Dil Peyniri

Favorilerime
Ekle

Kars ve Erzurum yöresine ait bir peynir olan dil peyniri, civil peynirine benzer bir peynirdir. Dil peyniri, civil peyniri gibi lifli bir yapıya sahiptir ve tam yağlı koyun sütünden yapılır. Şekil olarak civil peynirine benzese de civil peynirinden daha tuzsuzdur.

Tuzsuz yapısı ile uzun süre saklanmayan dil peyniri, sütlü bir tada sahiptir. Kaşar peynirinden daha yumuşak bir kıvamı olan dil peyniri, kesildiğinde tel tel parçalara ayrılır. Halk arasında künefe peyniri olarak bilinen dil peyniri mozarella peynirine benzetilir.

Dil peyniri nasıl saklanır?

İçinde oldukça az tuz bulunan dil peyniri uzun ömürlü bir peynir türü değildir. Genellikle küçük paketler içinde satılan dil peyniri, alındıktan kısa süre sonra tüketilmelidir. Dil peyniri buzdolabının içinde hava alan bölmede saklanmalıdır. Ancak buzdolabında saklanmadan önce pamuklu bir beze sarılırsa daha uzun süre taze kalır.

Beze sarıldıktan sonra hava alacak bir saklama kabına konan dil peyniri, birkaç gün arayla kontrol edilip 10 güne kadar saklanabilir. Dil peynirini sarmak için kullanılan bezin ince olması gerekir ve birkaç gün arayla peynir kontrol edildiğinde bezin nemlenmiş olduğu fark edilirse kuru bir bez ile değiştirilmelidir.

Dil peyniri nasıl tüketilir?

Dil peyniri az tuzlu tadı, hafif kremsi kıvamı ve kolay eriyen yapısı ile mutfakta geniş bir kullanıma sahiptir. Öncellikle kahvaltılarda tüketilen dil peyniri, hem farklı peynirler ile karıştırılarak hem de tek başına tost yapılır. Kolay eridiği için ev yapımı pizzalarda kullanılır ve pastırmanın yanında yenir.

Bunun yanında taze fesleğen ve zeytinyağı ile uyumlu bir tada sahiptir. Kuymak gibi yöresel yemeklere eklenir ve mozarella peynirinin kullanıldığı her yemeğe rahatlıkla konulabilir. Tiramisu gibi tatlıların yapımında kullanılan dil peyniri özellikle kadayıf ve tereyağı ile hazırlanan künefe tatlısının ana malzemesidir.

Dil peynirinin faydaları nelerdir?

- Tuzsuz bir peynir olduğu için kalp sağlığını olumsuz etkilemez.

- Dil peyniri perhiz peyniri olarak kullanılır ve diyet yaparken tercih edilir.

- Özellikle çocukların kemik yapısını güçlendirmeye yardımcı olur.

- Yüksek oranda kalsiyum içerdiği için diş gelişimini destekler.

Görselin kaynağı: http://www.peynircim.com.tr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?