https://www.facebook.com/petraroastingco/photos/a.511820768927992.1073741828.511561992287203/746080952168638/?type=3&theater |facebook.com

Özgürlüğün Tadını Çıkaran Freelance Çalışanlara Özel 10 Mekan

Favorilerime
Ekle

Çevremizde freelance çalışanlar bir hayli arttı.

Ofis hayatını bırakıp evden çalışmaya başlamak şahane bir fikir gibi geliyor en başında. Ancak sürekli evde olma fikri, evin ofise dönüşmesi de bir yerden söyle ne yalan söyleyelim insanı sıkabilen bir hale geliyor. Bu durumlarda ise imdada dışarıdaki mekanlar yetişiyor. Ama bu mekanların çalışma alanlarının olması, biraz sessiz bolca da lezzet dolu olması şart.

Biz bu özgür ve mutlu azınlığı biraz daha mutlu edelim istedik. Çalışabilecekleri en iyi kafeleri derledik; çalışanların kötü bakışlarına maruz kalmadan saatlerce oturabileceği, gürültüden uzak, mümkünse bol prizli freelance mekanları karşınızda...

Not: Bu içerik ilk olarak 12 Şubat 2015'te yayınlanmış, 14 Mart 2020 tarihinde güncellenmiştir.

1kahve

Cihangir’in en sessiz sakin yerindedir. Öğrenciler ve freelance çalışanların mabedi olmaya resmen aday. Mekanın arka bölümünde yer alan uzun masayı, rahat sandalyeleri görünce ne demek isteyeceğimizi anlayacaksınız. Performansınızı düşürmeyecek, uykunuzu getirmeyecek kadar da aydınlık.

Burada muazzam kahvelerinden içebilir, ev yapımı nefis cheesecake'lerinin, pastalarının, keklerinin tadına bakabilirsiniz.

1kahve adres: Sıraselviler Cad. Bakraç Sok. No:19-1 Coşkun Apt. Cihangir, İstanbul

Minoa

Akaretler’in en sevilen kitap kafesi. Açıldığı ilk günden beri İstanbul’da olmayan kitapları getirmeye özen gösteren mekan kafesiyle de biz freelance çalışanların kalbinde taht kurdu.

Özellikle hafta içi herhangi bir saatte bilgisayarınızı alıp gidin. Bu kitap dolusu, huzurlu, dingin mekanda cam kenarında oturup uzun saatlerce çalışın, arada mola verip kitap karıştırın.

Hatta burada karnınız acıktığında “Nereye gitsem” derdine düşmeyeceksiniz çünkü yemek menüsü oldukça geniş. Salata, tost, çorba gibi seçenekler yanında özellikle doyurucu kahvaltısı için bile gidilir.

Minoa adres: Süleyman Seba Cad. Park Apartmanı, No 52/A, Beşiktaş, İstanbul

Tasarım Bookshop & Cafe

Avrupa’nın Minoa’sı varsa Anadolu’nun da Tasarım Bookshop & Cafe'si var. İkisinde de kitap cennetindeymişsiniz gibi hissetmeniz mümkün. Özellikle tasarımcı, mimar ve sanatçı arkadaşların mutlaka uğraması gereken bir yer. İşinizle alakalı birçok yerli yabancı kitabı burada bulabilirsiniz.

Bir kitap kafe olduğunu düşünürsek kimsenin buraya lak lak etmek için geleceği düşünülemez. Bu sebeple ortam yeterince çalışılabilir durumda. Alın kafeininizi, gömülün bilgisayarınıza!

Tasarım Bookshop & Cafe Adres: Osmanağa Mah. Bahariye Cad.Nevzemin Sok. No:6/A Kadıköy, İstanbul

Swedish Coffee Point

Çalışmak için gözde mekanlar listemize Cihangir’deki bu mekanla devam ediyoruz. Diğer mekanların aksine bu mekan oldukça kalabalık olabilir çünkü Cihangir’in en işlek yerinde Firuzağa Camii’nin hemen karşısında. Çok fazla konsantre olmanız gereken bir iş değilse burayı iyi bir İsveç kahvesi, şık dekorasyonu sebebiyle tercih edebilirsiniz. Hatta ilhamınızı oradan da alabilirsiniz.

İsveç’ten getirdikleri özel filtre kahveyi mutlaka deneyin. Kahve yanında alabileceğiniz pasta, kek ve kurabiyeler oradaki minik mutfaktan çıkıyor, bilginize.

Swedish Coffee Point adres: Kuloğlu Mah. Firüzağa Cami Sok. No:2/E, Cihangir, İstanbul

Pim

Karaköy’de mekanların minikliğinden ve kalabalıklığından öyle uzun uzun çalışabileceğiniz yerler bir elin parmaklarını geçmez. Ama bu mekan hem yeterince büyük hem de üst katındaki büyük masası, gözlerinizi açık tutacak aydınlatmalarıyla sizi çalışmaya teşvik edecektir.

Gelelim çalışma esnasında tırtıklayacağımız yemeklere, damardan alacağımız kafeine. Bir kere kahveleri enfes! Kahve yanında atıştırabileceğiniz tatlı istiyorsanız patisserie bölümünden macaron, cheesecake isteyebilirsiniz. Tatlı değil de fena halde yemek istiyorsanız buranın pitalarını, salatalarını denemeniz lazım. Tam bir öğün yemek isterseniz çorbalardan ana yemeklere uzanan genişçe bir menü sizleri bekliyor, içiniz rahat olsun.

Pim adres: Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak 18-22, Karaköy, İstanbul

Kolektif House

Bu kez rotamıza “Hayalleri olan, işini sevdiği için yapan, bir arada üreten ve yetecek kadar tüketenlerin ofisi” Kolektif House’u alıyoruz.

Paylaşımlı ofisin İstanbul’daki ilk temsilcilerinden olan Kolektif House onların da deyimiyle "ofis anlayışını baştan tasarlıyor.”

Sabit masa, özel ofis, sanal ofis gibi her isteğe cevap veren çalışma alanları ile bağımsız çalışanları kalbinden vuran bu mekan, haftalık etkinlikleriyle de ilham veriyor.

Ataşehir, Maslak, Şişhane ve Levent’te şubesi olan bu mekanda sanmayın ki sadece çalışacaksınız. Kahvaltı ve atıştırmalıklarıyla karın doyurabilir, çay ve kahvesiyle keyif bile çatabilirsiniz. Nefes egzersizleri, meditasyon odaları, ofis masajı, yoga eğitimi hizmetlerinden bile yararlanabilirsiniz.

Kolektif House adres: Esentepe Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:5, Şişli, İstanbul

Atölye İstanbul

“Birlikte öğreniyoruz, öğrenerek çalışıyoruz” mottolu Atölye İstanbul, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın yeniden hayat bulduğu Bomontiada’da!

Ferah ve yüksek tavalı, tüm donanımlara sahip bu çalışma alanları ihtiyaca göre şekillenebilen bir yapıya sahip. Ayda 10 gün gidebileceğiniz bir çalışma ortamı mı arıyorsunuz ya da dilediğiniz zaman erişebileceğiniz bir sabit masa? Küçük ekiplere kendilerini rahat hissettirecek odaları bile var.

Sadece profesyonel değil, sosyal gelişime de önem veren Atölye İstanbul’da 5 çayı, happy hour, battaniyeli film gecesi, yoga, oyun turnuvaları gibi birçok etkinliklere de katılabilirsiniz.

Şimdiye kadar birçok workshop, atölye, pop up sergilere imza atan mekanın takvimi her ay değişiyor. Bu sebeple takvimini takip ediniz, ettiriniz.

Atölye İstanbul adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Silahşöy Cad. Birahane Sok. No:1, Şişli, İstanbul

Petra Roasting Co.

İstanbul’un en sevdiğimiz kahvecilerinden Petra’yı unutacak değiliz. Gayrettepe’deki şubesiyle bağımsız çalışanların gönlünü fetheden mekan, ferah ve geniş alanı, birçok masası ve prizi ile ofisi aratmayacak türden.

Hızlı internet ve yanına en lezizinden kahveyi de ekleyince Petra, içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir ortama dönüşüyor.

Karnınız kazındığında, midenizden gurultular yükseldiğinde de menüde birbirinden muazzam sandviçler, yumurtalar, salatalar, hatta ana yemekler sizi bekliyor. Tatlı derseniz, kahvenin yanına en çok yakışacak tatlıları da yine burada bulabileceksiniz.

Petra Roasting Co. adres: Gayrettepe Mahallesi, Pazar Sokak, Panorama Selenium Residence, No 30/A, Beşiktaş, İstanbul

Türk Alman Kitabevi Cafe

Dekorasyonuyla sizi içine girer girmez huzurla karşılayan bu mekanda bolca öğrenci ve çalışan görmeniz mümkün. Her köşede bu denli konsantrasyonla işine, dersine yoğunlaşmış insanlar olunca öyle çok bir gürültü olmayacağını da daha ilk andan itibaren anlayabiliyor ve bu mutlulukla kendinize hemen uygun bir köşe buluyorsunuz.

Sonrası menüsündeki nefis kahvelerden, bitki çaylarından ya da diğer sıcak/soğuk içeceklerden birini tercih etmek, karnım acıkır diye endişeleniyorsanız yanına da nefis bir atıştırmalık seçmek ve işinize konsantre olmak.

Sözün kısası, aradığınızdan çok daha fazlasını burada bulacağınız garanti!

Türk Alman Kitabevi Cafe adres: Şahkulu Mahallesi İstiklal Caddesi No:237, Beyoğlu, İstanbul

MOC İstanbul

instagram

instagram

İş yaparken kahve içmeden duramıyorum diyenler ama öyle her kahveyi değil, güzel kahveyi içmekten mutluluk duyanlar soluğu hemen burada almalı.

Kahvelerinin lezzeti dilden dile dolanan bu mekanda her öğüne uygun granolalar, sandviçler, börekler, kruvasanlar, vegan seçenekler, hatta salata ve makarnalar da sizi bekleyen enfes lezzetler arasında.

Çalışırken ihtiyacınız olabileceklerin hepsini sıraladığımıza göre size de bilgisayarınızı, kitabınızı, defterinizi çantaya atıp yollara düşmek ve burada huzurla işlerinizi halletmek düşüyor.

MOC İstanbul adres: Teşvikiye Mahallesi, Şakayık Sokak, No 4, Şişli, İstanbulDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?