kaju

Kaju


Ana vatanı Brezilya olan kaju fıstığı, 16. yüzyılda bu toprakları istila eden Portekizliler sayesinde geniş bölgelere yayılmıştır. Özellikle sıcak ve yağmurlu ekvator iklimine çok uygun olan kaju, Hindistan, Çin, Endonezya, Güney Amerika'nın belirli bölgelerinde ve batı Afrika kıyılarında yetiştirilmektedir.

Kaju nasıl kullanılır?

Kaju, çerez olarak tüketilebileceği gibi fırınlanmış şekilde, tüketilebilir salata ve yemeklere lezzet vermesi için kullanılabilir. Kaju fıstığı, ceviz ve badem gibi, dondurmaya, kremalara, tatlılara, kek ve kurabiyelere ilave edebilir ya da kahvaltıda diğer kuru yemişlerle birlikte granola içine eklenebilir. Kaju fıstığının süt ve yağ olarak üretimi de yapılmaktadır. Kaju fıstığı yağı ve kaju fıstığı sütünün Hint ve Asya mutfağında özellikle et ve tavuk yemeklerinde, baharat çeşitleriyle birlikte kullanımı oldukça yaygındır. Kaju fıstığı, sebzelerle birlikte karamelize edilerek, krem peynire eklenerek dip sos şeklinde atıştırmalıkların yanında ya da makarna ile birlikte de rahatlıkla değerlendirilebilir.

Kaju elması çok dayanıklı olmadığı için genellikle üretildiği ülkede, taze olarak meyve suyu, likör, reçel ve tatlılarda kullanılır. Farklı şekillerde işlenen kaju fıstığı ise çok daha geniş kullanım olanaklarına sahiptir.

Kaju fıstığının püf noktaları nelerdir?

Kabuğunda zehirli bazı maddeler bulunan kaju fıstığının toplandıktan sonra fırınlanarak bu maddelerden arındırılması gerekir. Bu nedenle taze olarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Kaju fıstığı ayrıca tıpkı yer fıstığı gibi kolayca küflenebilir. Bu nedenle uygun koşullarda saklanması oldukça önemlidir. Hava almayan cam kavanozlar ya da yine hava almayan buzdolabı poşetleri içinde buzdolabında saklanması uygun olacaktır. Tüketim ömrü buzdolabında altı ay, buzlukta ise bir yıla kadar uzayabilir. Satın alırken yine hava geçirmeyen uygun ambalajda olmasına ve son tüketim tarihine dikkat edilmelidir.

Kajunun faydaları nelerdir?

--Kaju fıstığında da tıpkı ceviz, badem ve fındık gibi kalp sağlığını koruyucu doymamış yağ asitleri ve mineraller bol miktarda bulunur.

-Antioksidan özelliği sayesinde serbest radikalleri yok ederek kalp yetmezliği ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kanser hücrelerini yok edici etkisi bulunan kaju, özellikle kolon kanseri riskini düşürmektedir.

-Bakır, çinko mineralleri ve biotin yönünden zengin olan kaju fıstığı, saç ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

-İskelet sisteminin yapı taşlarından biri olan magnezyum mineralini yüksek miktarda içerdiği için kemiklerin sağlığının korunmasında etkilidir.

-Araştırmalar, haftada iki kez tüketilen kaju gibi yağlı tohumların zayıflamaya yardımcı olduğunu göstermektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?