Peynirleri En Uzun Süre Taze Tutan Yöntem: Salamura Peynir Nasıl Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Önemli not: Evde yapmak istediğiniz yoğurt, peynir, tereyağı gibi süt ürünlerini hazırlarken güvenilir, sağlıklı, taze ve temiz içerikli olduğuna emin olduğunuz yerlerden çiğ süt temin etmeye özen gösterin. Eğer böyle bir süte erişiminiz yoksa ya da o sütlerin tazeliğinden ve güvenliğinden emin değilseniz bu ürünleri hazırlarken taze günlük süt veya pastörize süt kullanabilirsiniz.

Bir kahvaltı sofrası kurduğunuzda baş köşede durur peynirler. Beyaz peynirden lora, burgu peynirden otlu peynire kadar onlarca çeşit peynir mevcut topraklarımızda. Geleneklerimizin bize en güzel armağanlarından biri olan peynirler, hemen hemen tüm yemeklerin içerisine giriyor. Yemelere doyum olmaz lezzetlerin altına imza atıyor. Peynirlerin şüphesiz ki en lezzetlisi evde yapılanları.

Evde yapılan peynirler içerisinde koruyucu herhangi bir madde bulunmadığı için çok kısa sürede bozulabiliyor. Ancak peynirleri çok uzunca bir süre taze bir şekilde korumak da aslında mümkün. Zeytinten asma yaprağına kadar birçok malzemeyi daha uzun süre lezzetli bir şekilde ve bozulmadan saklayabilmek için salamura yöntemi kullanılıyor. Peyniri de salamura ederek çok uzun süre saklayabilirsiniz. Hadi gelin evde nefis bir peynir yapalım. Ardından da onu salamura edelim.

Salamura peynir nasıl yapılır?

salamura-peynir-nasil-yapilir-0

Öncelikle tadına doyum olmaz lokum kıvamında bir beyaz peynir yaparak başlayalım işe. Mayalı ve mayasız olmak üzere iki türlü beyaz peynir yapma şansına sahipsiniz. Her ikisini de anlatalım sizlere. Hem mayalı hem mayasız beyaz peynir için; tazecik, tam yağlı, güvenilir bir üreticiden aldığınız çiğ süte ihtiyacınız var. Yaklaşık 5 litre kadar sütü tencereye aktarıp güzelce kaynatın. Ardından oda sıcaklığında ılıtın. Ilık bir duruma gelince peynir mayası kullanmak isterseniz 2 yemek kaşığı kadar sıvı peynir mayasından ilave edin. Mayasız peynir yapımı için de sizi şu tarife alalım: Sadece 3 Malzeme İle: Mayasız Kolay Peynir

Ardından tencerenizin kapağını kapatın ve oda sıcaklığında mayalandırmaya bırakın. Tencerenizin etrafını da bir örtüyle sarın ki hızlı mayalansın. Oda sıcaklığında yaklaşık 3 saat bekletikten sonra kapağını açın. Kıvamının jöle kıvamında olduğunu göreceksiniz. Eğer mayasız, sirke ile yaptıysanız tortu şeklinde olacaktır sütünüz.

Ardından parçaları kevgir yardımıyla temiz bir tülbentin üzerine aktarın. Tülbentinizin altına da bir kap koyun. Tüm peyniri içerisine aktarınca güzelce sıkın ve tülbentinizi yüksekçe bir yere koyarak süzülmeye bırakın. Altından mutlaka bir kap olsun. Kapta biriken peynir altı suyunu da atmayın. Peynir altı suyunu bu yöntemlerle değerlendirebilirsiniz: Dökmeden Önce Durun: Peynir Altı Suyu Nasıl Değerlendirilir?

Peynirizin içerisindeki tüm sular süzülünce yani üzerinden yaklaşık 8-9 saat geçtikten sonra üzerine birkaç tane ağırlık koyun ve birkaç saat de öyle bekletin. Ardından tülbentin içerisinden peynirizi çıkarın.

salamura-peynir-nasil-yapilir-6

Peynirizi dilimleyin. Bir kabın içerisinde tuz koyun. Dilimlediğiniz peynirleri arkalı önlü bir şekilde tuza bulayın. Ardından kavanozların içerisine aktarın. Peynirleri koyduktan sonra kavanozlarınızın üzerine su ilave edip kapakları sıkıca kapatın. Kavanozlarınızı buzdolabına kaldırın.

acanadianfoodie.com

acanadianfoodie.com

Yaklaşık 1 ay sonra sudan çıkararak afiyetle tüketebilirsiniz. Peynirizi salamura yaparken kaya tuzu kullanırsanız daha uzun süre dayanacaktır. Peynirleriniz salamura edilmiş şekilde yaklaşık 6 ay tazeliğini koruyacaktır. Afiyetler olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Alkan Alkan18 Aralık 2020 5:05
Çok teşekkür ederim. Üşenmemiş resimli tek tek anlaşmışsınız. Bende evde yapacam. Aynı peyniri Siverek peyniri olanı marketlerden alıyorum. Kendim evde yapacam artık...
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?