Doppio

Favorilerime
Ekle

Yoğun bir kıvama ve sert bir tada sahip olan doppio, iki fincan espresso olarak servis edilen kahve türüdür. Süt kullanılmadan sade olarak hazırlanan espresso çeşitlerinden biri olan doppioda 60 ile 185 mg arasında kafein bulunur ve yoğun kafein miktarı ile uyandırıcı bir etkiye sahiptir. Uyandırıcı etkisi ile genellikle sabahları içilir.

Doppio espresso hazırlama yöntemleri nelerdir?

Klasik espressoya oranla bütün oranların iki katına çıkarıldığı doppioda ideal lezzeti yakalamak oldukça zordur. 14-18 gr iyi öğütülmüş kahve ile hazırlanan doppio espresso, 60-70 ml basınçlı su ile hazırlanır. Günümüzde espresso yapımında yarı otomatik makineler tercih edilse de doppioda ideal lezzet manuel makineler ile yakalandığı için baristalar arasında halen kollu kahve makineleri kullanılır.

Doppio espresso püf noktaları nelerdir?

Doppioda ideal lezzeti yakalamak için birçok noktaya dikkat edilmelidir. Kahvenin konulacağı fincanın önceden buhar veya sıcak su içinde bekletilerek ısıtılması gerekir. Bardakların ısıtılması hem eski bir İtalyan geleneği hem de kahve kıvamını ve tadını korumak için önemli bir aşamadır. Fincanla birlikte kahve makinesinin ve makine parçalarının ısıtılması gerekir. Isıtma işleminin yanı sıra kahvenin sıkıştırma takozu ile sıkıştırılması gerekir. Özellikle kahvenin iyi sıkıştırılması kahvenin aroması ve tadı açısından oldukça önemlidir. İki ölçek şeklinde hazırlanan duble espressoda dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta kahvenin taze öğütülmüş olmasıdır. Bununla beraber kahvenin ne çok ince ne çok kalın öğütülmüş olması gerekir. Doppio espresso hazırlarken bilinmesi gereken diğer bir püf nokta ise krema kısmıdır. Doppio espressoda ideal krema çok açık veya koyu olmayacak şekilde karamel renginde olmalıdır.

Doppio espresso nasıl servis edilir?

Doppio espresso klasik espresso fincanı içinde iki kat su ve kahve ile hazırlanır. Espressoda olduğu gibi doppioda da kalın fincanlar kullanılır. Genelde porselenden yapılan ve kulplu olan bu fincanlar, son yıllarda kalın cam bardak şeklinde de üretilmektedir. Bunun dışında doppio, latte gibi çikolata sosu veya kakao ile süslenmeden sade bir şekilde servis edilir.

Görsel kaynak: flickr/rutty


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?