Game of Thrones Bir Yemek Programı Olsaydı Kim, Ne Yemek Yapardı?

Favorilerime
Ekle

Uzun uzadıya Game of Thrones'dan bahsetme gereksinimi duymadan (zira izlemeyen varsa bile ne olduğu biliyordur, bilmeyenler varsa, mağara nasıl arkadaşlar soğuk mu?) direkt konuya dalalım: Game of Thrones'in 5. sezonu başlıyor. Dün Amerika'da yayınlandı, bugün de bizim buralara yolu düştü yeni bölümün.

Heyecanlıyız, aylardır bekliyoruz, Game of Thrones'i severiz. Hatta keşke böyle bir yemek programı olsa, haneler ya da öne çıkan karakterler çıksa, yemek tarifi verse diyecek kadar severiz.

Umarız bir gün o da olur.

Yedi Krallık affetsin, biz bugün bu işe girdik.

Not: Game of Thrones'in pek saygıdeğer ailelerinden hiçbirini incitmek istemediğimizi, bizimkisinin bir varsayım heyecanından ibaret olduğunu belirtmek isteriz.

House of Lannister - Sangria

lannister-sangria

Bir sülale bu kadar alkolik olabilir. Sanırsın hepsi üzüm bağında doğmuş. Erken kalkan eline şarabı alıyor. Hayır, içip şair oldukları falan da yok; ya savaş çıkarıyorlar ya da Ormanın Yüce Tanrıları affetsin birbirlerine yürüyorlar. Eğer Game of Thrones bir yemek programı olsaydı ve şefimizi Lannister ailesinden seçseydik, alacağımız tarif en iyi ihtimalle Sangria olurdu.

Onda da şarap var, yanlış olmasın: Sangria tarifi

House of Tyrell - Güzel avrat otu

tyrell-guzel-avrat-otu

İş hayatında ya da okulda bir düşmanınız var ve bu bir erkek mi? O zaman Tyrell Ajanlık Ajansından hizmet alabilirsiniz. Yaşlı kurt Olenna Tyrell'in eşsiz deneyimleri ve hırçın güzel Margaery Tyrell'in azmi sayesinde düşmanınız 2 haftaya "Beni Gece Nöbeti'ne yollayın" diye yalvarmaya başlar. Neyse tarife gelelim. Tyrell Ailesi programa konuk olduğunda, güzel avrat otu hakkında minnak bir tarif verir.

Şöyle: Arsenik elementini, güzel avrat otuyla karıştırıp suyun içine attığınızda insanı öldürebilen, kokusuz bir zehir elde edebiliyorsunuz. Afiyet olsun.

House of Tully - Alabalık

tully-alabalik

Tully'lerin şu ana kadar çok büyük bir ağırlığı oldu desek, çarpılırız. O yüzden bunlar yemek programı da yapsa pek izlenmez. Sembolleri tuzda alabalık.

O yüzden verecekleri tarif belli: Alabalık

House of Greyjoy - Hamburger falan

greyjoy-hamburger

Theon Greyjoy aracılığıyla tanıdığımız Greyjoy ailesine IQ seviyesi pek yüksek bir aile diyemeyiz. Sembolleri vajinaya benzeyen bir canavar ve sloganları "We do not sow" yani "Biz ekin ekmeyiz". Bildiğin fast food'cular. Game of Thrones'dan yemek programı yapsak, bu arkadaşları çağırsak, tarif falan veremezler ama işte.

Biz verdiler sayalım: Hamburger tarifi

House of Baratheon - Kabak tatlısı

baratheon-kabak-tatlisi

Game of Thrones'in en kılçıklı ailesi. Böyle sürekli bir heyecan, üvey evlatlar, krallar, gay kral adayları, Candan Erçetin'e benzeyen gizemli abla, borç batağı, IMF'den borç istemeler, yenilgi, tam bitti derlerken kuzeyde görülmeler falan. Kabak tadı verdi diyorsun, son anda heyecanlandırıyor. Küçükken sevmiyorsun, sonra tadına alışıyorsun.

Tam anlamıyla: Kabak tatlısı tarifi

House of Martell - Domates salçası

martell-domates-salcasi

Oberyn Martell aracılığıyla tanıdık bu aileyi. Mezhepler Veli Efendi Hipodromu. Kız kardeşinin intikamını almak için bir numaralı düşmanı olan Lannister ailesini ziyarete geldi. Yönelimlerini bir kenara al, koy Aynalı Tahir'e oynasın, öyle bir abiydi. Abiydi diyoruz, bir anlık gaflete düştü ve domates salçası yaptılar Oberyn'i. (Spoiler'sız anca bu kadar anlatılabiliyor)

Martell hanesini daha da incitmemek için tarif vermiyoruz.

House of Arryn - Süt Reçeli

arryn-sut-receli

Catelyn Stark'ın, Ned Stark'la evlenmesinin ardından pek aklı selim insan kalmadı bu hanedanda. Deliden hallice Lysa Arryn ve üniversiteyi bitirinceye kadar emzirmek istediği oğlu Robert Arryn.

Lysa'yı programa çağırsak, alacağımız tarif net: Süt reçeli tarifi

House of Targaryen - Kuzu çevirme

targaryen-kuzu-cevirme

'Adını Feriha Koydum Emir'in Yolu' tadında aile. Bir güzelin arkasından -ki arkadan gelecek insan da pek kalmadı- gidiyorlar. Özgürlüğüne kavuşan paralı askerler, bir çevirmen, iki friend zone kumandan, üç ejderha, bir Khaleesi. Dünyanın en sürreal ordusu. Khaleesi'ye yemek programı yaptırsak, "Üç ejderhayı doyurmak nedir siz bilir misiniz, doymadı hayvanlar" diyerek verir tarifi: Kuzu çevirme!

House of Stark - Helva

stark-helva

Arkadaş küçükken anne sözü mü dinlemediniz, yıkanırken kuru yer mi bıraktınız, bu nasıl bir lanettir. Winter is Coming dediniz, savaşlar kazandınız, aylarca Robb'un kral olacağı günü bekledik, bizimki kral olacağım derken, damat olayım dedi. Ned Stark zaten "Nur içinde yatsın"dı. Sonra hepinizin helvasını yedik. Eğer Game Of Thrones bir yemek programı olsaydı, sizden çağıracak insan olmazdı ama...

Tarifi biz verelim artık: İrmik helvası tarifi

Gece Bekçileri - "Abi siyah zeytin, 100 gram peynir olsun daha ne"

gece-bekcileri-zeytin

Şu hiçbir şey bilmeyen You Know Nothing Jon Snow'un önderliğinde, Yedi Krallık'ı uzaylı zombilerden koruyan bir ekip Gece Bekçileri. Bu arkadaşların yemini var. Bekçi Yemini. Kapıyı koruyorlar. Evlenmeleri, şehre gitmeleri, sevişmeleri (bakir gidip tecrübeli gelen var ama olsun) falan yasak. Bitik durumdalar. Tarif değil de bu aralar diyet fikri alabiliriz onlardan.

Dothraki'ler - Raw Food (Çiğ beslenme)

dothraki-cig-beslenme

Khal Drogo. Şu başı gözü ayrı oynayan Game of Thrones dünyasının en sağlam abilerinden biri. Daha doğrusu biri idi. Bir gün fena gaza geldi. Geldiği son gaz oldu. Allah taksiratını affetsin. Neyse Khal abiyi, programa çağırsak, tarif vermekten daha çok raw food yani çiğ beslenmenin faydalarından bahseder.

Tarif değil ama feyzalırız.

Lord Baelish kendi istedi bonusu: Peter Baelish - Kerhane tatlısı

baelish-kerhane-tatlisi

Tövbeler olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Gözde14 Nisan 2015 21:52
gülmekten öldük :D çok başarılı tespitler (:
Yanıtla
Güveber14 Nisan 2015 17:41
Sonuncusu kahkaha attırdı :D
Yanıtla
Derin Defne Atalayer13 Nisan 2015 17:18
Ya harika olmuş. İlk defa yorum yapıyorum, cuk diye oturmuş yani ^_^ Bu arada Winter is coming !
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?