goji meyvesi

Goji Meyvesi

Favorilerime
Ekle

Lycium Barbarum ve Lycium Chinense olarak iki türü bulunan goji, 1 ila 3 metre arasında uzayabilen, ahududu ve böğürtlen gibi çalı formunda ağaçlarda yetişen, 1-2 cm boyutlarında, parlak kırmızı ya da koyu portakal renkli, oldukça tatlı ve sulu bir meyvedir. Çin, Moğolistan ve Tibet'te yetişen goji meyvesi, -30 derecelere kadar soğuğa ve kuraklığa dayanıklı olduğundan son yıllarda ülkemizde dahil birçok yerde üretilmeye başlanmıştır.

Goji meyvesi nasıl kullanılır?

Goji meyvesi taze olarak, kurutulmuş ya da meyve suyu şeklinde kullanılabilir. Kurutulmuş goji, çay olarak hazırlanabilir, kek, pasta gibi tatlılara eklenebilir. Yoğurt ya da granola ile birlikte kahvaltılarda tüketilebilir.

Goji meyvesinin içerdiği vitamin ve mineraller nelerdir?

Özellikle C vitamini açısından zengin olan Goji meyvesi, B ve E vitaminlerini de bol miktarda içerir. Havuçtan daha fazla beta karoten bulunan goji meyvesinde ayrıca çeşitli aminoasitler ve demir, çinko, selenyum gibi birçok mineral de bulunmaktadır. Goji meyvesinin bir diğer önemli özelliği ise diğer meyvelerden çok daha fazla protein içermesidir.

Goji meyvesinin faydaları nelerdir?

Geleneksel tedavide antioksidan özellikleriyle yaşlanma belirtilerini önleyici, enerji seviyesini ve vücut direncini arttırıcı bir besin olarak kullanılır.

-İçerdiği yüksek orandaki C vitamini nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.

-Konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur. Baş ağrısı ve baş dönmesi gibi sorunlarda faydalı olduğu görülmüştür.

-Böbrek sağlığını korumak ve idrar yolları enfeksiyonlarını önlemek için kullanılabilir.

-Göz hastalıklarından koruduğu, görüşü iyileştirdiği, katarakt ve göz tansiyonu gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir.

-Saç ve cilt sağlığı için kullanılmaktadır.

-Artrit hastalığında ağrıları dindirici olduğu düşünülmektedir.

-Kolesterol seviyesini düşürmek için yararlanılabilir.

Goji meyvesinin zararları nelerdir?

Çin tıbbında yaygın olarak kullanılsa da hakkında henüz yeterli bilimsel bir araştırma yapılmayan goji meyvesinin tüketimine dikkat edilmelidir. Özellikle warfarin gibi kan inceltici ilaçlarla ve karaciğer, yüksek tansiyon ya da diyabet ilaçları ile birlikte kullanımında zararlı etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bir hastalık durumunda doktora danışılarak tüketilmesi ve tüketim miktarının günde 20 gramı geçmemesi tavsiye edilmektedir. Hamilelerde kullanımı önerilmemektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?