mocha

Mocha

Favorilerime
Ekle

Mocha, adını bir zamanların çok önemli kahve ticareti merkezlerinden birisi olan Yemen’in Moka limanından almaktadır. Bu limanda ticareti yapılan ve kendine has aroması çikolataya benzetilen Moka matari kahvesi oldukça beğenilmiş ve daha sonraları bu kahvenin aromasını elde edebilmek için farklı türdeki çekirdekler ile hazırlanan kahvelerde çikolata kullanılmaya başlanmıştır. Gerçek Moka matari kahvesi ile yapılmasa da, farklı türdeki çekirdekler kullanılarak hazırlanan çikolatalı bir kahve türü olan mocha bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Mocha nasıl yapılır?

Cappucino, latte ve macchiato gibi kahve türlerinde olduğu gibi mocha da espresso tabanlı bir kahvedir. Yani mocha hazırlamak için öncelikle espresso hazırlanması gerekmektedir. Genellikle 300 mililitrelik büyük bardaklarda servis edilen mocha için double shot, yani iki ölçek espresso hazırlanır. Bardak içerisine alınan espresso içerisine de damak tadına göre değişen oranlarda ve farklı türlerde çikolata eklenir. Kahve dükkanları genellikle mocha hazırlarken aksi belirtilmedikçe 24 gram çikolata kullanırlar. Mocha yapımının son aşamasında ise kahve-çikolata karışımı üzerine bardağı dolduracak şekilde, köpürtülerek kremalandırılmış sıcak süt ilave edilir.

Mocha Yapmanın püf noktaları nelerdir?

Mocha kahvesinin karakteristiği, bu kahvede kullanılan çikolata ile ortaya çıkmaktadır. Mochada çikolata aroması elde etmek için için kuvertür çikolatalar, drop çikolatalar çikolata tozu veya çikolata şurubu kullanılabilir. Kuvertür ve drop gibi katı çikolataların mocha yapımı için önce eritilmesi gerektiğinden dolayı, bu çikolata türlerinin kullanılması kahve yapımını daha zahmetli hale getirebilir. Bu sebeple mocha yaparken istenen aromadaki çikolatanın toz çikolata ya da çikolata şurubu şeklinde kullanılması kahve yapımını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Mocha nasıl servis edilir?

Hazırlanmış olan mochaya isteğe göre süt kreması veya krem şanti ilave edilebilir. Sunuma görsellik katmak için de mochaya ilave edilen süt kremasının veya krem şantinin üzeri çikolata sosu, rendelenmiş çikolata veya çikolata tozu ile süslenebilir.Tatlı ve yumuşak bir kahve türü olduğu için mochaya şeker ilave edilmez. Elmalı tarçınlı kek, chessecake ve bitter çikolata bu kahve ile birlikte en iyi giden yiyecekler arasında sayılabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?