Meyve ve Sebzelerin En İyilerini Seçebilmek İçin Bilmeniz Gereken 13 Mühim Şey

Favorilerime
Ekle

Pazarda, süpermarkette, manavda alışveriş yaparken en önemli şeylerin başında sebze ve meyvelerin en tazesini, en kalitelisini, en lezzetlisini seçmek geliyor. Çünkü ne kadar doğru seçim yaparsak yemeklerimiz o kadar leziz ve keyifli oluyor, hem de para verip aldığımız bu sebze ve meyveler çürük, bozuk, işe yaramaz çıktığında doğrudan çöpe gitmesini engelliyor.

Peki meyve ve sebzelerin en iyisi, en kalitelisi nasıl seçilir? Nelere dikkat etmek gerekir? Meyve ve sebze seçmenin püf noktaları nedir?

Bunları öğrendikten sonra artık kötü meyve&sebzeler almayacak, hem de yaptığınız alışverişten keyif alacaksınız.

Meyve ve sebzelerin küçüklerini tercih etmek her zaman daha iyi, çünkü devasa olanlara göre daha tatlı ve lezzetli çıkmaları olası

domates-sebze-aralik-2020

Hormonlu yiyeceklerin hayatımıza girmesiyle her yerde devasa meyveler ve sebzeler görmeye başladık. Hormonlu besinlerden sakınmak istiyorsanız büyük olanları değil, daha küçükleri tercih etmenizde fayda var. Örneğin daha küçük patlıcanların tadı daha az acımtırak olmaya yatkındır, ayrıca daha ince bir kabuğa ve daha az çekirdeğe sahiptir.

Patlıcan demişken patlıcanların rengi simsiyah olmalı ve tutulduğunda ele renk vermemeli. Şayet veriyorsa ilaçlanmıştır.

Meyve seçiminde ne kadar kusursuz gözüktüğüne değil ağırlığına dikkat etmek lazım: Daha ağır meyveler daha sulu olur

nar-meyve-nar-faydalari-ocak-2021

Kabuğunun çatlaklarla dolu olması da kötüye işaret değil. Nitekim bu meyvenin kabuğu çatlatacak kadar su topladığını, yani fazla sulu olduğunu gösteriyor.

Örneğin nar seçerken hem ağır olmasına hem de renginin parlaklığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Meyveleri koklamaktan çekinmeyin: Ne kadar olgun olduğunu kokusu ele verir

armut-gorsel

Büyüklerimiz boşuna "Bu kavun değil ki koklayıp da alasın" dememişler. Konu meyve seçimiyse kokusu birçok şeyi anlamamızı sağlıyor çünkü. Bir meyvenin ne kadar olgun olduğunu anlayabilmek için altını koklamaktan çekinmeyin. Eğer iyi bir meyveyse güçlü bir koku yayacaktır.

Soğan seçiminde ise kokmamasına ve sert olmasına dikkat edin

kirmizi-sogan-aralik-2020

Soğanın sert bir kokuya sahip olması onun çoktan filizlendiğini işaret eder ve bu da soğanın daha az sıkı ve daha az çıtır çıtır olduğunu gösterir. Bu arada filizlenmiş soğan çok da kötü bir şey değil, hala yenebilir ancak özellikle salatalarda kötü bir görüntüye sebep olacağı kesin.

Portakalların kabuğu ince ve parlak renkte olanları seçilmeli

portakal-diyeti-nasil-yapilir-2

Portakal alırken onları hafifçe sıkmaktan çekinmeyin. Büyüklüklerine göre ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı çok büyük. Kuru ve hafif gözüküyorlarsa ise yeterince sulu olmamaları muhtemel.

Patates tazeyse tırnakla kabuğu kolayca soyulur

patates-haslamanin-puf-noktalar2

Patatesin taze olup olmadığını anlamak için baş parmağınızla patatesin kabuğuna hafif bir baskı yapın, kabuğu kolayca sıyrılıyorsa ve içi sarıysa tazedir. Hem lezzetli, hem de dayanıklıdır.

Ayrıca aşırı gübre ve hormon kullanılan patateslerin iç kısımlarında kararmalar vardır; şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Böyle görünen patateslerden uzak durmanızda fayda var. Bunun yanında filizlenmiş patatesleri almamaya dikkat edin.

Domateslerin ağır, kırmızı ve kabuğu ince olanı tercih edin

supermarket-alisveris-etiket-subat-2021

Olgun ve iyi domatesi tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olmasından ayırt edebilirsiniz. Yuvarlak şeklini bozan sivri çıkıntılar varsa ve içi fazlaca boşsa hormonlu bir domatesi elinizde tutuyor olabilirsiniz. Hemen aldığınız yere geri bırakın

Salatalığın iyisi kısa, kalem gibi dümdüzdür, sapı yeşil olan tazedir

iyi-salatalik-secmek

Salatalığın boyu büyüdükçe içi yumuşar ve tatsızlaşır. Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince salatalıkların içi sünger gibi çıkar. Tazeliğini ise sapının yeşilliği ele verir.

Çileklerin iri olanları tercih edilmeli, yapışık olanlardan uzak durulmalı

yemek.com

yemek.com

Çileğin şu an tam da mevsimi. Olgunlaşmamış çileği sert olmasından anlayabilirsiniz. Çileğin güneşte az duranı makbulken düzgün şekilli olanı, yani yamru yumru, yapışık olmayanları tercih edilmeli.

İyi erik yukarıdan yere bırakıldığında karpuz gibi çatlar

yesil-erik-subat-2021

7'den 70'e herkesin sevdiği bir meyve olan eriğin sert olanları tercih edilmeli. Bu erikler kaliteli ve lezzetli olanlardır. Yere attığınızda çatlıyorsa bilin ki o erik kaliteli ve olgunlaşmış olandır.

Şeftali ele alındığında görünümünden daha ağır hissediliyorsa kalitelidir

seftali-suyu-nasil-yapilir1

Şeftali seçiminde de meyvenin ağırlığına dikkat etmek gerekiyor. Küçük olsa bile ağırsa bu meyvenin sulu olduğunun ve olgunlaştığının bir işareti. Ayrıca iyi şeftalilerin ağzı kapalıdır. Alıp eve gittiğinizde çekirdeği şeftaliden kolaylıkla ayrılıyorsa doğru bir seçim yapmışsınız demektir.

Benzer şekilde kayısının iyisi sert, rengi kızarık ve ele alındığında ağır olandır.

Kelek çıkan karpuzlara son: Ağır olacak, sararmış olmayacak

karpuz-meyve-aralik-2020

"Benim aldığım karpuz asla kelek çıkmaz" diyenlere hayatlarını kolaylaştıracak birkaç tüyo verelim: Karpuzu elinize aldığında ağırlığını hissetmelisiniz. Kabuğu aynalı ve parlak olmalı. Sararmış ise güneşte çok durmuş olduğundandır, çürümekte olduğunu işaret eder. Ayrıca hormonlu karpuzlarda ciddi bir nişasta kokusu alırsınız. Bu yüzden karpuzun sadece ağırlığına ve rengine değil, kokusuna da dikkat edin.

Kavun bu, koklayıp ve elinde ağırlığını tartarak alacaksın

kavun-cekirdek-kavun-faydalari-ocak-2021

Kavunun kokusu onun taze ve olgunluğu hakkında fikir verir. Ayrıca kabuğunun parlaklığı da aynı derecede önemli. Karpuz gibi kavunu da elinizde tartarak alın. Çünkü o da karpuz gibi ağır olmalı. Yalnız kavun ile karpuzun farkı; kavunun karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşması ve tadının güzelleşmesi. Aklınızda olsun.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?