alasusu.com

Tüm Sırlarıyla: Mozaik Pastanın Kıvamı Nasıl Tutturulur ve Saklanır?

Favorilerime
Ekle

Biraz çikolatanız, çekmecede yenmeyi bekleyen petibör bisküvileriniz, az biraz süt ya da pudinginiz varsa onlardan yapılabilecek en güzel tatlı hep mozaik pasta oldu. İster çocuk, istersek de büyük olalım bizi bir dilimiyle dahi mutlu edebilecek kadar nefistir mozaik pastalar. Yumurtasız olanı da var, pudingle yapılanı da. En klasiği çikolatayla yapılanı da var, beyaz çikolatayla yapılıp lezzetine seviye atlatılanı da...

Ancak mozaik pasta yaparken bazen kıvamını tutturamıyoruz, bu nedenle de mozaik pastalar donmuyor. Donmadığı için de beklediğimiz o muhteşem mozaik pastaları afiyetle yiyemiyoruz, malzemelerimiz de ziyan oluyor. Bunu önlemek adına bizim size birkaç önerimiz var. Hadi hemen not almaya başlayın.

Mozaik pastanın kıvamı nasıl olmalı?

Mozaik pastanın en önemli aşaması işte o enfes kıvamını tutturmakta saklı. Mozaik pasta yapımında çikolata kullanıyorsanız eğer, çikolatalarınızı benmari usulü eritmeye özen gösterin. Doğrudan ateşin üzerinde eritmek isterseniz çok kısık ateşte, içerisine mutlaka süt ya da krema ilave ederek eritin. Bu şekilde bisküviler içerisinde güzel bir şekilde bütünleşecektir.

mozaik-pasta-kivami4

Bisküvilerinizi toz haline getirmeden, hafif iri parçalar kalacak şekilde kırın. Toz haline gelecek şekilde kırarsanız çikolaya veya pudingle bütünleşmez. Sıvı halde kalır ve donması çok zaman alır. Ayrıca puding ya da eritilmiş çikolatanız ilk sıcağını attıktan sonra bisküvilerinizi ilave edin. Çok sıcakken ilave ederseniz bisküvileriniz erir ve kıvamı da toparlanmaz.

Hazırladığını mozaik pasta harcının çok sıvı olmamasına, çok akışkan ya da karıştıramayacağınız kadar katı olmamasına özen gösterin. Eğer akışkan bir kıvamı alırsa donmayacaktır. Çok katı olursa da yenmeyecek kadar sert olma ihtimali bir hayli yüksek. O yüzden tarifte verilen ölçüleri özenle uygulamaya dikkat edin. Çok katı olursa süt ve eritilmiş tereyağı ilavesiyle dengeleyin. Çok sıvı olursa da bisküvi ilave ederek kıvamını toparlayın.

Mozaik pasta nasıl saklanır?

Hazırladığınız mozaik pasta harcını bir streç filmin, yağlı kağıdın ya da folyonun ortasına yayın. Ardından sıkı bir biçimde sarın. Mozaik pastanızı buzdolabının aşağısında değil, dondurucu yani buzluk kısmına kaldırın. Kıvamı bu şekilde toparlanacaktır ve aşina olduğumuz mozaik pasta lezzetine dönüşecektir.

momsdish.com

momsdish.com

Mozaik pastanızı en az 2 saat dondurucuda bekletmeniz gerekiyor. En ideali bir gece önceden yapıp ertesi gün afiyetle tüketmek. Buzlukta çok uzun süre dondurulmuş bir mozaik pastanız varsa tüketmeden önce oda sıcaklığında biraz dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis etmeniz gerekiyor. Enfes mozaik pastalarınız hazır! Afiyetler olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?