ikolataya Zaafı Olanlar İçin Bir Tatlı İşkence Videosu

Bitter Çikolata

Favorilerime
Ekle

Ana maddesini tropik kakao ağacının “çekirdek” denilen tohumlarının oluşturduğu bitter çikolata, kekremsi tadıyla diğer çikolata çeşitlerinden ayrılır. Bitter çikolataya bu özelliğini veren, içeriğindeki yoğun kakao miktarıdır.Bitter çikolatanın yapımında, kakao bitkisinin yanı sıra çikolata likörü, kakao yağı, şeker, vanilya gibi yan ürünler kullanılır.

Bunların farklı oranlarda karıştırılması, çok farklı çikolata lezzetlerine imkan sağlar. “Yarı tatlı çikolata” olarak da bilinen bitter çikolata, içindeki kakao miktarı artıkça daha sert ve acı bir tat alır. Çikolatanın kendine has bu lezzetini daha yoğun hissetmek isteyenler tarafından öncelikle tercih edilen bitter çikolata, düşük şeker içeriği nedeniyle diyet uygulayan, buna karşın çikolatadan vazgeçemeyenler için de birinci seçenek durumundadır.

Bitter çikolatanın besin değeri nedir?

Çikolata ailesinin en masum üyesi bitter çikolata yüksek oranda lif ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko, bakır gibi minerallere sahiptir. 100 gram bitter çikolata yaklaşık 479 kaloridir ve 47 gram karbonhidrat, 5 gram protein, 30 gram yağ içerir.

Bir karşılaştırma yapıldığında, sütlü çikolatanın besin değerinin 100 gram için 500 kalorinin üzerinde olduğu ve süt ile şeker miktarı arttıkça kalori miktarının da arttığı görülür. Birçok faydası bulunsa da çikolatanın kalori alımını artırdığı unutulmamalıdır. Sağlıklı bir beslenme düzeni için çikolata tüketimi günde iki, üç kareyi geçmeyecek şekilde sınırlandırılmalıdır.

Bitter çikolata nasıl saklanır?

Bitter çikolata yüksek ısı ve ışığa maruz kaldığında içeriğindeki kakao yağı zarar görür ve yağlar, çikolatanın yüzeyine çıkmaya başlar. Ürünlerin, 18-22 derecelik oda ısısında muhafaza edilmesi mevcut yapıyı korumak için en doğru yöntemdir. Çikolatayı buzdolabında saklamak yaygın olarak yapılan bir yanlıştır.

10 derecenin altındaki soğuk hava, hassas bir kristal yapıya sahip olan kakao yağına zarar veren bir diğer etkendir. Ayrıca, ani ısı değişimlerine maruz kalan çikolatanın üzerinde beyaz bir tabaka oluşur. Bu durum, çikolatanın tadını değiştirmese de görünümünü matlaştırır. Yine de bitter çikolatayı buzdolabında saklarken kullanmadan önce oda sıcaklığına yakın seviyede bir süre tutmak gerekir.

Bitter çikolatanın faydaları nelerdir?

- Kakao, yüksek oranda antioksidan nitelikli organik bileşikler içerir. Bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre daha fazla kakao içerdiğinden, daha yüksek bir antioksidan etkiye sahiptir.

- Bitter çikolatada bulunan antioksidan flavonoidler, serbest radikalleri devre dışı bırakarak kalp sağlığının korunmasını sağlar. Kan akımını artıran ve UV ışınlarını emen flavonoidler, cilt sağlığını korumada da etkilidir.

- Nitrik asit üretimini uyaran bitter çikolata kolesterol düzeyinin azaltılmasına yardımcı olur, ayrıca kan şekerinin yavaş salınmasını sağlar.

- İçerdiği teobromin maddesi, öksürüğün tedavi edilmesine yardımcıdır.

- Ruh halini canlandıran endorfin ve diğer nörokimyasalların üretimini teşvik eden bitter çikolata ayrıca bir antidepresan olarak etki eden serotonin içerir. Bu sayede stres hormonu düzeyini düşürmeye etki eder.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Büşra Özçil16 Ocak 2021 16:14
Tadı çok yoğun
Yanıtla