A'jia Hotel

A'jia Restaurant: Boğazın İki Yakasına Kondurulmuş Tarihi Bir Mücevher

Favorilerime
Ekle

En özel anlardan biri olan nice evlenme teklifine tanıklık etmiş, sayısız düğün karesine ev sahipliği yapmış eşsiz bir Osmanlı yalısı. Göz alan boğaz manzarası ve akşam güneşine eşlik eden Akdeniz lezzetleri.

Yüzyıllık tarihi mimarisiyle ışıldayan Boğaziçi sahilinin en özel mücevherlerinden biri olan A’jia'ya Yemek.com olarak konuk olduk. Akdeniz ve İtalyan ağırlıklı lezzetlerin ödüllü şeflerin elinde yeniden hayat bulduğu mutfaktan çıkan A’jia tariflerini püf noktalarıyla birlikte not aldık.

A'jia Hotel Kanlıca

Fotoğraf: Özgür Bakır / A'jia Hotel Kanlıca

Nefes kesen bir boğaz manzarası eşliğinde Kanlıca’da güneşin batışına karşı salınan bir güzel A’jia. İstanbul’un stres ve karmaşasından oldukça uzak bir konumda, 1800’lü yılların zarafetini sonuna kadar yaşatan Ahmet Rasim Paşa Yalısı’nda hizmet veren 16 odalı butik bir otel ve restoran. Gerek karadan gerek denizden ulaşım olanağıyla konuklarına göz ziyafeti yaşatan bir buluşma noktası.

Ödüllü şef İzzet Ayva ve ekibinin ortaya çıkardığı lezzetlerden oluşan uluslararası mutfak, Akdeniz lezzetlerine daha yakın duruyor. Ağız sulandıran başlangıçların açılışı yaptığı menü, mevsim sebze ve meyvelerinin sağlıkla raks ettiği tabaklarda hayat buluyor.

American Academy of Hospital Services tarafından "Five Star Diamond" ödülüne layık görülen mutfak, beklentileri bir atım öteye taşırken özel davetler için konsept içerikler sunuyor.

A'jia Restaurant Kış Bölümü

Fotoğraf: Özgür Bakır / A'jia Restaurant Kış Bölümü

A’jia’da genel olarak porsiyonlar büyük, hatta paylaşıma açık tabaklarla aynı anda pek çok lezzeti test etmek mümkün. Tabaklarda yerini alan garnitürlerin renkleri göz alıcı güzellikte. Akdeniz’in sıcaklığını ve canlılığını yaşatan yemekler; tat uyumuna göre kurutulmuş zeytin kırıntıları, taze salatalar, sebze püreleri ve soslar eşliğinde görücüye çıkıyor.

Farklı ve genel olarak sağlıklı bulunan bir pişirme yöntemi “sous vide” tekniğiyle özel makinelerde/düşük ısıda ve uzun sürede pişen “porçini yahnisi, tatlı patates püresi ve edamame fasulyesiyle servis edilen sous vide antrikot”, “fırınlanmış rezene ve Fransız fasulyesiyle harman olan deniz levreği”, “karamelize soğanlı pancar püresi ve semizotu salatasıyla son dokunuşu yapılan ördek etli arançini”, “vanilyalı dondurmayla servis edilen mısır gevreğinin çıtırtısına kulak veren çikolatalı tart” hayli iddialı ve şık kompozisyonlar.

Menünün temel taşlarından biri olan ve hafta içi 07:00- 10:30 saatlerini kapsayan geniş ve keyifli kahvaltı saati, Pazar günleri 15:30’a kadar brunch olarak devam ediyor.

Restore edilirken korunan tarihi doku nedeniyle iç mekanda küçük kaldığını düşünebileceğiniz pencereler, kışa elveda deyip baharın kendini hissettirdiği ilk günlerden itibaren boğazın ayaklar altında kaldığı geniş bir bahçeye açılıyor.

A'jia Restaurant Yemek Düzeni

Fotoğraf: Özgür Bakır / A'jia Restaurant Yemek Düzeni

Japonca’da “Asya” anlamına gelen beyaz güzel A’jia, yazlık restoranı ile yemekli düğün ve özel davetlere yönelik 300 kişi kapasitesini, kokteyl düzeninde 800 kişiye kadar çıkartabiliyor. Kış aylarında 50 kişilik yemek, 100 kişilik kokteyl prolonge ve 120 kişilik kokteyl organizasyonları yapılabiliyor. Mekanın iş toplantıları için yine deniz manzaralı 40 kişilik bir toplantı salonu da bulunuyor.

Leziz yemeklerin boğazın büyüleyici güzelliğine karıştığı A'jia’da, tarihi yalının minimalist dekorunda keyifli anlar geçirip konsept odalarda İstanbul’a farklı bir açıdan günaydın diyebilirsiniz.

A'jia Hotel Şefi İzzet Ayva

Fotoğraf: Özgür Bakır / A'jia Hotel Şefi İzzet Ayva

Şefi Tanıyalım: Genç kuşağın yetenekli şeflerinden, Mengen Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi ve Kocaeli Üniversitesi Mutfak Yönetimi Bölümü mezunu, Olimpiyat madalyası sahibi, yurt dışında 5 yıldızlı otel tecrübesine sahip olan İzzet Ayva, 12 yıllık iş deneyiminin son 4 yılında A’jia otelin mutfak şefliğini yapmaktadır. İzzet Ayva çok özel davetlere ev sahipliği yapan A’jia’nın birbirinden özel davet menülerinin yanı sıra a la carte menülerini de ekibi ile birlikte hazırlayıp misafirlerinin beğenisine sunmaktadır.

Adres: Ahmet Rasim Paşa Yalısı Çubuklu Cad. No:27 34812 Kanlıca / İstanbul

A'jia Hotel & Restoran, Kanlıca'ya nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?