huffingtonpost

Kavrulan Unun Topaklanmasını Engellemek İçin Bilmeniz Gereken 4 Püf Noktası

Favorilerime
Ekle

Beşamel sos, muhallebi, puding, çorba gibi unu yağda kavurup, sıvı eklenerek yapılan yemeklerde en büyük sıkıntı; sıvı eklendikten sonra unun sıvının içerisinde topak topak kalıp çözülmeyişidir. Un topaklarının yüzdüğü yemeğin içerisine sokulan blender her ne kadar hayat kurtarsa da, aslında bizim o işi doğru yapamadığımız gerçeğini kamufle edemez.

Basit gibi gözüküp, neden bir türlü düzgün olmadığına akıl sır erdirilemeyen bu tarz problemlerin çözümleri, aslında birkaç ufak adımı doğru atmaktan geçiyor.

Blender sokmak zorunda kalmayacağınız, pürüzsüz beşamel soslar, muhallebiler, pudingler ve çorbalar için size önereceğimiz 4 püf noktası yeterli olacak.

Unu eleyerek kullanın

2 yemek kaşığı bile un kullanacak olsanız, unu eleyerek kullanmanız hem unun iyi kavrulması açısından hem de oluşacak topakların önlenmesi açısından çok önemli bir adım.

Kaşık veya spatula yerine çırpıcı kullanın.

Unu eleyerek yağın üzerine eklediğiniz andan itibaren, bir el çırpıcısıyla unu istediğiniz renge gelene kadar, hızlı hızlı karıştırarak kavurun. Çırpıcı unlu karışımın her yerinin eşit derecede kavrulmasına destek olur ve iyi kavrulan un topaklanmaz.

Eklediğiniz sıvı soğuk olmalı.

soguk-sivi

Eklediğiniz sıvının soğuk olması, kavurduğunuz unun aniden pişip topak kalmasının önüne geçer. Kavrulmuş un topları soğuk sıvı ile karşılaşınca çok daha kolay parçalanarak çözülürler.

Sıvıyı tencereye birden dökmeyin.

tasteofsouthern

tasteofsouthern

Un iyice kavrulduktan sonra ekleyeceğiniz sıvının önce 1/3 ü kadarını ekleyip, çırpıcınızla hızlı hızlı karıştırarak un topaklarının çözülmesini sağlayın. Geri kalan sıvıyı da yavaş yavaş ekleyip, bir yandan da çırpıcıyla karıştırmayı da kesinlikle bırakmayarak, karışımı olması gereken kıvama getirebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

medinesu1 Temmuz 2019 12:26
benı takıp edebılırısın
Yanıtla
pragya6 Haziran 2018 19:47
vavvvvv güzelmiş ellerine sağlık
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?