Goji Berry: Tek Başına İki Hastane, Üç Eczane Gücündeki Gizemli Meyve

yemek.com
Zeynep Çetin
Yemek yemediğim zamanları, ne yiyeceğimi düşünerek değerlendiririm.
Zeynep Çetin
253984 takipçi2056 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Cemre Özgüzel
Eylül 20, 2018
Duygu Arslan
Aralık 6, 2016
Zeynep Çetin
Ekim 31, 2018

Hepinizin bildiği gibi dönem dönem bazı bitkiler daha bir popüler olur. Mesela altın çileğin dillerden düşmediği, kudret narının her yerde boy gösterdiği zamanları hatırlarsınız. İşte tıpkı bunlar gibi şimdilerde moda olan bitki ise goji berry.

Onu kuru yemiş gibi tek başına yiyen de var, çayını yapıp içen de, tatlılara hatta salatalara katan da...

Biz de goji berry'nin popülaritesinin nereden geldiğini merak ettik, araştırdık. Tanıdıkça bize "İyi ki popüler olmuş." dedirtti. Siz de goji berry'nin bu yeteneklerini görünce daha önce tanımadığınıza pişman olacak, aktara koşup almak isteyeceksiniz.

Asya'dan kopup geldi: Goji berry nedir?

Kuşburnuna benzeyen bu kırmızı minik meyve, halk arasında kurt üzümü olarak da biliniyor. Çin, Tibet ve Moğolistan'da yetişen ve ardından tüm dünyaya adını duyurmayı başaran goji berry, soğuk ve sıcak birçok hava koşuluna karşı dayanıklı olduğu için artık dünyanın pek çok yerinde yetiştiriliyor.

İçindekilere gelince, bu küçücük meyvenin başlı başına bir eczane dolusu ilaçla yarışabileceğini söylesek abartmış olmayız. Çünkü içinde B, C ve E vitaminleri, havuçtan fazla beta karoten, aynı zamanda da demir, çinko, selenyum gibi birçok mineral bulunuyor ve önemli de bir protein deposu.

Son olarak, tadının sulu ve tatlı olduğunu da söyleyelim.

Peki, ne işe yarıyor?: Goji berry'nin faydaları

• İçerdiği 19 farklı amino asit ile vücuda bol bol protein sağlarken, lifli yapısıyla zayıflamaya yardımcı oluyor.

• Antioksidan özellikleri ile vücutta yaşlanma karşıtı etkiler yaratıyor, yaşlanma belirtilerinin oluşumunu önlüyor.

• İçindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlıyor, hastalıklara karşı direnci arttırıyor.

• Bol bol sahip olduğu B vitamini, enerji veriyor ve konsantrasyonu arttırıyor.

• İçerdiği zeaxanthin adlı madde sayesinde göz sağlığını koruyor, katarakt gibi ileri yaş hastalıklarının oluşmasını önlüyor.

• Kan basıncı ve kolesterolün normalden yüksek olduğu durumlarda düşürülmesine ve dengelenmesine yardımcı oluyor.

• Dünyada kanser önleyici maddelerden biri olarak bilinen germaniumun bulunduğu birkaç bitkiden biri olan goji berry, bu özelliği ile kansere yakalanma riskini azaltıyor.

• İçindeki betain maddesi ile karaciğerdeki yağlanma gibi rahatsızlıkların ve böbrek hastalıklarının iyileşmesine yardımcı oluyor.

• Çin'de yaşam enerjisi olarak bilinen goji berry, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklarda destekleyici besin olarak kullanılıyor.

• Goji berry, büyüme hormonuna olumlu yönde etki ederek kas gelişimini, kemiklere kalsiyum depolanmasını ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.

Nereden bulabiliriz bu goji berry'yi?: Goji berry bulabileceğiniz yerler

Goji berry'yi bundan bir sene önce arasanız bulmanız zor olabilirdi. Ancak artık o kadar ünlü ki her yerde bulmanız mümkün. Ama siz yine de her yerde olmasına aldırış etmeyin ve güvendiğiniz aktar ya da marketlerden almaya özen gösterin.

Goji berry'ye ulaşmanın bir diğer yoluysa evde yetiştirmek. Goji berry'nin tohumlarını alın ve derin bir saksının içine ekip bol güneş alan bir yere koyun. Her akşam yarım litreye yakın bir su ile sulayın. Akşamları su vermek zor geliyorsa gün içerisinde aynı miktarda suyu sprey içine koyup püşkürterek uygulayın. Bir süre sonra goji berry'leriniz filiz vermeye ardından da meyveleri yüzünü göstermeye başlayacaktır.

En önemli konu: Goji berry nasıl tüketilir?

nutritionsecrets

nutritionsecrets

Faydalarını öğrendik, nereden bulabileceğimizi de anladık. Sıra geldi nasıl tüketeceğimize. Aslında taze hali oldukça tatlı ve sulu ama ne yazık ki Türkiye'de tazesini bulmak pek de mümkün değil.

Tazesini bulamadık diye hemen pes etmek yok tabii, aktara gidip kurutulmuşunu alabilir, onunla vegan brownie gibi birbirinden farklı ve leziz tatlılar yapabilirsiniz.

Anavatanı olan Çin'de goji berry'nin yemeklerden çorbalara, hatta çaylara kadar neredeyse aklınıza gelecek her yiyecek ve içecekte kullanıldığını da söyleyelim. Bundan ilham alarak siz de yakışacağını düşündüğünüz yemeklere ekleyerek daha çok goji berry tüketmenin lezzetli yollarını bulabilirsiniz.

"Ben yemek yapamıyorum, goji berry'li hiç yapamam." derseniz, onun da çaresi var. Her gün bir avuç kurutulmuş goji berry'yi afiyetle yiyebilir ya da fındık, badem, ceviz gibi kuru yemişlerle karıştırarak enerjinizi zirveye çıkarabilirsiniz.

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?