Özgür Şef Steakhouse: Yolu Kırmızı Etten Geçenlerin Uğraması Gereken Mekan

Özgür Şef Steakhouse Batı Ataşehir
Alp Tuncer
Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun ... Devamını okuyun
Alp Tuncer
12810 takipçi1213 içerik

Sıkça Yenen Konular

Çağla Gillis
Eylül 8, 2017
Rüya Yelsalı
Ocak 28, 2016
Çağla Gillis
Ağustos 23, 2019
Çağla Gillis
Ocak 30, 2019

"Sebze, beyaz et, salata hatta tatlı bir yana benim için içi sulu ve yumuşacık bir kırmızı et bir yana", diyenlerin son gözdesi steakhouse mekanları. Özenle dinlendirilen etler farklı pişirme teknikleriyle hazırlandıktan sonra masanızda arz-ı endam ederken onlara az ve öz garnitürler, nar ekşili, rokası ve tulum peyniri bol bir salata eşlik ediyor. Zengin bir kav da bu kompozisyonu tamamlıyorsa değmeyin keyfe.

Kendine özgü tarifleri, eğlenceli tarzıyla harmanlayan televizyon şeflerinden Özgür Şef’in Batı Ataşehir’de açmış olduğu Özgür Şef Steakhouse’a Yemek.com olarak konuk olduk. Dünyanın çeşitli noktalarından örneklerin olduğu ve şefin kendi yorumunu katarak oluşturduğu menüden çıkan Özgür Şef Steakhouse tariflerini püf noktalarıyla birlikte not aldık.

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef Steakhouse

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef Steakhouse Batı Ataşehir

Batı Ataşehir’in gökdelenvari blokları arasında kalan bir et dünyası Özgür Şef Steakhouse. Farklı coğrafyalardan toplanan objeler, duvarı kaplayan paslı metal panolar, sandalyeleri süsleyen renkli ve yapay kuzu postları, duvarlara asılı kemik ve boynuzlar, dahası barın üzerinde bulunan gerçek su mandası boynuzu ve çerçeveyi tamamlayan ahşap ağırlıklı dekorasyon...

Özgür Şef Steakhouse Ataşehir Kış Bahçesi

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef Steakhouse Kış Bahçesi

Tüm bunlar genel mimari çizgilerden öte Özgür Şef’in kendi zevkini ve bir et restoranında olduğunuzu sonuna kadar vurguluyor. Dekorasyonun bir parçası olarak düşünülen ve sadece bu şubede bulunan çocuk oyun alanı bazı ailelerin işini kolaylaştırırken kalabalık akşamlarda bir parça da olsa kafa karışıklığı yaşatabileceğini düşündürüyor.

Dünya trendleri ışığında farklı pişirme yöntemleriyle hazırlanan etler, Özgür Şef’in eğlenceli kişiliğiyle farklı isimler alıyor. Sous vide usulü vakumlandıktan sonra su tanklarında pişen antrikotun, tiftik tiftik edildikten sonra tereyağı ve deniz tuzuyla ısıtılmış seramik tabağa serildiği kadayıf, tarifini de aldığımız sote sebzeler ve cheddar peyniri sosuyla harman olup Güney Amerika görmüş geçirmiş bir volkanik taşta servis edilen çanak, jelatini oldukça yüksek olduğu için ortak paylaşıma uygun olan ve uzun süre pişen dana yanak etinden hazırlanan helva, Hindistan’dan getirilen özel tuz bloklarında pişen lokum sizi şaşırtmasın. Özgür Şef’in dünyası “et” demek, bunlar birer tatlı değil.

Farklı isimler soru işaretlerine neden olsa da bildik tatlar da mevcut elbette. Tarifini de aldığımız dana kaburga, kuyruk yağı ve barbekü sosuyla birlikte uzun saatlerce piştikten sonra kemiğini terk ediyor. Kılıcı andıran şişlerde bir anda şövalye olduğunuzu hissettiğiniz bir düzenekte servis edilen peynir soslu şaşlık, içerisinde sadece et suyu, tuz ve karabiberin bulunduğu %20 yağ oranlı dana döş etinden hazırlanan köftenin konuşlandığı hamburger, antrikot, füme et, dana pirzola, t-bone steak, kuzu kolla yoluna devam ediyor menü.

Özgür Şef Steakhouse & Kasap

Fotoğraf: Özgür Bakır/ Özgür Şef Steakhouse Kasap Reyonu

Restoranın girişinde bir de kasap bölümü bulunuyor. Fast food karşıtı köfteleri, dana döş etinden baharatlarla hazırlanan ve kuru olmaması için mutlaka az pişirilen sucuğu, hiçbir katkı maddesi olmadan günlük olarak hazırlanan Fas ve Tunus’a özgü Merguez’i (salamura kuzu bağırsağına doldurulduktan sonra pişirilen sosis) sahiplenmek ve Pazar kahvaltılarını şenlendirmek; tamamen kendi üretimleri köfte-sosis ve sucuktan oluşan iki kişilik menü kombinasyonunun tadına restoranda da varmak mümkün.

Özgür Şef Steakhouse Köfte, Sosis, Sucuk

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef Steakhouse Üretimi Köfte, Sosis, Sucuk

Lezzetleri olumlu yönde etkilediği için tüm et çeşitleri az pişirilerek servis ediliyor. Arzuya göre masaya gelen 400 derecelik tabaklarda tereyağı cızırtılarıyla ters yüz edilerek onayınıza sunuluyor. Genel et sunumları, kafalarda soru işaretleri oluştursa da diğer steakhouselardan da alışık olduğumuz üzere tahtalar üzerinde servis ediliyor. Özgür Şef, meşe ağacından yapılan bu servis tabaklarının 600 derecelerde yıkandıklarını, bakteri barındırmadıklarını ve özel bir alkolle dezenfekte edildiklerini vurguluyor.

Tatlı olarak Gaziantepli ustaların tecrübesini konuşturduğu katmer, mevsimine göre kabak ve incir tatlıları alıyor damaklarda kalan et yoğunluğunu. Üretim tesisleri olan ve farklı markalar altında etinden soslarına kadar her şeyi kendi imal eden şef, tüm bu sebeplerden açtığı mekanlara ismini vermeyi uygun buluyor.

Özgür Şef Ataşehir

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef Steakhouse Batı Ataşehir

Yıllarca kameralardan yemek koklatan Özgür Şef’in farklı damak tatlarını da hedefleyen yeniden yorumlanmış lezzetlerin sergilendiği restoranları şimdilik Batı Ataşehir ve Kalamış’ta misafirlerini ağırlıyor, arzuya göre şarap menüsü eşliğinde ete doyuruyor.

Özgür Şef

Fotoğraf: Özgür Bakır / Özgür Şef

Şefi Tanıyalım: 1979 yılında Eskişehir’de doğan Özgür Özkan, İstanbul ETU Özel Anadolu Otelcilik ve Meslek Lisesi stajını hayali olan barmenlik yerine ceza olarak restoran mutfağında yapar. Geleceğin Özgür Şef'i burada kendini ve geleceğini bulur. Yemek yemeyi sevmenin yanı sıra yapmayı sevdiğini de keşfeder. Üniversiteden birinci olarak mezun olup sonrasında yurt dışında mutfak eğitimi alır. TV programlarının yanı sıra yemek yazarlığı yapan ve çeşitli markalara danışmanlık veren şef, son yıllarda kendi yarattığı markaların konsept restoranlarını işletmektedir.

Adres: Barbaros Mah. Karanfil Sok. Kent Plus No:6T/1 3352 Ada Ataşehir

Özgür Şef Steakhouse, Batı Ataşehir'e nasıl gidilir?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?