wikihow

İstenmeyen Tüylere Kökten Çözüm Olduğu İddia Edilen Doğal Yöntem: Kahve Telvesi Kürü

Favorilerime
Ekle

"İstenmeyen tüyler" ile ilgili uzun uzun konuşacak değiliz, zira kendileri adı üstünde pek de istenen, sevilen şeyler değil. Bunun yerine doğrudan konuya girelim ve evdeki malzemelerle onlarla baş etmenizi sağlayacak çok pratik bir kürden, kahve karbonat küründen söz edelim.

Eğer şu ana dek lazet epilasyondan ağdaya kadar birçok yöntemi deneyip köklü bir sonuç alamadıysanız bir de bu karışıma şans verin deriz. Hem yalnızca kahve telvesi ve karbonat ile hazırlandığı için cilde herhangi bir kimyasal zarar vermiyor hem de kolayca hazırlandığı için şipşak uygulanabiliyor.

Yapılışı da uygulaması da çok kolay olan, afiyetle içtiğiniz Türk kahvelerinin telvelerini en yararlı şekilde değerlendirmenize olacak sağlayan bu yöntemin etkilerini görünce düzenli olarak uygulamak, tüm sevdiklerinize aldığınız faydayı anlatmak isteyeceksiniz, eminiz.

Buyurunuz, sizi daha fazla merakta bırakmadan hemen başlayalım.

Önemli bir not: Bu tarif de dahil olmak üzere herhangi bir cilt/yüz kürü tarifini doktorunuza danışmadan asla uygulamayın. Her ne kadar doğal malzemelerle yapılıyor ve cilde faydalı olduğu düşünülüyorsa da unutmayın ki her malzeme her cilt tipinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Fayda sağlamak isterken farkına varmadan cildinize zarar vermeyin, doktorunuzun önermediği hiçbir malzemeyi/tarifi cildinize uygulamayın, aman dikkat.

Kahve-karbonat kürü nasıl yapılır?

Kahve karbonat kürü olarak anılan ve istenmeyen tüyleri azaltma yöntemi olarak değerlendirilen bu yöntem ile ilgili ilk bilmemiz gereken uygulamak için ihtiyacınız olan malzemeler ve hazırlanışı tabii ki.

Kahve-karbonat kürü için gerekli malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı sade Türk kahvesinden kalan telve (hafif sulu)
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • Minik bir not: Malzeme miktarını uygulayacağınız alanın genişliğine göre aynı oranda artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

  Kahve-karbonat kürü nasıl hazırlanır?

  Öncelikle kendinize mis gibi sade Türk kahvenizi demleyin ve afiyetle için. Ardından kahvenin dibinde kalan, mümkünse hafif sulu şekilde bıraktığınız o telveleri bir kaseye ayırın. Kasenin içine karbonatı da ilave edin ve güzelce karıştırın. İşte bu kadar!

  Eğer daha geniş bir bölgeye uygulamayı düşünüyorsanız ve cildiniz o an için uygulama yapmaya uygun değilse, sade olarak hazırlayıp içtiğiniz kahvenin telvesini cam, kapaklı bir kavanoza koyup buzdolabına kaldırın. Bunu en az birkaç gün tekrar ederek kavanozda ihtiyacınız olacak kadar çok kahve telvesi birikmesini sağlayın. Kullanacağınız gün geldiğinde son bir sade Türk kahvesi daha demleyip için, telvesini çok sulu bir şekilde bırakın. Bunu da biriktirdiğiniz telvelerin içine ilave edip hafif sıvı bir karışım elde edin ve kahveyle yarı yarı ölçüde olacak şekilde karbonatı da ilave edip ıslak kum kıvamında olacak bir karışım elde edin.

  Kahve-karbonat kürü nasıl uygulanır?

  Bu kürü uygulamaya başlamadan 1 gün önce ağda ya da epilasyon gibi tüylerinizi kökten alacak bir yöntemle tüylerinizi tamamen temizleyin. Bir gün sonrasında bu karışımı temiz cildinize parmak uçlarınızla peeling yaparak uygulayın. Kahve karbonat kürünü uyguladıktan sonra 5 ila 10 dakika arasında bu şekilde bekleyin.

  Bekleme süresine cildinizin hassasiyetine göre karar vermelisiniz. Eğer yüz gibi vücudunuzun daha hassas olan bir bölgesine uygulayacaksanız 5 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır, kol ve bacak gibi alanlarda ise 10 dakikaya kadar bekletebilirsiniz.

  Bu bekleme süresinin sonunda ise tek yapmanız gereken cildinizi çok ovalamadan, ılık su ile dikkatlice durulamak.

  "Bu kür ne kadar süre ile uygulanır?" diyenlere de cevap vermiş olalım: Tüylerinizi aldıktan 1 gün sonra başlayacağınız bu kürü en az 1 hafta boyunca her gün ya da gün aşırı olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Ardından tüylerinizin daha ince, cılız çıkmaya başladığını göreceksiniz. Etkilerini görmeye başladıktan sonra ise tüylerinizi her aldıktan sonra 1 hafta olacak şekilde uygulamaya devam edebilir, tüylerinizi sadece azaltmakla kalmayıp neredeyse tamamen yok olmalarını sağlayabilirsiniz.

  Kahve-karbonat kürünün faydaları nelerdir?

  trending.ph

  trending.ph

  Kahve karbonat kürünün nasıl hazırlandığını, uygulandığını öğrendik öğrenmesine ama bu kürün vücudumuzda nasıl etkiler oluşturabileceğini de bilmeliyiz. Kür uygulandığını andan tutun da son ana dek birçok kısa ve uzun vadeli fayda sağlıyor aslında. O faydalar neler mi? Hemen anlatalım:

 • Kahve karbonat kürü ciltte peeling etkisi oluşturduğundan kan dolaşımını hızlandırıyor.
 • Kan dolaşımının hızlanması sayesinde selülit ve çatlak bulunan ciltte bu sorunların azalmasını sağlayan kahve-karbonat kürü, düzenli uygulandığında selülit görünümünün tamamen yok olmasına da destek oluyor.
 • Cildi ölü derilerden arındırıyor.
 • Kahve sayesinde çok daha yumuşak, temiz ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlıyor.
 • Ve tabii ki kahve-karbonat kürü düzenli olarak kullanıldığında önce istenmeyen tüylerin zayıflamasını ve azalmasını, ardından da neredeyse tamamen yok olmasını sağlıyor.
 • Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Cilt doktoruna ve/veya güzellik ve bakım uzmanına danışmadan hiçbir cilt bakım ürününü uygulamamalısınız. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere uzmanların sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  3

  fildiz2 Mayıs 2021 03:40
  Deneyipde faydasını gorenler veyahut görmeyenler deneyimlerini paylasabilirlermi?
  Yanıtla
  Fatmas9326 Eylül 2019 06:21
  süper denemek de fayda var
  Yanıtla
  Dilek Nil Sarıkaya 6 Ocak 2021 19:34
  Yanıtla
  Teşekkürler

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?