Sürülebilir Çikolata Kreması Tarifi

2050 Yılında Nesli Tükenecek Yiyecekler

Favorilerime
Ekle

Başlıkta izninizle küçük bir oynama yaptık. Aşağıda yer alan yiyecekler kesinlikle yok olacak diye bir kaide yok. Hala olasılıklar dahilinde. Ancak olasılıklar hiçbir zaman bu kadar aleyhimizde olmamıştı. Hep birlikte biraz daha sorumlu olalım ve akıllarda 'kesin' kalsın diye öyle yazdık.

Sebebi mi?

Tanırsınız: İklim değişikliği.

Kaliteli kahve

Kahve kültürleri yüksek kahveseverler Arabika kahve türünün en iyisi olduğunu bilirler. Hatta Türkiye'de çok fazla bulunmayan Arabika kahvesinin bizi de kahveseverleri de "Olsa ne güzel olur" duygularıyla başbaşa bırakır. Her güzel şeyin daha nadir bulunduğunu düşünürsek Arabika kahve çekirdeğinin de daha müşkülpesent (zor beğenen) bir tür olduğunu söyleyebiliriz. En kalitelisi ekvatorun görece daha sıcak yerlerinde yetişiyor.

Yapılan araştırmalar iklim değişikliğiyle birlikte 2050 yılında veda edeceğimiz içecekler arasında kaliteli kahvenin yer aldığını söylüyor. Tüm dünyayı ayakta tutan Arabika kahvesi en çok Nikaragua, Veracruz ve Meksika'da yetişiyor ki böyle giderse yetişemeyecek ve dünyada Arabika kahve üreticisi kalmayacakmış.

Ucuz çikolata

Ucuz deyince aklınıza öyle 10 kuruşa 1 kilo aldığınız çikolatalar gelmesin. Aslında hepimizin tükettiği, bayıla bayıla yediği bildiğimiz çikolatadan bahsediyoruz.

Dünyada üretilen kakaonun yüzde 70'i Afrika'da üretiliyor. Yapılan tahminler 2050 yılında global hava sıcaklığının 2-3 derece yükseleceği yönünde. Bu değişiklik de kakao ağaçlarının yetiştiği binlerce dönüm alanı yok etmeye yetiyor da artıyor. Elde çikolata yapılabilecek minimum seviyede kakao ağacı kalınca çikolata fiyatları da maksimum seviyede olacak.

Muz

Kosta Rikalı çiftçiler (Kosta Rika dünyada muzun en çok yetiştiği ikinci ülke) geçtiğimiz Aralık ayında iklim değişikliğini topa tutmuş, yağmur miktarı tarladaki mahsule olabildiğine zarar vermiş ve ülke olarak acil duruma geçmişlerdi.

Kosta Rikalı çiftçiler haksız da sayılmazdı. Çünkü yağan yağmur miktarıyla bozulan arazinin en büyük problemi mantar. Mantarı bu denli tehlikeli kılan ise, aynı hava şartlarına maruz kalacak bütün arazilerin aynı mantara sebebiyet verecek olması.

Yer fıstığı ezmesi

Görsel kaynak: www.lostaway.tumblr.com
Biz de çok kullanılmasa da başta Amerika olmak üzere yurtdışına çıktığımızda bizi mutlu eden yiyeceklerden biri yer fıstığı ezmesi. Kendisi baklagiller familyasından olup, mümkün olduğunca çok yağmur istiyor. Elimizde yer fıstığı fiyatının hali hazırda artıyor olma bilgisi varken 2050 yılındaki senaryoyu tahmin etmek zor değil.

Fransız şarabı

Bundan 30 yıl önce şarap tüccarları hasat zamanın olması gerekenden birkaç hafta önce gerçekleştiğini ve üzümün şekeri daha yüksek ve asit değerlerinin daha düşük olduğunu keşfetmişler. Şarap tüccarları belki çok endişeye düşmemiş ama iklim değişikliğinin hızı beklenilenden yüksek olunca Fransa'daki şarap üretimi ciddi tehdit altına girmiş.

2006 yılında Amerikan şarap üreticilerinin yaptığı araştırma ise, durumun çok daha vahim olduğu yönünde. Vahimmiyeti rakamlara dökecek olursak, yüzyıl bitmeden kaliteli şarap üretimi yüzde 81 oranında düşecek. YÜZDE 81.

Elmalı tart

hizli-elmali-tart-yemekcom
Elma ağacı -bildiğiniz üzere- kışın yapraklarını döker ve kendini yaza hazırlar. Bu hazırlanma süreci içerisinde de elma ağacı için bahar çok önemlidir. Hepimizin bildiği üzere iklim değişiklikleri ilk başta baharın 'başını yedi' ve direkt yaza ya da kışa geçer olduk. Bu geçiş sürecinin kısalığı da bize erik kadar elmalarla geri döndü. (Hormon basılmış kavun kadar elmaları saymıyoruz haliyle)

Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmalar elmaların 40 yıl önceye göre çok daha az sulu ve çok daha az lezzetli olduğunu ortaya koyarken, daha hızlı değişen iklim 40 yıla kadar elmanın neslini tüketebilir.

Özel üretim bira (Craft Beer)

Bira, arpa maltı, şerbetçi otu, maya ve su kulanılarak üretilir. Bunun dışında biraya eklenen her madde onun doğallığından birkaç parça çalar. Craft Beer bu saf, doğal biranın adıdır. Yurtdışında garajlarda bira üretimi 'geyiği' de craft beer'la başlar.

İklim değişiklikleri nedeniyle yazların daha sıcak kışların da daha soğuk geçmesi özel bira üreticilerini özel yöntemlere (ısıya dayanıklı çeşitler ve daha gelişmiş sulama sistemleri) itiyor ama bu özel yöntemler de çözüm olmayabilir.

Taze balık

nibler

nibler.ru

Görsel kaynak: www.nibler.ru
Okyanus ve deniz balıklarının ebatlarının giderek küçüldüğünü kuvvetle muhtemel ilk defa bizden duymuyorsunuz. Bu yaşanan bir gerçek ve yaşanmaya devam edecek.

Balıkların giderek küçülmesinin nedeni de oksijen. Şöyle ki bir balık ne kadar büyükse denizden o kadar çok oksijen alması gerekiyor. Yapılan araştırmalar 2050 yılında denizlerdeki oksijen miktarının yüzde 24'ten yüzde 14'e düşeceğini söylüyor. Bu da bize basit bir mantık bırakıyor. Yenebilir büyüklükteki lezzetli balıklar oksijenin bol olduğu kuzey ve güney sularına gidecek ve bize akvaryum balığı gibi küçük balıklar kalacak.

Görsel: flickr


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?