kabak-lifi-hikayesi-binnur

Bulaşık Süngerinizi Çöpe Attıracak Kabak Lifi Gerçekleri

Favorilerime
Ekle

Herkese merhaba. Bu harika kabak lifleriyle tanıştırmak istiyorum sizi. Uzun süredir yapılacaklar listemde bekliyordu. Balıkesir'deyken bir akşam ablama kabak lifleriyle ilgili okuduklarını anlattım, ertesi gün ablam annemin alışverişe gittiğinde elinde 50 cmlik kocaman bir kabak lifi ile döndü. Çok sevindim. Eskişehir'e dönünce bulaşık süngerlerimi attım. Çünkü bir bulaşık süngeri maalesef dışkıdan daha fazla bakteri ve mikrop içeriyormuş. Bundan sonrasını farkındalık oluşturmak adına sabırla okumanızı rica edeceğim. Okuyunca soru ya da düşüncelerinizi yorumlara yazarsanız sevinirim.

Almanya'da Furtwangen Üniversitesi'nden Markus Egert'in makalesinde şöyle diyordu: "Mutfak süngerleri esas olarak poliüretan gibi köpükten yapılır. Çok sayıda gözenek nedeniyle geniş iç yüzeyleri, mikroorganizmalara büyümek için bolca alan sunar." Mutfak süngerleri, 360'tan fazla farklı bakteri türünden oluşan bir mikrobiyota ev sahipliği yapar.

Furtwangen Üniversitesi (HFU), Justus Liebig Üniversitesi Gießen ve Helmholtz Zentrum München'den araştırmacıları Scientific Reports'ta (2017; doi: 10.1038 / s41598-017-06055-9) ortaya çıkan bir çalışmada, potansiyel olarak patojenik olan patojenler içerdiğini saptadılar. Ayrıca süngeri sıcak suyla yıkamanın da uzun vadeli bir çözüm olmadığını söylüyorlar.

Mikrobiyologlar, büyük Villingen-Schenningen bölgesinden 14 kullanılmış mutfak süngerini incelemişler.İçinde 362 farklı bakteri türü keşfedildi. Furtwangen Üniversitesi'nden araştırmayı yöneten Markus Egert, "Bizi şaşırtan şey: Bulduğumuz en yaygın on türden beşi risk grubu 2'ye ait, bu da potansiyel olarak patojenik oldukları anlamına geliyor" diye açıklıyor. Bunlar çevresel ve su bakterileriydi, aynı zamanda insan derisine özgü döküntülerdi.

"Bazen bakteriler santimetre küp başına, 5.4x 10.10'dan fazla yoğunluklara ulaştı. Bu tip mikrop ve bakteriler yalnızca dışkı örneklerinde bulunan konsantrasyonlardır." diye açıklıyor Egert. Bir mutfakta elde edilmemesi gereken bir değer. Bu yüksek yoğunluklar, bakterilerin süngerde uzun süreler yaşadığını gösterir. Makalenin linkini buraya bırakıyor soru ve yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynak


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?