Cheshire Peyniri

Favorilerime
Ekle

Cheshire peyniri, yoğun ve dağılan bir yapısı olan ve adını üretildiği Cheshire bölgesinden alan bir İngiliz peynir çeşididir.Cheshire, bilinen en eski İngiliz peynirlerindendir. Bu yüzden ilk üretimi hakkında farklı rivayetler olsa da, genellikle Cheshire'a peynir üretiminin 12. yüzyılda Romalı kuşatmacılar tarafından getirildiği söylenir. Uzun yıllar boyunca popülaritesini korumuş olan bu peynir, yıllık ortalama 6 bin 500 tonluk satış miktarıyla İngiltere'de en çok satılan, ufalanan formdaki peynir çeşididir.

Chesire peynirinin hazırlanışı

Cheshire peyniri genellikle pastörize edilmiş inek sütünden üretilir. Üretiminden sonra 1-2 ay bekletilmesi yeterli olsa da bazı peynir üreticileri daha yoğun bir lezzet elde etmek amacı ile olgunlaşma süresini 4 ila 9 ay arasında bir süreye çıkarabilirler.

Cheshire, yoğun ve ufalanan yapıda, yarı sert, nemli dokuludur ve yumuşak, tuzlu bir tada sahiptir. Hem tat hem de isim benzerliğinden dolayı genellikle cheddar peyniri ile karıştırılsa da caerphilly ve lancashire peynirleri ile de benzerdir.

Cheshire peyniri çeşitleri nelerdir?

Cheshire peynirinin beyaz, kırmızı ve mavi olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Beyaz cheshire peyniri, isminin aksine soluk sarı renge sahiptir. Özellikle Güney İngiltere'de tercih edilen bu çeşit, yumuşak ve sütlü bir tada sahiptir ve damakta bitime doğru keskinleşen, net bir aroma bırakır.

Kırmızı cheshire peyniri tat olarak beyaz cheshire ile aynı karaktere sahiptir ancak rengi çok daha keskin ve turuncuya yakındır. Rengini, cheddar, edam, mimolette ve red leicester gibi bir çok peynire rengini veren "annatto" maddesinden alır.

Mavi cheshire'ın içinde aynı stilton peyniri gibi ince mavi damarlar bulunmaktadır. İçinde oluşan küflerle rengini alan bu peynir, günümüzde sadece birkaç üretici tarafından yaşatılmaktadır ve tükenmeye yüz tutmuştur.

Cheshire peyniri neyle iyi gider?

Cheshire, pişirilmeye uygun bir yapıdadır ve kolaylıkla eridiğinden birçok yemekte ve sosta kullanılabilir. Az tuzlu çeşitleri meyve, kuru yemiş ve sebzelerle çiğ olarak servis edilebilir ve bu şekilde beyaz şarabın yanında atıştırmalık olarak yenilebilir. Geleneksel bir İngiliz öğünü olan Ploughman's Lunch'ta başka peynir çeşitlerine eşlik ederken; ekmek, soğan, tereyağı ve ale ile tüketilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?