göz tansiyonuna ne iyi gelir

Beslenmeye Dikkat Etmek Şart: Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Göz içindeki sıvının doğru şekilde atılamaması sebebiyle gözde oluşabilen yüksek basıncın bir sonucu olarak ortaya çıkabilen göz tansiyonu rahatsızlığı, ne yazık ki halk arasında yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri. Bu sorunla karşılaşan hemen herkesin aklına da doğal olarak "Göz tansiyonuna ne iyi gelir?" sorusu geliyor. Gelin, bu sorunun en doğal ve etkili cevaplarını öğrenelim bugün.

Her zaman olduğu gibi uyarımızı yapmadan da geçmeyelim: Göz tansiyonu da dahil olmak üzere herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda hiç vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutmalı ve doktorunuzun sizin için uygun gördüğü tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Doğal malzemeler ancak ve ancak doktorunuzun da sizin için uygun bulması durumunda destek alabileceğiniz yöntemlerdir. Hiçbir doğal, bitkisel yöntemi tek başına tedavi edici olarak görmemeli ve doktorunuzun onaylamadığı hiçbir ürünü kullanmamalısınız, aman diyelim.

İçindekiler

Göz tansiyonu nedir, belirtileri nelerdir?
Göz tansiyonuna ne iyi gelir?
Göz tansiyonu nasıl geçer?
 • Göz tansiyonu nedir, belirtileri nelerdir?

goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir-shutter-2

Göz tansiyonu, göz içi sıvısının normalden daha yüksek bir basınca sahip olması durumunu ifade eder. Tıp literatüründe "glokom" olarak adlandırılan bu durum, genellikle göz içindeki sıvının normalden daha yavaş drenajı veya fazla üretimi sonucunda oluşur. Göz tansiyonu, optik sinirin zarar görmesine ve görme kaybına neden olabilir. Glokom, genellikle uzun süre belirti vermeden ilerleyebilir ve hastalar bunun farkına varmadan görme alanında hasar meydana gelebilir. Ancak, göz tansiyonu belirli bir seviyeye yükseldiğinde, belirtiler ortaya çıkabilir.

Göz tansiyonundan bu kadar çok söz edince aklınızda hemen "Acaba bende de var mı?" gibi bir soru oluşmuş olabilir, göz tansiyonunun belirtilerini öğrenmek istemiş olabilirsiniz. Bundan da hemen söz edelim ve uyarımızı yapalım: Eğer aşağıdaki belirtilerden biri, birkaçı ya da hepsi sizde de varsa doktorunuzdan vakit kaybetmeden randevu alın ve gerekli tetkikleri yaptırın. Hadi gelin biz de şimdi yaygın olarak bilinen göz tansiyonu belirtileri nelerdir, tek tek öğrenelim:

 • Baş ağrıları (Özellikle sabahları artan baş ağrısı)
 • Bulanık görmeye başlama
 • Gözlerde sık sık yaşarma olması
 • Gözlerde sık sık kızarma olması
 • Akşam saatlerinde ya da karanlık ortamlarda ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi
 • Yüksek ışığa maruz kalındığında renkli halkalar görmeye başlama
 • Televizyon izlerken, telefon ya da bilgisayar ekranına bakarken göz çevresinde ağrı hissetme
 • İleri seviyelerde yukarıdaki belirtiler sebebiyle oluşan bulantı ve/veya kusma
 • Göz tansiyonuna ne iyi gelir?

goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir-shutter-1

Göz tansiyonuna iyi gelen bitkisel ve doğal yöntemlerin nasıl uygulandığına geçmeden önce, genel olarak göz tansiyonu sorununa iyi geldiği bilinen doğal malzemelere hızlıca bir göz atalım. İçlerinde bilmedikleriniz ya da hatırlamadıklarınız varsa hızlıca bir hatırlatmış olalım. Göz tansiyonuna iyi geldiği bilinen doğal ve etkili malzemeler şöyle:

Rezene

Bakla

Domates

Havuç

Ispanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler

Çörek otu

Acı biber

Soğan

Zerdeçal

Omega 3 bakımından zengin besinler

Goji berry

 • Göz tansiyonu nasıl geçer?

goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir-shutter-1-rezene

Göz tansiyonuna iyi gelen malzemeleri sıraladık ama bu malzemeleri nasıl kullanabileceğinizi de anlatmadan olmaz. Buyursunlar...

 • Rezene

Özellikle mideye olan olumlu etkileriyle bilinen bitkilerden rezene, aslında göz sağlığımızı koruyabilmemizde de bize destek olabiliyor. Göz içinde farklı sebeplerle ortaya çıkan yüksek basıncın düşmesine yardımcı olan rezenenin bu etkisinden faydalanabilmek için rezene çayı demleyip içmenin yeterli olduğu söyleniyor. Tabii sadece bir kez değil, bunu düzenli olarak yapmanız önemli. Yalnız en başında da uyardığımız gibi uyarımızı yapalım: Herhangi bir doğal çözümü düzenli olarak uygulamadan önce size uygun olup olmadığını mutlaka kendi doktorunuzdan öğrenmeli ve onun önermediği, onaylamadığı hiçbir yöntemi uygulamamalısınız.

 • Bakla

İlkbaharda tazesine ulaşabildiğimiz, yılın her zamanı ise kurusunu yiyebildiğimiz bakla, A, C, B ve B2 vitaminleriyle potasyum, magnezyum, fosfor gibi mineraller bakımından zengin yiyeceklerden. Dolayısıyla düzenli olarak tüketildiğinde içindeki bu yararlı maddeler sebebiyle göz sağlığına da iyi geliyor, onu da düzenli ve ölçülü şekilde tüketmek büyük önem taşıyor.

 • Domates

Tansiyonu dengeleme konusunda önemli etkileri olduğu söylenen besinlerden domates, göz tansiyonu konusunda da aynı olumlu etkilerde bulunabiliyor. Onun bu etkisinden faydalanmak isteyenlerin ise domatesi pişirmeden, taze halde bol bol tüketmesi öneriliyor. Dileyenler domatesi, taze taze suyunu sıkıp domates suyu şekilde de tüketebilir.

 • Havuç

Çocukluğumuzdan beri göz sağlığına faydalarını bildiğimiz doğal malzemelerden havuç, göz tansiyonu konusunda da vücudumuzun yanında yer alıyor. Bu etkisinden faydalanmak için onu taze olarak afiyetle tüketmeniz, salatalarınıza rendelemeniz ya da taze sıkılmış suyunu içmeniz yeterli oluyor. Daha detaylı bilgi için: Havuç Suyu

 • Ispanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler bildiğiniz gibi C vitaminleri bakımından bir hayli zengin. Bu da onların güçlü antioksidan özellikler göstermesini sağlıyor. Vücutta göz tansiyonuna da neden olabilecek sorunları vücuttan uzaklaştırabiliyorlar. Tam da bu etkileri sebebiyle yeşil yapraklı sebzeleri taze halde, pişirmeden tüketmek büyük önem taşıyor.

 • Çörek otu

İçinde yüksek oranda A, B, B2, C vitaminleri bulunan çörek otu, bu vitaminlerden aldığı güçle göz tansiyonunun da dengelenmesine olumlu etkilerde bulunuyor. Günde 1 çay kaşığı kadar çörek otunu doğrudan çiğneyerek bu faydasından yararlanabiliyorsunuz. Mis.

 • Acı biber

Bağışıklığı güçlendiren besinlerin başında gelen acı biber, göz tansiyonu üzerinde de olumlu etkileri olanlardan. Bunun için doktorunuzun onayını almanız ve onun önerdiği miktarlarda tüketmeniz de önemli tabii, asla aşırıya kaçmamalısınız, bizden uyarması.

 • Soğan

Tansiyonun dengelenmesine yardımcı olan besinlerden soğan, göz tansiyonunun da düşmesine yardımcı olabiliyor. Ancak bunun için soğanı yemeklere ilave etmeniz yeterli olmuyor. "Ne yapacağız?" derseniz kendinize evde soğan suyu hazırlamanız gerekiyor. Onunla ilgili detaylı bilgiler de burada sizi bekliyor: Soğan Suyu

 • Zerdeçal

Gripten kansere kadar vücudu birçok hastalığa karşı koruduğu söylenen zerdeçal, göz tansiyonunda da etkili olarak görülen besin maddelerinden. Güçlü antioksidan özellikler gösteren zerdeçalı çayını demleyerek tüketebileceğiniz gibi dilerseniz 1 çay kaşığı toz zerdeçalı bir tutam karabiber ve az miktarda zeytinyağıyla karıştırıp doğrudan yutarak da tüketebilir, çorbalarınıza ilave edebilir, sütle ya da balla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

 • Omega 3 bakımından zengin besinler

Göz tansiyonu olanlara sıklıkla önerilen besinlerin başında gelen Omega 3 bakımından zengin besinlerin özellikle göz tansiyonu ilaçları sebebiyle ortaya çıkabilen göz kuruluğu sorununa çözüm olduğu biliniyor. Başta somon, uskumru ve ton balığı olmak üzere omega 3 bakımından zengin deniz ürünleri, keten tohumu ve ceviz gibi yiyecekler tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan omega 3 miktarını almasını sağlayabilirsiniz.

 • Goji berry

Son yıllarda özellikle sağlıklı beslenmeye özen gösterenler tarafından sıkça tercih edilen besinlerden goji berry, namıdiğer kurt üzümü, içindeki vitamin ve minerallerin etkisiyle göz sağlığına olumlu etkilerde bulunuyor. Onun bu etkisinden faydalanmak için gün içinde kurutulmuş ya da taze halde goji berry yemeniz yeterli oluyor. Detaylı bilgi isterseniz şöyle buyurun: Goji Berry

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?