Editor
MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/
Özgür Şef Steakhouse'dan:

Peynir Soslu Şaşlık Tarifi

Özgür Şef Steakhouse'dan:

Peynir Soslu Şaşlık Tarifi

Özgür Şef Peynir Soslu Şaşlık Tarifi
Bu tarifi ne kadar beğendiniz?0

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
4885TAKİPÇİ
1306İÇERİK

Yaklaşık bir parmak kalınlığında ve uzun şeritler halinde kesilen bonfile parçalarının en lezzetli hali peynir soslu şaşlık olabilir. Özgür Şef'de özel marinasyonunda yaklaşık 1 hafta kadar dinlenen ve fazla pişirilmeyen etler, özel peynir sosu eşliğinde servis edilir.

Önceden dinlendirilmiş bonfile eti kullanır ve pişirme sürelerine dikkat ederseniz; oldukça kısa sürede hazırlanan ve lezzetli bir et yemeği tarifine imza atmış olursunuz.

Tadına doyamadığımız başlangıçların yanı sıra Yemek.com‘a özel olarak tariflerini alıp, fotoğraflarını çektiğimiz Özgür Şef Steakhouse tariflerini mutfağınızda deneyebilir, ortaya çıkan tatları sevdiklerinle paylaşabilirsin.

KAÇ KİŞİLİK

1 kişilik

HAZIRLAMA SÜRESİ

20 dakika

PİŞİRME SÜRESİ

15 dakika

Malzemeler

 • 200 gram
  şaşlık eti
 • 180 gram
  cheddar sos (eritilmiş cheddar peyniri ve baharat
 • 60 gram
  krema
 • 5 gram
  ince çekilmiş deniz tuzu

  Servisi için:

 • 3 adet
  tortilla ekmeği
 • 75 gram
  kültür mantarı
 • 65 gram
  sivri biber

Püf Noktası

Bonfile yağsız bir et olduğu için pişirme işlemi öncesinde üzerine zeytinyağı gezdirmeyi unutmayın, az pişirmekten korkmayın.İnce ince kesilen ve şişlere geçirilen dana bonfile parçaları, yumuşak ve lezzetli olması için kısa sürede pişirilmeli sonrasında ayrı bir yerde sunulan özel peynir sosuyla birlikte servis edilmelidir.

Pişirme Önerisi

Cheddar sosu; ocak üzerinde ya da fırında uzun süre ısıtmış olduğunuz döküm bir tava üzerinde rendelenmiş cheddar peyniri ve kremayı karıştırarak kısa sürede hazırlayabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

 1. Bonfilenin uç kısmında kalan bölümleri (uca doğru incelen kısımları) yaklaşık bir parmak kalınlığında uzun ince şeritler halinde kesin.

 2. Uzunlamasına (s) çizecek şekilde şişe dizdiğiniz bonfile parçalarının üzerine az miktarda deniz tuzu serpiştirin.

 3. Şişleri arkalı önlü ters çevirerek kızgın ızgara üzerinde kısa sürede pişirin.

 4. Cheddar sosu için; rendelenmiş cheddar peynirini önceden ısıtılmış döküm bir tava üzerinde baharat karışımı ve kremayla karıştırın.

 5. İnce ince dilimlediğiniz kültür mantarları ve bütün sivri biberleri ızgarada pişirin. Arzuya göre tortilla ekmeklerini ısıtın.

 6. Sıcak cheddar sosu içine aldığınız şaşlık parçalarını; tortilla ekmekleri, ızgara mantar ve sivri biberler eşliğinde servis edin.

Servis Önerisi

Arzuya göre ızgarada pişirilen mantar ve sivri biber parçalarını peynir sosuyla harmanladıktan sonra da servis edebilirsiniz.Cheddar sosa son olarak rendelenmiş kaşar peyniri ekleyebilirsiniz.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?