https://yemek.com/tarif/tam-olculu-pamuk-kek/ | Tam Ölçülü Pamuk Kek Tarifi

Puf Puf Kabarıp Kabına Sığmayan ve Uzun Süre Bayatlamayan 10 Nişastalı Kek Tarifi

Favorilerime
Ekle

Hatırlarsınız, geçtiğimiz hafta hamur işlerinin daha uzun süre bayatlamadan kalmasını sağlayan nişasta ile hazırlanan birbirinden farklı ve nefis nişastalı kurabiye tariflerimizi vermiştik, bugün de sırada içindeki nişastalı kek tarifleri var!

Nişasta kullanmanın kek tarifleri üzerindeki etkisi nedir derseniz, yine daha uzun süre bayatlamadan kalmasını sağladığını, bunun yanı sıra malzemelerin bir arada durmasınıa yardımcı olup keklerin daha pofuduk pofuduk, daha kabarık olmasını sağladığını söylemeden geçmeyelim. Hem nişasta kullanılan kek tariflerinde un miktarının genel olarak daha az olması hem de nişastanın yapısal özellikleri bu noktada oldukça etkili tabii ki tahmin edebileceğiniz gibi.

O zaman ne yapıyoruz, sözü fazla uzatmıyor ve sizi puf puf kabarıp kabına sığmayan, birbirinden farklı ve nefis nişastalı kek tarifleri ile başbaşa bırakıyoruz.

Şimdiden afiyetler olsun.

  • Nişastalı kek

En temelden başlamak gerekirse sizi hemen içinde bolca nişasta olan ama hiç un kullanılmadan hazırlanan bu kek tarifi ile tanıştıralım hemen.

Pofuduklukta üstüne tanımaz: Nişastalı kek tarifi

  • Tam ölçülü pamuk kek

"Benim yaptığım kekler hiçkabarmıyor" diye dertlenenlerin tüm dertlerini unutturacak, tam ölçüleriyle kabarma garantisi veren bu kek tarifi de içinde hiç un bulunmayan ama bolca nişasta kullanılarak yapılan bir kek.

Kırmızı meyveler de ona çok yakışıyor, bizden söylemesi: Tam ölçülü pamuk kek tarifi

  • Hindistan cevizli pamuk kek

Tatlılara, özellikle de kurabiye, kek gibi hamur tatlıları diyebileceğiniz lezzetlere Hindistan cevizini çok yakıştırıyorsanız bu kekle tanışmanızın zamanı gelmiş de geçiyor bile desek yeri.

Onsuz geçen zamana yazık: Hindistan cevizli pamuk kek tarifi

  • Sebzeli kek

Kek deyince hemen aklınıza tatlı, çikolatalı, kakaolu, hadi bilemediniz meyveli kekler geliyor belki ama... Aslında tuzlu ve bolca sebzeli kekler hazırlamak da mümkün.

Mesela şöyle: Sebzeli kek tarifi

  • Fındık ezmeli kakaolu kek

Kakao, bitter çikolata ve fındık ezmesi bir kek tarifinde buluşursa neler olur dersiniz? Ortaya tam da böyle tadına doyum olmayan, bir oturuşta hepsini bitirmek isteyeceğiniz kadar lezzetli bir kek çıkar!

Enerjiniz göklere çıkacak: Fındık ezmeli kakaolu kek tarifi

  • Pamuk gibi mermer kek

Bakmayın adının "mermer" olduğuna, ismini görüntüsüne borçlu ama aslında yumuşacık, pamuk gibi bir kek o.

Pofudukluğunu nişastaya borçlu: Pamuk gibi mermer kek tarifi

  • Kabarma garantili kek

Bir nişastayla neler yapılabilir, işte böyle kabına sığmayacak kadar çok kabaran, uzun süre de bayatlamayan devasa bir kek yapılabilir mesela, daha ne olsun?

"Ben yaptım olmadı" diyen kimse olmadı: Kabarma garantili kek tarifi

  • Kirazlı kek

Taze meyveleri kek tariflerine çok yakıştırıyorsanız, kiraz mevsimini dört gözle beklemenize neden olacak efsane bir kek tarifi vermeden geçmek olmaz.

Bu kek bildiğiniz diğer tüm kekleri unutturacak: Kirazlı kek tarifi

  • Yumurta kek

Klasik kek tariflerini görüntüsüyle, lezzetiyle geride bırakıp pastalarla yarışacak lezzete kavuşan bu kek tarifi, ilk kez gören herkesi şaşırtacak, "O üzerindeki yumurta mı yoksa?" diye düşündürecek, eminiz.

Tatlı bir sürpriz için: Yumurta kek tarifi

Sizden gelenler bonusu: Hindistan cevizi soslu ıslak kek

Hindistan Cevizi Soslu Islak Kek Tarifi

Hindistan Cevizi Soslu Islak Kek Tarifi

Nişastalı kek tarifleri arayışımıza sizden de destek gecikmedi ve Elif Kılıçoğlu'nun mutfağından çıkan diyetisyen onaylı bu lezzet çay saatlerinize ortak olmaya geldi.

Bu nefis tarif için çok teşekkür ederiz: Hindistan cevizi soslu ıslak kek tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?