firinda-istavrit-nasil-pisirilir

Yağ Çekmesin, Kokusu Tüm Eve Yayılmasın: İstavrit Aslında Nasıl Pişirilir?

Favorilerime
Ekle

Balıkta tercihiniz genelde istavritten yana oluyorsa ama onu hep kızartarak tüketmek istemiyorsanız ya da kızarttığınızda fazla yağ çekmesinden şikayetçiyseniz, bu farklı pişirme tekniklerini öğrenmenizin vakti gelmiş demektir. Hiç yağ çekmeden, lezzetli mi lezzetli bir şekilde istavrit nasıl pişirilir anlatıyoruz, toplanın.

Mis gibi istavritlerinizin tadını doya doya çıkarmak, enfes bir balık sofrası kurmak ve sofraya oturacak herkesi mutlu etmek için bilmeniz gereken tüm püf noktaları hemen aşağıda sizi bekliyor.

Bugüne dek yaptığınız, yediğiniz tüm balıkları unutturacak kadar lezzetli istavritler hazırlamaya hazırsanız buyurun başlayalım!

Unutmadan, şu yazımıza da mutlaka göz atın deriz: Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir ve Nasıl Pişirilir?

 

İstavrit nasıl pişirilir?

istavrit

İstavritlerinizi ayıklanmış olarak güzelce aldınız ya da evde pişmeye hazır bir hale gelecek şekilde ayıkladınız. Şimdi sırada pişirme var. Ama "Acaba istavriti nasıl pişirsem?" diye düşünüyorsunuz diyelim... İşte o an bu farklı pişirme yöntemleri gelsin aklınıza.

İlk olarak tabii ki istavrit tavadan söz edeceğiz size. İstavritin en sevilen hali olan istavrit tavayı en lezzetli şekilde, fazla yağ çekmesine engel olarak pişirmek maharet isteyen bir iş aslında. Ama inanın, püf noktalarını öğrendikten sonra istavrit tavayı sizden güzel yapan olmaz, öyle de iddialıyız.

Peki ama bu kadar mı? Tabii ki hayır. Her istavrit aldığınızda onu tavada yapmak zorunda değilsiniz. İstavrit fırında ve ızgarada da pişirebileceğiniz bir lezzet. Fırında kurutmadan, ızgaraya yapışmadan pişirebilmeniz için de enfes önerilerimiz var tabii ki.

Hadi o zaman hiç vakit kaybetmeden farklı istavrit pişirme yöntemlerini tüm püf noktalarıyla anlatmaya başlayalım.

İstavrit tavada nasıl yapılır?

Kafa kısımlarını bırakarak ya da ayırarak ayıkladığınız istavritlerinizi duru su çıkana kadar güzelce yıkayın. Tamamen temizlendiklerinden emin olduktan sonra iç kısımlarına da gelecek şekilde üzerine tuz serpiştirin ve hepsini tuzla harmanlayıp bir süre fazla sularının süzülmesi içn süzgeç içinde bekletin.

Ardından fazla yağ çekmesine engel olmak, daha çıtır bir yapı kazandırmak için istavritlerinizi mısır ununa bulayın. Mısır ununun balığın iç kısımlarına gelmemesine özen gösterin.

Pişirme işlemi için geniş tabanlı hafif derin tavanızı çıkarın, içine ayçiçeği yağı aktarın ve kızdırın. Kızan yağın içine balıklarınızı kuyruk kısımları ortaya doğru gelecek şekilde yerleştirerek arkalı önlü kızartmaya başlayın. Çıtır çıtır olan balıkları yine üzerinde fazla yağ kalmaması için kağıt havlu serili bir kapa çıkarın, bir süre beklettikten sonra sıcak sıcak servis edin. İşte bu kadar!

Ayrıntılı tarif isterseniz sizi böyle de alabiliriz: İstavrit tarifi

İstavrit fırında kurutmadan nasıl pişirilir?

firinda-istavrit-nasil-pisirilir

Eğer tüm eviniz balık kokmasın ama yaptığınız istavritler de kurumadan, yine çok lezzetli bir şekilde hazır olsun istiyorsanız onları fırında pişirmeyi seçebilirsiniz. Bu yöntem sayesinde hem evinizin her yeri balık kokmaz hem de tavada kızartılarak hazırladıklarınıza göre çok daha az yağlı istavritler elde etmiş olursunuz.

Balıklarınızı güzelce ayıklayıp yıkadıktan sonra zeytinyağı ve tuz ile harmanlayın ve bu şekilde bir süre bekletin. Ardından her birini, iç kısmına gelmeyecek şekilde güzelce mısır ununa bulayın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine aktarın. Üzerine yeniden zeytinyağı gezdirerek kurumadan ve lezzetli bir şekilde pişmelerini sağlayın. 180 derecede önceden ısıtmaya başladığınız fırında yaklaşık 20 dakika kadar pişirin. Dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacık olup ağızda dağılacak istavritleriniz hazır oldu bile! Üstelik balık kokuları da tüm evi sarmadı. Mis.

İstavrit fırında yumuşacık bir şekilde nasıl pişirilir?

istavrit-firinda-yumusacik-nasil-pisirilir

Eğer çıtır değil de şöyle yumuşacık, lokum gibi ağızda dağılan bir balık yemeği hazırlamak istiyorsanız istavritleri fırında farklı sebzelerden, meyvelerden destek alarak da pişirebilirsiniz.

Bunun için güzelce ayıklayıp temizlediğiniz istavritleri yağladığınız fırın tepsisine yerleştirin. Ardından üzerine ve yanlarına soğan halkaları, limon dilimleri, arzuya göre domates ya da patates dilimleri ilave edin. Kokuyu azaltmak ve nefis bir aroma vermek için balıkların üzerine birkaç defne yaprağı da koyabiliriniz. Son olarak yine önceden 180 derecede ısıtmaya başladığınız fırında kontrollü bir şekilde pişirin. Sebzelerin içindeki suyun lezzetiyle de harmanlanacak ve nefis bir yemeğe dönüşecek bu istavrit tarifi, şimdiye dek bildiklerinizi unutturacak kadar nefis oluyor, bizden söylemesi.

İstavrit ızgarada nasıl pişirilir?

greatbritishchefs

greatbritishchefs

Eğer evinizde ızgara varsa ve mısır ununa bulamadan istavrit pişirmek istiyorsanız bu yöntemi de değerlendirebilirsiniz. Balıklarınızı güzelce yıkayıp temizledikten sonra onları genişçe bir kaba alın. Üzerlerine tercihe göre zeytinyağı ya da sıvı yağı gezdirin, tuz ve kekik atıp iyice harmanlanmasını sağlayın. Kekik sevmiyorsanız farklı baharatlarla da harmanlayabilirsiniz.

Ardından ızgaranızı çalıştırın, üzerini önce soğan ya da patatesle güzelce ovun ki balıklar pişerken yapışmasın. Sonrasında bir fırça yardımıyla yağlayın ve marine ettiğiniz istavritlerinizi tek tek üzerine dizin. Arkalı önlü pişirip sıcak sıcak servis edin. İşte bu kadar kolay.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?