Kurban Eti Pişirirken Hemen Herkesin Yaptığı 8 Fena Hata

https://www.recipeshubs.com/steak-bites/2186 |recipeshubs.com
Duygu Arslan
Sevdiğim insanlara "annesinin balı" diye hitap ederim.
Duygu Arslan
253426 takipçi1756 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Haziran 27, 2018
Duygu Arslan
Haziran 26, 2018
Duygu Arslan
Haziran 5, 2018
Duygu Arslan
Kasım 7, 2018

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle buzdolapları her zamankinden on kat daha fazla et ile dolacak, sofralarda günlerce kavurmalar, kızartma ve sulu et yemekleri boy gösterecek.

Peki kurban etini doğru saklamayı ve pişirmeyi gerçekten biliyor muyuz? Eğer pişirdiğiniz kurban etleri yumuşacık olmuyorsa, çiğnerken sakız gibi oluyorsa, çok çabuk kuruyorsa bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz.

Gelin kurban eti pişirirken sıklıkla yapılan hataları gözden geçirelim.

Eti buzdolabında dinlendirmeden pişiriyorsunuz

Taze kurban etini hemen pişirmek istiyorsanız hata yapıyorsunuz. Uzmanlar etin en az 12 saat buzdolabında dinlendirilmesi gerektiğini vurguluyor. Aynı zamanda dolaba ilk koyduğuz eti ilk önce çıkarmalı ve onu pişirmelisiniz.

Eti oda sıcaklığında çözdürmüyorsunuz

İş buzdolabında bekletmekle bitmiyor. Çünkü dolaptan çıkardığınız eti mutlaka oda sıcaklığında çözdürmeniz gerekiyor. Zira hala donmuş ve soğuk haldeyken ateşle buluşturduğunuz etler sertleşecek ve lezzetini kaybedecektir.

Donmuş et nasıl çözülür sorusuna cevap ise şu içeriğimizde.

Eti pişirmeden önce marine etmiyorsunuz

Pişirdiğiniz etin yumuşacık olmasını istiyorsanız onu önce marine etmelisiniz. Süt, zeytinyağı, kekik ve benzeri malzemelerden oluşan bir karışımda bekleyen etler piştikten sonra yumuşacık olacaktır.

Kırmızı et nasıl marine edilir diye merak edenleri ise şu içeriğimize alabiliriz.

Eti kısık ateşte kavuruyorsunuz

Eğer kavurma yapacaksanız yüksek ateşi tercih etmelisiniz. Kısık ateşte kavurmak etin sulanmasına neden olacaktır. Eti kendi suyunda ve yağında pişirmek ise en doğru seçim.

Izgara yaparken ise yüksek ateş kullanıyorsunuz

Izgarada ise tam tersi bir durum söz konusu. Zira mangal yaparken etle ateş birbirine çok yakın durumda oluyor, bu da kanserojen maddelerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca iç kısmının pişmemesi ve protein kaybı da yaşanabiliyor. Bu yüzden çok harlı ateşten uzak durmakta fayda var.

Baharatları pişirmenin ilk aşamalarında ekliyorsunuz

Tuz, karabiber gibi baharatları en son aşamada eklemeli, biraz daha pişirdikten sonra ocağın altını kapamalısınız. Zira baharatları ilk aşamada eklemek etin tat ve rengini değiştirdiği gibi tuz etin sertleşmesine sebep olacaktır.

Kavurma yaparken hemen tereyağ ekliyorsunuz

Halbuki kavurmanın kendi yağında pişmesi en doğru pişirme yöntemi. Kavurma yaparken en azından ilk on dakika kendi yağında pişirin, ardından dilerseniz diğer yağlardan da ekleyebilirsiniz

Eti çevirirken çatal kullanıyorsunuz

https://www.creationssublime.com/product-page/cajun-butter-steak-bites-2

creationssublime

Eti tavada ya da ızgarada çevirirken çatal kullanırsanız çatal eti delecektir. Et bu şekilde suyunu salacaktır. Bu da etin besin değerini ve lezzetini kaybetmesi demek. Aman diyelim.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?