sogan

Soğan

Favorilerime
Ekle

Soğan çok yıllık, otsu bir bitki olmakla birlikte, ana yurdu Orta Asya'dır. Borumsu yapraklardan ve toprağın içine yarı gömülü, yuvarlak bir yumrudan oluşur. Tohumdan ve küçük soğandan türer. Rüzgar almayan, bol güneşli bölgelerde yetişir. İspanya, Rusya, Amerika, Hindistan ve Çin dünyanın önde gelen soğan üreticileri arasında yer almaktadır.

Soğan nasıl kullanılır?

Pek çok farklı yemekte ve salatalarda kullanılan soğan, şifalı özellikleriyle de hastalıklara karşı vücudu savunur. Soğanın sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanabilmek için, çiğ olarak tüketilmesi veya günde üç kez yemeklerden önce bir çorba kaşığı soğan suyu içilmesi önerilir. Kür halinde de kullanılabilen soğan, kadın hastalıkları tedavisinin yanı sıra, vücuttan ödem ve toksin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun için, bir adet açık kahverengi kabuklu soğan, dört-beş parçaya kesilerek, iki bardak su içinde beş dakika boyunca kaynamaya bırakılır. Süre bitiminde ılınması sağlanarak içilir. Günde iki kez uygulanan bu kür, aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırır.

Soğanın faydaları nelerdir?

-Bileşiminde C, A ve B vitaminleri bulunan soğan; fosfor, iyot, kükürt, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri yönünden zengin, doğal bir antibiyotiktir.

-Vücut direncini artırarak, zindelik sağlar. Ağrı kesici ve antibakteriyel niteliğe sahiptir.

-Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini minimuma indirirken, kansere karşı adeta bir kalkan vazifesi görür.

-Tıpkı, patates gibi antioksidan etkisiyle yaşlanmayı geciktirir.

-İştah açar ve kanı temizler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan korur.

-Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur ve yeniden oluşmalarını önler.

-Öksürüğün kesilmesini destekler, karaciğer faaliyetlerini iyileştirir.

-Grip, bronşit, astım ve soğuk algınlıklarına karşı direnç sağlar.

-Yüksek tansiyonu dengeler.

-Cinsel gücü artırır ve cildi güzelleştirir.

-Sinir sistemini güçlendirirken, uykusuzluk problemini bertaraf eder.

<

Soğanın zararları nelerdir?

Soğan, havayla temas ettiğinde tüm vitamin değerlerini yitirir. Bu nedenle kullanılacağı zaman soyulmalı ve doğranmalıdır. Doğrandıktan otuz dakika sonra, soğanın kimyasında bazı ayrışmalar meydana gelmektedir. Bu ayrışma sonucu açığa çıkan maddeler, bağırsakta gaz toplanmasına, karın ağrılarına ve mide ekşimesine yol açar. Soğanın sarımsakla bir arada tüketilmesi, bağırsaklarda oluşan mayalanma sonucu karın ağrısı şikayetini doğurabilmektedir. Hipoglisemi rahatsızlığı olanlar, soğan kürünü uygulamamalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?