Hellim Peyniri

Favorilerime
Ekle

Hellim peyniri, Kıbrıs’a özgü bir lezzet olup koyu beyaz renkte sık dokuya sahip bir peynir türüdür. Yağsız tavada ya da ızgarada kızartılarak tüketilmektedir. Peynir, başta Kıbrıs olmak üzere Türkiye’nin güney kesiminde ve Orta Doğu’da da üretilmektedir.

Hafif uzayan ve orta sertliğe sahip olan hellim peyniri, imal edildikten sonra bol tuzlu su ile salamura edilmektedir. Bu nedenle tuzlu bir peynir olma özelliği taşımaktadır. Kıbrıs’ta uzun yıllardır üretimi yapılan hellim peyniri, Türkiye’de son yıllarda yaygın olarak tüketilmeye başlamıştır.

Hellim nasıl yapılır?

Hellim peyniri geleneksel olarak koyun, keçi ya da çiğ inek sütü ile yapılmaktadır. Koyun sütü kullanılarak yapılan hellim peyniri, uzun süre tazeliğini korumasının yanında, inek sütü ile hazırlanan peynirin raf ömrü kısa olabilmektedir. Pastörizasyon işlemine tutulmamış olan çiğ süt belli bir sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra soğutularak mayalanır.

Pıhtılaşmaya başlayınca parçalara ayrılarak kalıplara ayrılır ve baskı işlemine girer. Bu işlemden sonra peynirin yüzeyleri tuzlanarak salamura edilmektedir. Endüstriyel olarak üretilen hellim peynirleri, tam yağlı pastörize inek sütünden yapılmaktadır. Salamuraya yatırılan peynir kalıpları, 7-10 gün dinlendirildikten sonra vakumlu ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

Hellim peyniri nerelerde kullanılır?

Kıbrıs mutfağında kahvaltıdan ana yemeklere kadar geniş bir kullanım alanı vardır. Parçalara ayrılarak ızgara ya da tavada kızartılabileceği gibi, rende yapılarak köftelere de konulabilmektedir.

Yine Kıbrıs’a özgü bir yemek olarak kesilmiş lavaş ekmeğinin arasına konulan hellim peyniri, fırında pişirildikten sonra börek olarak servis edilebilmektedir.

Hellim peyniri Türk mutfağında genellikle kızartılarak kahvaltılarda tüketilmektedir. Bunun yanında kızartılmış hellim peyniri makarnalarda, çorbalarda ve salatalarda da kullanılmaktadır.

Hellim peyniri nasıl kızartılır?

Hellim peyniri, tuzlu bir peynir türü olduğundan doğrandıktan sonra fazla tuzunun gitmesi için tuzlu suda bekletilmelidir. Kızartılacak parçaların tavada kurumaması için ideal kalınlıkta kesilmesine dikkat edilmelidir.

Peynirin içinin pişmesi için üzerine ince çizikler atıldıktan sonra, yağsız tavada sade olarak arkalı önlü kızartılmalıdır. Dilenildiği takdirde yumurta, un, galeta unu ve arzu edilen baharatlar eklenerek hazırlanan sosa batırılarak kızartılan hellim peyniri, sıcak olarak mevsim yeşillikleri ile servis edilebilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?