myamusedbouche - reks kokoreç

Hafta Sonları Geceyi Sonlandırabileceğiniz 9 Ayıltıcı Mekan

Favorilerime
Ekle

Hafta sonlarında geceleri ya da partiden çıkınca vazgeçemediğimiz, artık ritüel haline gelmiş bazı lezzetler vardır. Kokoreç, işkembe, midye bunların başında gelir. Tıka basa içtiğimiz, ucundan çakır keyif olduğumuz eğlence mekanlarını ancak bu lezzetler paklar. Ayılma, içkiye bir dur deme sebeplerimizdendir.

Olur da bir hafta sonu gece gezmelerine giderseniz; acıkan karınları doyurmak, ayılmak için geceyi buralarda sonlandırabilirsiniz.

İstanbul'un en bilineni: Lale İşkembecisi

En ünlüsüdür o. İlla Beyoğlu’nda geceleyen değil Anadolu Yakası’ndan üşenmeyip kalkıp gelen arkadaşlar tanıyoruz. Sırf buradaki işkembe çorbası için.

Gerçi buraya gelince gözünüz bir tek işkembeyi görmüyor. Kokoreç, tandır kelle, Arnavut ciğeri silip süpürmelik lezzetlerden. Geceyi tatlı ile sonlandırmak isteyenler için de fırın sütlaç on numara.

1960’dan beri değişmeyen bu lezzeti tatmayan arkadaşlar varsa istikametleri belli, diyecek başka söz bulamıyoruz.

Lale İşkembecisi adres: Şehit Muhtar Mahallesi, Tarlabaşı Bulvarı, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Aşkla sevilen: Reks Büfe Kokoreç

Kadıköy’de -bilen bilir- gece eğlencesinin nabzı Kadife Sokak’ta atar. Arkaoda, Hera, Masal Evi, Buddha ya da Karga’da yükleyeceğiniz alkolü, sokağın başındaki kokoreççide bastırmaya çalışırsınız ki gecenin sonu mutlu bitsin.

Açlık durumunuza göre yarım ya da çeyrek kokoreç seçenekleri var. Birçok yerde domates ve baharata bulanan kokoreçi burada bulamazsınız. Gayet lezzetli gayet başarılı.

Bu lezzet; şekilden şekle sokan, belinizi kıran tabureleri bile unutturuyor.

Yanına bir de açık ayran söylemeli, sonra da midye dolmaları unutmamalı.

Reks Büfe Kokoreç adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Kadife Sokak, No 1/1-A, Kadıköy, İstanbul

Hem Kurtuluş hem Teşvikiye: Göreme Muhallebicisi

Göreme Muhallebicisi deyince aklımıza ilk sütlü tatlıları gelir; tavuk göğsü, kazandibisi, sütlacı mideleri bayram ettiren cinsten. Ama bilen bilir buranın bir de pilav üstü tavuğu, tavuk suyu çorbası tek kelimeyle efsanedir. Nişantaşı’nda Osmanbey’de son durağınız evden önce burası olmalıdır ve o pilav üstü tavuk mutlaka denemelidir.

50 yıllık bir tarihleri var! Bize değil bu yıllara güvenin. Favori şubemiz Kurtuluş Caddesi üzerindeki ama Teşvikiye’deki de bir o kadar iyi.

Not düşmeden edemiyoruz; sabahları sofranızı tatlandıracak iki diğer efsane lezzeti de menemen ve kaymak.

Göreme Muhallebicisi adres Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 62, Şişli, İstanbul

Seyyardan doğan: Kokoreççi Adem Usta

Kadıköylüler kokorece doymuyor efendim. Avrupalılar Şampiyon’un ve Mercan’ın, Anadolulular da Adem Usta’nın etinden sütünden yararlanıyor. Artık bilmeyen, duymayan kalmamıştır herhalde. Kadıköylü’nün medar-ı iftarı, "İstanbul’da kokoreç nerede yenir?” sorusunun ilk cevabıdır o.

Seyyar arabadan şimdiki haline gelen Adem Usta, Rıhtım Caddesi’nde. O tarafa yolunuzun düşmesini beklemeyin, sadece bu lezzet için bile oraya gidin. Yanına açık ayran şart tabii.

Kokoreççi Adem Usta adres: Rasimpaşa Mah. Uzunhafız Sok. Rıhtım Cad. No: 3 Kadıköy, İstanbul

Dumanı üstünde: Sarıhan Gusto

Kendisini “İstanbul’un Dumanı Üstünde Tüten 9 Çorbacısı” listesinden hatırlayacaksınız. Hatta gecenin sonuna iyi bir nokta atışı yapabileceğiniz nadir yerlerdendir dedik. Bu sebeple bu yazıda yer almazsa hatırı kalır.

Alkolü bol gecelere iyi gelen işkembe çorbası burada içip içebileceğiniz en iyi çorbalardan. Tabii şirden tuzlama, damar tuzlama, dana ayak paça, kuzu ayak paça, kuzu kelle paça gibi lezzetler de yok değil. Midenizde yer kalırsa sonunda da bir tane kokoreç patlatıverin.

Sarıhan Gusto adres: Nispetiye Cad. No:109, Etiler, İstanbul

Uzakları yakın eder: Kıyı Restaurant

Midye için artık Mercan’ı ya da Şampiyon'u söylemeyelim, vallahi ayıp. Duymayan kalmamıştır diye tahmin ediyoruz.

Kendisi pek şık pek kaliteli bir balık restoranı amma ve lakin parmak yedirten midye dolmalarıyla nam salmıştır. Kuş üzümü, fıstık, soğan bu midyenin lezzet sırlarından birkaçı.

Eğer Boğaz hattında bir mekana gidip sonra midye aşerirseniz önerimiz Kıyı’dır! Bir hayli uzaktır, Tarabya’dadır kendisi ama olsun yemekten keyif almak böyle bir şey.

Kıyı Restaurant adres: Tarabya Mahallesi, Haydar Aliyev Caddesi, No 186/A, Sarıyer, İstanbul

En eğlenceli kokoreç: Kokoreç House

Hep tabureye oturup rahatsız rahatsız yiyecek değiliz ya! Hem kim demiş bir ortamda kokoreç yapılıyorsa o mekan salaş olmak zorunda? Yok öyle bir şey. Etiler’deki bu kokoreççi Karaköy mekanlarını aratmayacak cinsten. Rahat koltukları, şekilli yer döşemeleri, duvar resimleri var.

Seyyar kokoreççilere ya da birçoğuna göre fiyatı biraz tuzlu da olsa lezzeti yerinde. Baharat ve domates oranıyla bizden tam not alıyor.

O zaman gün sonunda Etiler’deki eğlencenizi sonlandıracağınız iki durak sizi bekler: Birincisi Sarıhan Gusto, diğeri de Kokoreç House. Afiyet olsun!

Kokoreç House adres: Nispetiye Mahallesi, Nispetiye Caddesi, No 34/C, Beşiktaş, İstanbul

Ekmek arası ya da dürüm: Suat Usta 33

Aramızda kokoreç yiyemeyen, yemeyi sevmeyen arkadaşlarımız illa ki vardır. Bu yüzden onlara özel bir mekan seçtik. Suat Usta bir tantunici. Hem de İstanbul’da tek geçtiğimiz bir tantunici. İster dürüm ister ekmek arası yiyin.

İkisinde de bu baş döndüren lezzete anlam veremeyebilirsiniz. Gerçi doymak istiyorsanız ekmek arası almakta fayda var. Yanında verdikleri acı turşu biber ve açık ayran iştahınıza iştah katacak.

Suat Usta 33 adres: Büyük Parmakkapı Tel Sok. No:3, Beyoğlu, İstanbul

Nevizade'nin tutkusu: Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu

tripadvisor - tarihi cumhuriyet işkembe salonu

tripadvisor - tarihi cumhuriyet işkembe salonu

Yine Taksim’deyiz. Nevizade ahalisini bir mekanla ayıltacak değiliz ya! Halis mulis son duraktır, Beyoğlu’nun klasikleşmiş mekanlarındandır o.

İsminden anlamışsınızdır; buraya işkembe için gidilir ama menüsündeki seçenekler sadece işkembe ile sınırlı değil. Tuzlama, paça, mercimek, salata, beyin ya da kokoreç yabana atılmayacak lezzetlerden.

Tarihi Cumhuriyet İşkembe Salonu adres: Hüseyinağa Mahallesi, Duduodaları Sokak, No 15/B, Nevizade, Beyoğlu, İstanbul

Baktınız ki mekanlar dar geldi, atın kendinizi sokaklara. Tabii ki İstanbul sokak lezzetleri de aklınızda olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

murat atabey14 Mart 2015 09:32
bizde isterizzz .ilgiye ihtiyacımız var .
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?