tansiyonu-ne-yukseltir

"Tansiyonu Ne Yükseltir?" Diyenlerin Derdine Derman Olacak 8 Etkili Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Tansiyonunuz aniden düşüyor, başınız bir anda dönmeye, gözleriniz kararmaya başlıyorsa ya da yüksek tansiyon problemiyle uğraşıyor ve bu yüzden beslenmenize daha çok dikkat etmeye çalışıyorsanız tam da doğru yere geldiniz, hoş geldiniz.

Bugün, tansiyonu ne yükseltir, tansiyon düşünce hangi yiyeceklerden destek alınabilir öğrenelim, hem düşük hem de yüksek tansiyondan muzdarip olanlara yardımcı olalım diyoruz.

Sizin ya da bir tanıdığınızın tansiyon problemi varsa tansiyona iyi gelen, düşük tansiyonun yükselmesini sağlayan aşağıdaki yiyecekleri aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Sağlıklı, upuzun ve mutlu bir ömrünüz olsun diyor ve anlatmaya başlıyoruz!

Tansiyon neden düşer?

tansiyonu-ne-yukseltir

Tansiyonu ne yükseltir anlatmaya başlamadan önce, düşük tansiyon sorunu yaşayanların mutlaka bilmesi gereken bir konu var aslında: Tansiyon neden düşer? Tansiyon düşüklüğüne sebep olan aşağıdaki nedenleri olabildiğince ortadan kaldırırsanız düşük tansiyon sorunu yaşamaktan kurtulmak adına daha köklü ve etkili adımlar atmış olursunuz. Buyursunlar, tansiyon neden düşer en yaygın sebeplerini hemen sıralayalım:

 • Yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Aşırı karbonhidrat tüketimi
 • Kişiye uygun olmayan diyet programları
 • Vücudun uzun süre susuz kalması
 • Aşırı yorgunluk
 • Aşırı sıcağa maruz kalma / Güneş çarpması
 • Kusma
 • Çeşitli kalp ve karaciğer hastalıkları
 • Uzun süreli ishal
 • Bazı ilaçların ve hastalıkların yan etkileri
 • Hamilelik
 • Zararlı alışkanlıklar
 • Genetik yatkınlık
 • Yaşlanma
 • Tansiyonu ne yükseltir?

  Zeytin Salatası Tarifi

  Zeytin Salatası Tarifi

  Tansiyonun düşmesine sebep olabilecek durumları öğrendiğimize göre sıra geldi tansiyonu ne yükseltir sorusuna yanıt bulmaya. Düşük tansiyon sorunu yaşayanların destek alabileceği, yüksek tansiyon problemi olanların ise mutlaka uzak durması gereken doğal ve etkili yiyecek ve içecekler şöyle...

  Tuzlu ayran

  Halk arasında düşük tansiyona karşı en çok bilinen ve kullanılan yöntemlerden biri tuzlu ayran yapıp içmek bildiğiniz gibi. Tuzlu ayran, hem vücudunuzun sıvı ihtiyacınızı karşıladığı hem de içindeki tuz sayesinde kan dolaşımını kısa sürede dengelediği için düşük tansiyona gerçekten kısa sürede müdahale edebilen doğal lezzetlerden.

  Kahve

  "Tansiyonu ne yükseltir" diye merak eden ve düşük tansiyona karşı bu yiyecek ve içeceklerden destek almak isteyenler kahve başta olmak üzere tüm kafeinli yiyecek ve içeceklerden destek alabileceklerini unutmamalı. Zira kahve, yeşil çay gibi içeceklerde bolca bulunan kafein, kan dolaşımının kısa süre içinde hızlanmasını sağlıyor ve bu özelliği ile tansiyonun hızla dengelenmesine, özellikle düşük tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

  Zeytin

  Düşük tansiyonun hızla yükselmesini sağlayacak bir diğer malzeme ise zeytin. Özellikle bol tuzlu siyah zeytin bu konuda birebir. Kan dolaşımını kısa sürede hızlandırmayı başaran bu lezzeti, düşük tansiyon sorunuyla karşılaşır karşılaşmaz tüketmeye özen gösterirseniz kısa süre içinde üzerinizdeki halsizliği atar, baş dönmesi, göz kararması gibi olumsuz etkilerden kendinizi korumuş olursunuz, bizden söylemesi. 4-5 adet zeytin bile kısa sürede tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkili olacaktır, aklınızda bulunsun.

  Biberiye

  Dilerseniz bir baharat olarak kullanıp hemen o an yiyebileceğiniz bir yemeğin içinde bol bol dahil edebilir, dilerseniz 5-10 dakika içinde çayını demleyerek yudumlayabilirsiniz. Biberiye de kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler arasında yer aldığından tansiyonu ne yükseltir sorusuna verilebilecek en etkili yanıtlardan.

  Bal

  Bal da düşük tansiyonun dengelenmesini sağlayan en doğal besinlerden biri. Eğer tansiyonunuzun düştüğünden eminseniz, gözünüz kararmaya, başınız dönmeye başladıysa hemen ağzınıza 1 tatlı kaşığı kadar bal atabilirsiniz. Ancak dikkat, eğer şeker (diyabet) sorunu yaşıyorsanız bal iyi değil aksine kötü bir etki oluşturabilir, aman diyelim.

  Kuru üzüm

  Kuru üzüm de tıpkı bal gibi şeker hastalığı olanların temkinli davranması gereken, yalnızca düşük tansiyon sorunu yaşayanların ise bol bol destek alabileceği yiyeceklerden. Neredeyse kronik bir hale gelmiş düşük tansiyon sorununuz varsa, her gün 1 avuç kadar kuru üzümü, çekirdekleri ile birlikte afiyetle yiyerek bu sorunun üstesinden gelmeye başlayabilirsiniz. Kan yapıcı özellikleri sayesinde düzenli olarak tüketildiğinde kuru üzüm, kan dolaşımının hızlanmasını, tansiyonun da dengelenmesini sağlayacaktır.

  Ispanak

  Kuru üzüm gibi ıspanak da uzun vadede, düzenli olarak tüketildiğinde düşük tansiyon sorununu aşmanız konusunda size tahmin ettiğinizden de fazla yardımcı olacaktır. İçinde bulunan bolca magnezyum ve demir sayesinde kanın daha sağlıklı ve bol olmasını sağlayabilen ıspanağın bu özelliğinden faydalanabilmek için ise hem düzenli olarak bol bol tüketmeye dikkat etmeli hem de onu pişirmeden, mümkünse çiğ olarak, salatasını yaparak ya da yoğurt ile karıştırıp yiyerek değerlendirmelisiniz.

  Bol su

  Tansiyon düşüklüğünün nedenlerinde saydığımız gibi, vücudun uzun süre susuz kalması durumunda da düşük tansiyon sorunu yaşanabiliyor. Bu nedenle herkesin, vücudunun ihtiyacı olan suyu gün içinde mutlaka içmesi gerekiyor. Genel olarak 2-2,5 litre su öneriliyor olsa da bu durum kişiden kişiye farklılık göstereceğinden, mutlaka bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyenden günlük su ihtiyacınızı kesin olarak öğrenin ve bu bilgi doğrultusunda hareket edin.

  Önemli bir not: Unutmayın, hiçbir yiyecek ya da içecek tek başına tedavi edici olarak kullanılamaz. Eğer kronik bir tansiyon hastalığınız varsa ya da hastalığınız ciddi boyutlarda ise ve sık sık tekrar ediyorsa bu yiyecek ve içecekleri tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?