TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Özgürlüğün Tadını Çıkaran Freelance Çalışanlara Özel 12 Mekan

https://www.facebook.com/petraroastingco/photos/a.511820768927992.1073741828.511561992287203/746080952168638/?type=3&theater |facebook.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Çevremizde freelance çalışanlar bir hayli arttı.

Ofis hayatını bırakıp evden çalışmaya başlamak şahane bir fikir gibi geliyor en başında. Ancak sürekli evde olma fikri, evin ofise dönüşmesi de bir yerden söyle ne yalan söyleyelim insanı sıkabilen bir hale geliyor. Bu durumlarda ise imdada dışarıdaki mekanlar yetişiyor. Ama bu mekanların çalışma alanlarının olması, biraz sessiz bolca da lezzet dolu olması şart.

Biz bu özgür ve mutlu azınlığı biraz daha mutlu edelim istedik. Çalışabilecekleri en iyi kafeleri derledik; çalışanların kötü bakışlarına maruz kalmadan saatlerce oturabileceği, gürültüden uzak, mümkünse bol prizli yerler…

Türkiye'nin ilki: Urban Station

Kendisi Türkiye’nin ofis-kafe konseptli ilk mekanı. Liste başını hak etti anlayacağınız. Ortam, işinize konsantre olmak için yeterince sakin. Kafelerdeki o gürültülü müziği ya da sık sık gelip "Bir şey alır mısınız?" sorularına boğulacağınız çalışanları burada bulamazsınız.

Yalnız burada oturup çalışabilmeniz için saat başına ya da günlük para ödemek zorundasınız. Vereceğiniz paraya filtre kahve, çay, su, kurabiye, kruvasan ikramları da dahil.

İletişim: Urban Station

Rahatlık abidesi: 1kahve

Cihangir’in en sessiz sakin yerindedir. Öğrenciler ve freelance çalışanların mabedi olmaya resmen aday. Mekanın arka bölümünde yer alan uzun masayı, rahat sandalyeleri görünce ne demek isteyeceğimizi anlayacaksınız. Performansınızı düşürmeyecek, uykunuzu getirmeyecek kadar da aydınlık.

Burada Avusturya’nın en ünlü kahvesi Julius Meinl kahvelerinden içebilir, ev yapımı cheesecake, portakallı kek ya da meyveli tartlarından yiyebilirsiniz.

1kahve adres: Sıraselviler Cad. Bakraç Sok. No:19-1 Coşkun Apt. Cihangir, İstanbul

Akaretler'in bekleneni: Minoa

Akaretler’in yeni kitap kafesi. Açıldığı ilk günden beri İstanbul’da olmayan kitapları getirmeye özen gösteren mekan kafesiyle de biz freelance çalışanların kalbinde taht kurdu.

Özellikle hafta içi herhangi bir saatte bilgisayarınızı alıp gidin. Bu kitap dolusu, huzurlu, dingin mekanda cam kenarında oturup uzun saatlerce çalışın, arada mola verip kitap karıştırın.

Hatta burada karnınız acıktığında “Nereye gitsem” derdine düşmeyeceksiniz çünkü yemek menüsü oldukça geniş. Salata, tost, çorba gibi seçenekler yanında özellikle doyurucu kahvaltısı için bile gidilir.

Ancak hafta sonu rahat rahat çalışmak istiyorsanız burayı tercih etmeyin deriz.

Minoa adres: Süleyman Seba Cad. Park Apartmanı, No 52/A, Beşiktaş, İstanbul

Bir dalga kahvecisi: Cup Third Wave Coffee Shop

Akaretler’de çalışmaya uygun bir diğer mekanımız da Cup Third Wave Coffee Shop. İsminden anlayacağınız gibi üçüncü dalga kahve akımının İstanbul’daki temsilcilerinden. Hem de en şık en ferah temsilcilerinden. Birçok butik kahve dükkanlarına karşın bu mekan oldukça büyük.

Özellikle cama yaslanan masada oturup işinize konsantre olabilirsiniz. Gözleriniz yorulduğunda dışarıyı seyredebilir, kim ne giymiş, acaba bunu nereden almış, ay şu çocuk pek de yakışıklıymış gibi aklınızdaki deli sorular ve yorumlarla işinize mola verebilirsiniz.

Japanese Syphon, Nel Drip, Chmex, Eva Solo, Pour Over bu akıma uygun kahvelerden. Kahveyi nasıl sevdiğinizi (sert, hafif, sütlü vs.) orada çalışan pek bilgili baristalara anlatmakta, kendinizi onların kollarınıza bırakmakta fayda var. Yok garanticiyseniz latte, espresso, americano, flat white sizi bekler. Kahve yanında yemelik lezzetli cookielerinden de denemeyi unutmayın!

Cup Third Wave Coffee Shop adres: Vişnezade Mah. Şair Nedim Caddesi, No 5, Beşiktaş, İstanbul

İçinden çıkılmak istenmeyeni: Tasarım Bookshop & Cafe

Avrupa’nın Minoa’sı varsa Anadolu’nun da Tasarım Bookshop & Cafe'si var. İkisinde de kitap cennetindeymişsiniz gibi hissetmeniz mümkün. Özellikle tasarımcı, mimar ve sanatçı arkadaşların mutlaka uğraması gereken bir yer. İşinizle alakalı birçok yerli yabancı kitabı burada bulabilirsiniz.

Bir kitap kafe olduğunu düşünürsek kimsenin buraya lak lak etmek için geleceği düşünülemez. Bu sebeple ortam yeterince çalışılınabilir durumda. Alın kafeininizi, gömülün bilgisayarınıza!

Tasarım Bookshop & Cafe Adres: Osmanağa Mah. Bahariye Cad.Nevzemin Sok. No:6/A Kadıköy, İstanbul

Moda'nın Parisyen'i: Pappa

Moda’nın en tatlı, en Parisyen kafesidir o. Sizi Fransa’ya, İtalya’ya, Berlin’e götürmesi olasıdır.

İki katlı mekanın ikinci katı çalışmak için pek müsait. Özellikle üzeri dantel masalar, vintage koltuklar, bohem havası sizi daha yaratıcı kılabilir. Bu farklı mekan yeni fikirler üretmenizde yardımcı olabilir.

Kahve yanında günlük çıkan tatlılardan mutlaka denemelisiniz.

O çok fazla rahat koltukları ve kucağınızda oturan kedicik mayışmanıza neden olabilir aman dikkat!

Pappa Cafe adres: Caferağa Mah. Ruşenağa Sok. No: 18 Moda, Kadıköy, İstanbul

İsveç'ten geleni: Swedish Coffee Point

Çalışmak için gözde mekanlar listemize Cihangir’deki bu mekanla devam ediyoruz. Diğer mekanların aksine bu mekan oldukça kalabalık olabilir çünkü Cihangir’in en işlek yerinde Firuzağa Camii’nin hemen karşısında. Çok fazla konsantre olmanız gereken bir iş değilse burayı iyi bir İsveç kahvesi, pek rahat deri koltukları, şık dekorasyonu sebebiyle tercih edebilirsiniz. Zaten o kahverengi deri koltuklar çok ciddi bir ofis havası veriyor. İlhamınızı oradan da alabilirsiniz.

İsveç’ten getirdikleri özel filtre kahveyi mutlaka deneyin. Kahve yanında alabileceğiniz pasta, kek ve kurabiyeler oradaki minik mutfaktan çıkıyor, bilginize.

Swedish Coffee Point adres: Kuloğlu Mah. Firüzağa Cami Sok. No:2/E, Cihangir, İstanbul

Karaköy'ün mabedi: Pim

Karaköy’de mekanların minikliğinden ve kalabalıklığından öyle uzun uzun çalışabileceğiniz yerler bir elin parmaklarını geçmez. Ama bu mekan hem yeterince büyük hem de üst katındaki büyük masası, gözlerinizi açık tutacak aydınlatmaları sizi çalışmaya teşvik edecektir. Bazen müzikleri gürültülü gelebilir, biraz kısmalarını rica ederseniz hiç sorun kalmayacaktır.

Gelelim çalışma esnasında tırtıklayacağımız yemeklere, damardan alacağımız kafeine. Bir kere kahveleri Petra’dan geliyor. Başka söz hacet yok. Kahve yanında atıştırabileceğiniz tatlı istiyorsanız patisserie bölümünden macaron, cheesecake isteyebilir. Tatlı değil de fena halde yemek istiyorsanız buranın pitalarını denemeniz lazım.

Hafta sonu çalışmak için bu mekanı aklınızın ucundan bile geçirmeyin deriz. Çok kalabalık ve gürültülü.

Pim adres: Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak 18-22, Karaköy, İstanbul

Bonus: Çukurcuma’daki Cafe Cuma, Nişantaşı’ndaki Sunday ve M.O.C., Kadıköy’deki Dört ve Sanho Panza, Bebek’teki Dem Bebek freelance çalışanların bütün kriterlerine uygun mekanlar. Bu mekanları da hemen not alalım.

İçinde yok yok: Kolektif House

Bu kez rotamıza “Hayalleri olan, işini sevdiği için yapan, bir arada üreten ve yetecek kadar tüketenlerin ofisi” Kolektif House’u alıyoruz.

Paylaşımlı ofisin İstanbul’daki ilk temsilcilerinden olan Kolektif House onların da deyimiyle "ofis anlayışını baştan tasarlıyor.”

Sabit masa, özel ofis, sanal ofis gibi her isteğe cevap veren çalışma alanları ile bağımsız çalışanları kalbinden vuran bu mekan, haftalık etkinlikleriyle de ilham veriyor.

Hem Şişhane hem de Levent’te şubesi olan bu mekanda sanmayın ki sadece çalışacaksınız. Kahvaltı ve atıştırmalıklarıyla karın doyurabilir, çay ve kahvesiyle keyif bile çatabilirsiniz. Nefes egzersizleri, meditasyon odaları, ofis masajı, yoga eğitimi hizmetlerinden bile yararlanabilirsiniz.

Kolektif House adres: Esentepe Mahallesi, Talatpaşa Cd. No:5, 34394 Şişli, İstanbul

Bomontiada'daki ofisiniz: Atölye İstanbul

“Birlikte öğreniyoruz, öğrenerek çalışıyoruz” mottolu Atölye İstanbul, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nın yeniden hayat bulduğu Bomontiada’da!

Ferah ve yüksek tavalı, tüm donanımlara sahip bu çalışma alanları ihtiyaca göre şekillenebilen bir yapıya sahip. Ayda 10 gün gidebileceğiniz bir çalışma ortamı mı arıyorsunuz ya da dilediğiniz zaman erişebileceğiniz bir sabit masa? Küçük ekiplere kendilerini rahat hissettirecek odaları bile var.

Sadece profesyonel değil, sosyal gelişime de önem veren Atölye İstanbul’da 5 çayı, happy hour, battaniyeli film gecesi, yoga, oyun turnuvaları gibi birçok etkinliklere de katılabilirsiniz.
Şimdiye kadar birçok workshop, atölye, pop up sergilere imza atan mekanın takvimi her ay değişiyor. Bu sebeple takvimini takip ediniz, ettiriniz.

Atölye İstanbul adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Silahşöy Cad. Birahane Sok. No:1, Şişli, İstanbul

Üstelik pati dostu: Çalıştay

Diğer çalışma alanlarına nazaran burada kendinizi evinizde gibi hissetmeniz olası. “Office-home” düşüncesinden yola çıkarak yaratılan bu ortamdaki “botanik masada” çalışabilir, işiniz bittiğinde şahane kütüphanesinden bir kitap seçip okuma köşelerine yayılabilirsiniz.
Teşvikiye’nin en keyifli çalışma mekanına dönüşen Çalıştay’da anne yemekleri ve tostları ile karın doyurmanız da mümkün.
Peki Çalıştay’da başka başka neler var? “İyi kahve, güzel çay, hızlı internet, toplantı odası, etkinlik, şömine, ev koltuğu, plak, çiçek.”

Mekanın pati dostu olduğunu da hatırlatalım.

Çalıştay adres: 19 Mayıs Mahallesi, Vali Konağı Cd. & Ferah Sok. No:8, Şişli, İstanbul

Mis gibi kahveleri de var: Petra Roasting Co.

facebook.com

facebook.com

İstanbul’un en sevdiğimiz kahvecilerinden Petra’yı unutacak değiliz. Gayrettepe’deki şubesiyle bağımsız çalışanların gönlünü fetheden mekan, ferah ve geniş alanı, birçok masası ve prizi ile ofisi aratmayacak türden.

Hızlı internet ve yanına en lezizinden kahveyi de ekleyince Petra, içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir ortama dönüşüyor.
Çilekli tart, çikolatalı cheesecake, chocolate chip cookie, profiterol, glutensiz kakaolu kek ve kruvasanları da kahve yanına yakışan lezzetlerden.

Petra Roasting Co. adres: Gayrettepe Mahallesi, Hoşsohbet Sokak Panorama Selenium Residence Mağaza 1, Beşiktaş, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?