Çörek Otu

Favorilerime
Ekle

Düğün çiçeğigiller ailesinden olan çörek otu, 14 türü kapsayan bir yıllık bitkidir. Tarlada yetişen çörek otunun boyu yaklaşık 40 cm uzar. Küçük siyah tanecikler, bitkinin dallarındaki kapsülün içerisinden çıkarılır.

Çörek otunun içeriğindeki vitamin ve mineraller nelerdir?

Çörek otu %21 protein, %38 karbonhidratlar ve %35 bitkisel yağlar içerir. Nigellon, thymoquinon ve uçmayan yağları barındırır. Ayrıca içeriğinde linoelik asit (Omega – 6, Omega – 3), palmitik asit, oleic asit, potasyum, çinko, demir, bakır, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor ve A, B, B2, C vitaminleri yer alır.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

-Çörek otu bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun mikroplara karşı direncini artırır. İltihap oluşumunu engeller.

-Antioksidan özelliği vardır. Vücuttaki toksinleri süzerek atar.

-Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Antioksidan özelliği ile karaciğeri ve böbreği korur.

Kolesterolü ve kan şekerini düzenler. Şeker hastalığında faydalıdır.

-Mide zarını korur. Hazmı kolaylaştırır. Reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

-Alerjik hastalıklara karşı ek bir tedavi olarak kullanılır. Bu özelliği ile bronşit hastalığında ek fayda sağlar.

-İdrar söktürücüdür ve yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

Çörek otu nasıl tüketilir?

Çörek otu yemeklerde, börek ve poğaça gibi hamur işlerinde lezzet katması amacıyla kullanılır. Eğer bir rahatsızlığa yönelik olarak vücuda sağladığı yararlardan faydalanmak için tüketiliyorsa öğütülerek toz haline getirilir ve bu haliyle kullanılır; çünkü taneler yutulduğunda sindirimi zordur. Tozu bal, yoğurt ya da meyveler ile tüketilebilir. Çörek otunun yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi zayıflamayı hızlandırır. Ayrıca düzenli kullanımı birçok fayda sağlar; ancak bazı araştırmalar çörek otunun sürekli kullanılmamasının, bir gün kullanıldıktan sonra iki günlük bir ara verilmesinin daha yararlı olacağını söylemektedir.

Çörek otunun zararları nelerdir?

Çörek otu birçok faydasının yanında, dikkatli kullanılmaz ise zararlara da sebep olmaktadır. Örneğin, kan şekeri düzeyi ile ilgili problemi olan kişiler çörek otunu doktor kontrolünde kullanmalıdır. Çörek otu, günde 2 gramdan fazla kullanılmamalıdır. İçeriğindeki Omega – 3 yüksek olduğu için keten tohumu gibi bitkiler ile birlikte alınmamalıdır. Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?