et-nasil-marine-edilir-yeni-2021

Daha Lezzetli Etler İçin: Kırmızı Et Nasıl Marine Edilir?

Favorilerime
Ekle

Et nasıl marine edilir, marinasyon nedir ve nasıl yapılır merak edenleri hemen böyle alalım, işin tüm sırlarını en özel püf noktalarıyla anlatalım. Marinasyon, etin belirli bir süre boyunca tadını güzelleştirmek ve eti kıvamına getirmek amacıyla gerçekleştirilen daha çok asidik malzemelerle hazırlanan bir yöntemdir. Sirke ya da limon suyunun başrolde olduğu marinasyon sürecinde baharatlar ve özel yağlar da devreye girer.

Aslında evde et marinasyonu yapmak o kadar da zor değildir. Yalnızca inanmanız ve malzemeleri hazırlamanız yeterli. Tabii bir de kırmızı eti nasıl seçeceğinizi bilmelisiniz. Kırmızı et seçerken dikkat edilmesi gerekenleri sizlere daha önce de anlatmıştık. Hemen bir kontrol edin ve et nasıl marine edilir anlatmaya başlayalım

İçindekiler

Et nereden alınır?
Marinasyon için hangi kırmızı eti seçmelisiniz?
Kırmızı et nasıl marine edilir?
En bilinen marine sosları nelerdir?
Marinasyonda neler yapılmalı, neler yapılmamalı?
  • Et nereden alınır?

kirmizi-et-secerken-nelere-dikkat-edilmeli-2021

Kırmızı eti nereden aldığınız dahi lezzetli bir et yemeği hazırlamanız için oldukça önemli adımlardan biri. Bu yüzden etlerinizi mutlaka güvenilir, temiz ve kaliteli kasaplardan ya da ilgili reyonu bulunan marketlerden temin etmeye özen göstermelisiniz.

  • Marinasyon için hangi kırmızı eti seçmelisiniz?

kirmizi-et-aralik-2020-yeni

Her et marine edilebilirmiş gibi gelmesine rağmen aslında öyle değildir. Bu yüzden marinasyona geçmeden önce hangi eti marine edebileceğinizi bilmenizde fayda var.

Marine edebileceğiniz etler: Pançeta, bonfile, biftek, gerdan, mermer şeklinde alabileceğiniz steak etler. Bu etler marinasyonla birlikte efsane lezzetli olacaktır.

Marine etmenize gerek kalmayan etler: Kemiksiz pirzola, kontrfile biftek, T-bone, NY strips, fileminyon. Bu etler kendiliğinden yeteri kadar lezzetli olan etlerdir. Marinasyona ihtiyaç duymaz.

Detaylı bilgi için: Koyun ve Dana Eti Haritaları: Hangi Et, Hangi Bölgeden Kesiliyor?

  • Kırmızı et nasıl marine edilir?

et-nasil-marine-edilir-yeni-2021

Eğer kırmızı et marine etmek istiyorsanız öncelikle yassı olacak etleri tercih etmeniz gerekiyor. Mermer görünümü de dediğimiz kalın, ele gelir ancak pürüzsüz şekilde kesilmiş etler de tercihiniz olabilir.

Bu noktadan sonra marinasyon işlemine başlayabilirsiniz.

Marine etmek için satın aldığınız eti bir buçuk parmak kalınlığında kesin: Bunun nedeni marine sosunuzun etin her yerine dağılabilmesi. Asidin etin içine işleyip kas yapısını rahatlatması gerekiyor. Kalın bir et kullanırsanız etin dışı marine olurken içine işlemeyecektir.

Marine sosunuzu hazırlayın: Hazırlayacağınız marine sosuna göre olarak malzemeleri elde edin ve sırasıyla karıştırın. Neredeyse tüm marine sosları içinde asidik bir element bulundurur. Bu element ya sirke, ya limon ya da şaraptır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Marinasyon sosunuz için çok yüksek oranda asidik element kullanmamak. Etin yapısını bozmaya neden olabilirsiniz.

Marinasyon için temel sosları birazdan anlatacağız.

Eti marinasyon kabına yerleştirin: Hazırladığınız eti bir poşet ya da kaba alın. Üzerine de marinasyon sosunu dökün. Sosun etin her tarafına geldiğine emin olun. Eğer marinasyon için fazla vaktiniz yoksa ete hafif bir şekilde masaj yaparak marinasyon sosunu yemesini sağlayabilirsiniz.

Marinasyon sosundaki eti buzdolabına koyun: Kullandığınız marine sosuna bağlı olarak etin marinasyon süreci 2 saat ile 24 saat arasında olacaktır. Bu sürelere sadık kalın.

Marinasyondan çıkardığınız eti afiyetle pişirin: Etiniz buzdolabında marine sosuyla bir güzel karıştı. Sıra geldi eti çıkarmaya. Eti paket ya da poşedinden çıkarırken üzerindeki marine sosunun akmasına izin verin ve hatta bir ya da iki kez çok hızlı olmayacak şekilde sallayın. Ardından etin oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Eğer farklı bir tarif uygulayacaksanız ve hemen pişirmeiz gerekiyorsa tarife sadık kalın.

  • En bilinen marine sosları nelerdir?

marine-soslari-temmuz-2021

Mutfağınızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ve en bilinen iki adet marinasyon sosu vardır. Bu soslar etin lokum gibi olmasına yardımcı olur. Ancak hazır olun, yalnızca marine soslarını hazırlayacağımız bir yazımız da olacak.

Karabiber ve tuz marine sosu: Evdeki birkaç malzemeyle süper bir marine sosu hazırlamak elinizde. Ev ekonomisine katkıda bulunur, etlerinizi mis gibi yapar kendisi.

Gerekli malzemeler şöyle: 1,5 yemek kaşığı kaya tuz, çeyrek yemek kaşığı sarımsak, 50 ml. su, 50 ml. zeytinyağı, 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı taze çekilmiş karabiber. Hepsini karıştırın ve etinizi afiyetle marine edin. Yaklaşık 4-8 saat marine süresi yeterlidir.

Balzamik sirke marine sosu: Bu sosu hazırlamak malzemeleri bir araya getirmek bakımından zor olabilir ancak hazırlanışı çok kolay. Ayrıca ete oldukça karakteristik bir lezzet veriyor. Yaklaşık 2 saat marine süresi yeterlidir.

Gerekli malzemeler şöyle: Minik parçalara ayrılmış 2 adet orta boy soğan, 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik, çeyrek su bardağı soya sosu, 3 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı balzamik sirke ve 80 ml. zeytinyağı. Hepsini karıştırın ve etinizi marinasyona uğurlayın. Yaklaşık 2 saat marinasyon yeterlidir.

Etleriniz hazır. Şimdi gelelim marinasyona dair en önemli bilgilere.

  • Marinasyonda neler yapılmalı, neler yapılmamalı?

et-marinasyonu-temmuz-2021

Marinasyon sosunuzu başka bir yerde kullanmayın: Çünkü etten marine sosuna geçen bakteriler nedeniyle zehirlenme riski yaşayabilirsiniz.

Eti asla dövdürmeyin: Çünkü satın aldığınız et bütün halinde kalabildiğinde ve kendi formları içinde kaldığında güzel olacaktır.

Eti hemen servis etmeyin: Biliyoruz ki etiniz hazır diye sabırsızlanıyorsunuz ancak 5 dakika bekleyip eti öyle servis etmenizi öneriyoruz. Bunun nedeni de etin kendi suyunu hemen salmaya teşne olması. Tabağınızda yer alacak o kötü görüntüyü engellemek istiyorsanız eti az da olsa bekletin ve öyle servis edin.

Marine ettiğiniz eti dondurmayın: Yani buz tutmasına izin vermeyin, eti buzdolabında marine edin. Böylece marinasyon sürecinden geçen eti sulandırmadan pişirebilirsiniz. Aksi halde etin üzerinde kalan buzlar etin tadını bozmaya neden olabilir.

Marinasyon için kapanabilen poşetler kullanın: Ağzı klipsli poşetler marinasyonda daha rahat hareket etmenizi sağlar. Dilerseniz ete masaj yapabilir, dilerseniz çok hafif hareketlerle eti içinde döndürebilirsiniz.

Marinasyon poşedinin içindeki havayı alın: Yine bakterilere karşı aldığımız bir önlem. Bildiğiniz gibi havayla temas eden bakteriler daha çabuk üreyecektir. Önlerini keselim!

Marine ettiğiniz eşi yüksek ateşte mühürleyin:Daha önce sizlere kırmızı eti pişirirken mühürlemenin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Etinizi iyi bir şekilde mühürleyerek en ideal pişirmeye ulaşın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

ayse7227 Aralık 2016 12:54
Ben az önce bir kilo löp et aldım ve ince yassı kestim. Ben şarap ile makineyi seviyorum ama şu an şarap yok. Ama mutfak benim en sevdiğim alan ve kendi hayal gücüme güveniyorum. Ben bugün etleri koyduğum kaba süt koydum. İyice kaplasın ama. Tuz, kekik ve sıvı yağ ile parmaklarınızla güzelce karıştırın. Üstünü kapayın ve 24 saat bekletin. A bir de sarımsak ezin. Yazmayı unuttum. Deneyin.
Yanıtla
dlain19 Temmuz 2016 20:44
Karabiber ve tuz ile yapılan marinasyonunuzu uyguladım. Sonuç rezalet. Ette hala sirke ve boğucu bir karabiber tadı var. Ziyan olan bir kilo et de cabası.
Yanıtla
Ahmet Saydam 24 Aralık 2016 21:53
Yanıtla
Aynısını ben de yaşadım. Tuz ve karabiber o kadar yoğun geldi ki, yarım kilo ette uygulamıştım. Ben sirke yerine şarap kullandım. Marine olayı tuz ve biberin fazla olmasını saymazsak güzel olacaktı...

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?