması gerektiği seviyede tutar.

Çünkü dişçi korkunuzu unutun: Soğan ağızdaki zararlı bakterileri yok eder

Soğan ağız ve diş sağlığı için de birebir. Tavsiyemiz soğanı aynı sakız gibi üç dakika boyunca ağzınızda çiğnemeniz. Çünkü böylelikle ağız içindeki tüm zararlı bakterileri öldürmüş ve dişlerinize zarar vermelerini önlemiş olacaksınız.

Çünkü hayat ağrı çekmek için çok kısa: Romatizma ağrılarını keser

Doğal bir antibiyotik ve ağrı kesici olduğunu sık sık vurgulamaktan hiç sıkılmadığınız soğanın bir faydası da romatizma ağrılarına iyi gelmesi. Öyle ki özellikle kış aylarında romatizma ağrılarından şikayet ediyorsanız soğanları dilimleyip ağrıların olduğu yere streç film ile sarın. Sonrası gel keyfim gel.

Kışın mucizesi: Kırmızı soğan turşusu tarifi

Çünkü ödemlerden kurtulmak artık çok kolay: İdrar söktürür

hergamut

hergamut

Soğanı idrar ve ödem söktürücü bitkisel kür olarak da kullanabilirsiniz. Böylelikle vücuttaki toksinlerden kolayca kurtulmanızı sağlar. Bunun yanı sıra soğan böbrek ağrılarını hafifletir, böbrek taşları ve kumlarını dökmenize yardımcı olur, hatta yeniden oluşmalarını önler.

Usta oradan bize bol soğanlı iki dürüm çek!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?