yeme-bozuklugu-editor

Herkesin Öğrenmesi Gereken 3 Yeme Bozukluğu

Favorilerime
Ekle

Bütün insanların hatta canlıların gün içinde yaptıkları bir şeydir yemek ya da beslenmek. Canlılıkları için bu zorunludur çünkü. Günümüzün estetik algılarına bağlı olarak iyi ve yeterli beslenen insanları sık sık görüyoruz dergi kapaklarında, reklamlarda, televizyonda. E artık kötü beslenenleri de görüyoruz programlarda. Bilmiyorum hiç dikkat ettiniz mi; o programlarda gördüğümüz "morbid obez" tanımının bile üstüne çıkmış insanların geçmişlerinde obeziteyi tetikleyen bir travma bulunuyor hep. Ya taciz, ya tecavüz, ya da istismar. Bu tarz psikolojik travmalar beslenme durumunu etkileyebilir tabi. Ama bu rahatsızlıklar bir nedenden çok bir olayın yarattığı sonuçlardır. Peki Amerikan Psikiyatri Birliği'nin (APA), Tanısal ve İstatiksel El Kitabı'nda (DSM) belirttiği ve bir ziyade organik bir nedene bağlı olan "yeme bozuklukları" nelerdir? Siz de katılın, hep birlikte bakalım.

Anoreksiya nervoza

İnsanı gerçekten de halk arasında kullanılan "bir deri bir kemik" görünümüne sokan psikiyatrik bir rahatsızlıktır anoreksiya nervoza. Bu rahatsızlıkta bireyin beden algısı ciddi biçimde bozulmuştur ve ne kadar zayıf olursa olsun kendini kiloluymuş gibi görür. Daha çok kadınlarda rastlanılan bu durum, önceleri bireyin isteği ile başlar ancak daha sonra işler kontrolden çıkar ve vücut besini kabul etmez. Bu yüzden bu rahatsızlık psikolojik olarak başlar ama fiziksel olarak devam eder. Birey kilo almaktan aşırı derecede korkar ve bunun sonucu olarak besin reddi çok sık görülür. Buna bağlı olarak kemik erimesi, böbrek hasarı, kalp yetmezliği gibi yetersiz alıma bağlı birçok hastalık gelişebilir. O yüzden anoreksik eğilimler gösteren bireylerin kan bulguları sürekli değerlendirmelidir.

Bulumiya nervoza

Bu rahatsızlık ataklar halinde kendini gösterir. Birey yemek esnasında kontrolünü kaybeder ve normal bir insandan çok daha fazla yer. Başkalarından utandıkları için genelde yemek yerken tek başlarına olmayı tercih ederler. Çok miktarda yedikten sonra kilo almaktan korktukları için kusma eyleminde bulunurlar ya da laksatif, lavman, diüretik gibi besini vücuttan atmayı kolaylaştıran ilaçlar kullanırlar. Anoreksik hastalardan farklı olarak bu hastaların vücut ağırlıkları normal sınırlar içindedir veya sınırdan biraz yüksektir. Bu hastalıkta isteyerek kusma eyleminin gerçekleştirilmesine bağlı olarak parmaklarda yaralar sık görülür. Emilim bozukluklarına bağlı olarak besin yetersizlikleri görülebilir.

Tıkanırcasına yeme bozukluğu

induced

induced

Bu bireyler ataklar şeklinde çok ve hızlı yemek yerler. Bu durumdan dolayı yalnız yerler. Yiyecekleri daha çok sevdikleri yiyeceklerden seçtikleri için dengesiz bir beslenmeden söz edebiliriz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?