Macchiato

Macchiato

Favorilerime
Ekle

Kahvenin yoğun aromasının farklı oranlarda süt ile yumuşatılması sonucunda hafif içimli birçok kahve çeşidi ortaya çıkmıştır. Bu kahve çeşitleri gibi macchiato da kremalandırılmış süt ile hazırlanmaktadır. Macchiato daha çok, espressoyu sütle tüketmek isteyip de çok fazla süt kullanımıyla kahve aromasını iyice azaltmak istemeyenler tarafından tercih edilmektedir. Standart bir espresso fincanında hazırlanan macchiato, üzerine koyulan kremalandırılmış sütün lekeye benzer bir görüntü oluşturmasında dolayı İtalyanca'da "lekeli" anlamına gelen "macchiato" kelimesi ile adlandırılmaktadır.

Macchiato nasıl hazırlanır?

Macchiato hazırlanması için öncelikle bir miktar sütün köpürtülmesi ve krema haline getirilmesi gerekir. Macchiato hem soğuk, hem de sıcak süt ile hazırlanabilir. Eğer macchiato hazırlanması için sıcak süt kullanılacaksa, süt pitcher adı verilen metal süt kabına alınarak basınçlı sıcak buhar aparatı ile krema haline gelene kadar köpürtülür. Ancak macchiato hazırlanması için soğuk süt kullanılacak ise bunun için manuel süt köpürtücüler, çırpıcı şeklindeki köpürtücüler ya da basit bir french press ekipmanları kullanılabilir. Süt köpürtme işleminden sonra espresso hazırlanmalıdır. Koyu kavrulmuş ve ince öğütülmüş kahveden hazırlanan bir ölçek espresso fincana alınır ve kahvenin üzerine ortasından yaklaşık on mililitre soğuk ya da sıcak süt koyularak macchiato hazırlanmış olur.

Macchiato çeşitleri nelerdir?

Temel olarak macchiato espresso üzerine sıcak veya soğuk süt koyularak iki şekilde hazırlanır. Kahve; espresso üzerine sıcak süt koyulursa macchiato caldo (sıcak lekeli), espresso üzerine soğuk süt koyulursa da macchiato freddo (soğuk lekeli) olarak adlandırılır. Bu iki macchiato çeşidinin yanında büyük bir bardak kremalandırılmış sıcak süt ile doldurulup, bu sütün içerisine bir ölçek espresso eklenmesiyle hazırlanan kahve türü ise latte macchiato olarak adlandırılır. Daha çok caffe latteye benzeyen bu kahve türünün macchiato olarak adlandırılmasının sebebi ise, üzerine dökülen espressodan dolayı süt kremasının ortasında leke oluşmasıdır.

Macchiato neyle iyi gider?

Macchiatonun yanında çikolata ve kakao kullanılarak hazırlanmış tatlı türlerinin birçoğu tercih edilebilir. Özellikle tiramisu, cheesecake, kakaolu kek, çikolata ve tarçınlı elmalı turta macchiatonun yanında iyi giden tatlı çeşitleri arasında sayılabilir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?