Güzel Yemek Yapan İnsanı Yemek Yapmaya İkna Etmek İçin 13 Yöntem

Favorilerime
Ekle

Hayat müşterek. Sen de bir ucundan tutacaksın elbet. Lakin yemek yapmayı seven bir insanı ikna etmek için neler yapmak gerek?

Hadi gelin sinsi sinsi planlayalım ve düşünelim beraber. Siz de notlarınızı yorum olarak bırakın.

1. "Sana yeni şef bıçağı aldım"

Tür: Rüşvet - Yöntem: Hediye paketi verme - Tarz: Şımarık - Başarı oranı: Yüzde 44

Aslında çok tercih edilen bir yöntem değil hediye paketi verme. Rüşvet olarak algılanması oldukça kolay. Bu nedenle başarı oranı düşük. İlk tercih olarak kullanmayalım lütfen.

2. "Uzun zamandır da yaprak sarması yemiyoruz hani"

Etli Yaprak Sarma Tarifi

Tür: Hatırlatma - Yöntem: Bilgilendirme - Tarz: Sevimli - Başarı oranı: Yüzde 50

Büyüklerimizden miras kalan bir strateji bu. Baba insanı, anne insanına ithafen "Hanidir de şu yemeği yemiyoruz" diyerek durduk yere ortama zehri salardı. Bu zehrin anne insanını bulup bulmaması ise, tam anlamıyla şansa bağlıydı. O yüzden başarı oranı yüzde 50. İkide bir.

3. "Ya canım, ben şu yemeğin nasıl yapıldığını bilmiyorum tam olarak, beraber yapsak mı?"

yemek-yapanlarin-bildigi-hisler

Tür: Rica - Yöntem: Telefonda konuşmak - Tarz: Samimi - Başarı oranı: Yüzde 55

Telefonda konuşuyorsunuz çünkü, yüzünüzden "Aslında benim bu yemeği yapmayı öğrenmek istediğim falan yok, sana iteleyeceğim" ifadesini okunsun istemiyorsunuz. Tarzınız samimi, en kibar halinizle bir şey rica ediyorsunuz. Bu planın başarı oranı biraz düşük. "Ben sana öğretirim" diyerek bütün işi size kitlemesi de mümkün çünkü.

4. "Salatayı da ben yapıcam ama"

yalnizca-kurbanda-yenen-salata

Tür: Koz - Yöntem: Son tahlil - Tarz: Flörtöz - Başarı oranı: Yüzde 60

Bu aslında bir yedek plan. O güzel insandan yemek yapmasını rica edin, "Hayır" yanıtını alırsanız, direkt yedek planı devreye sokun: "Salatayı da ben yapıcam ama". Bunu söylerken elinizden geldiğince flörtöz olmaya dikkat edin.

5. Kısa vadeli kalkınma planları

Tür: Ekonomik - Yöntem: Durum bildirimi - Tarz: Realist - Başarı oranı: Yüzde 62

Yemek yapmasını istediğiniz insana, "başka çaremiz yok" minvalinde mesaj verdiğimiz bir strateji bu. Son zamanlarda dışarı çok çıktığınızdan, ekonomik sebepler nedeniyle evde oturmanızın mantıklı olduğundan bahsediyorsunuz. Yüzde 62'lik bir başarı oranınız var.

6. "Sen o yemeği yapabiliyor muydun ya?"

Tür: İhtimal - Yöntem: Soru sorma - Tarz: Meraklı - Başarı oranı: Yüzde 67

İhtimaller dahilinde bir strateji. Şöyle ki yemek yapmaya ikna etmek istediğiniz insanla oradan buradan konuşun ve konuyu yemeğe getirin. Bir yemekten bahsederken "Ya ben onu çok güzel yaparım" demesini bekleyin. Sihirli cümleyi duyduktan sonra "Aaa sen o yemeği yapabiliyor muydun ya?" sorusuyla, karşı tarafın "Tabii ki bir ara yaparım hatta sana" demesini bekleyin bir de. Bu süreç doğru yönetildiği sürece yüzde 67'lik bir başarı oranı var.

7. Bir yatırım şekli olarak çiçek alma

Tür: Olumlu pekiştirme - Yöntem: Çiçek alma - Tarz: Yapaylık - Başarı oranı: Bilinmiyor

Baştan söyleyelim: Tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil bu. Çünkü samimiyetten gerçekten uzak. Aşırı planlı. Yine de anlatalım: İlerleyen zamanlarda ikna etmek isteyeceğiniz insan, size yemek yaptığı gün ona çiçek alın. Böylece ilerleyen zamanlarda yemek yapmak istediğinde... Amaaan vazgeçtik. Yapmayın bunu. Samimi olun, sadece onu mutlu etmek için çiçek alın.

8. "Senin yaptığın yemeğin tadını 77 ülke gezsem bulamam"

Tür: Gerçekler - Yöntem: İtiraf - Tarz: Şık - Başarı oranı: Yüzde 71

Yemek yapmayı çok seven birine aşık olanların bilmesi gerekenler yazımızda demiştik bunu. O güzel insanın yaptığı yemeği 77 ülke gezsen bulamazsın. Bu strateji de bu gerçekliğin altında gerçekleşiyor. Böyle hissediyorsanız -ki hissedin- söyleyin bunu. Yüzde 71 başarı bizim, mutlu bir akşam yemeği sizin olsun.

9. "Menemen yaparız yanına da bir çay koyarız, mis" stratejisi

Tür: Motivasyon - Yöntem: Yan yana yürürken söyleme - Tarz: İçten - Başarı oranı: Yüzde 78

O akşamın planı henüz belli değil ve sizin içinizden o güzel insana yemek yaptırmak geçiyor. Böyle en kelebekli anda, yolda yürürken, "Şunu yaparız yanına da şunu koyarız oh, mis" cümlesini kurun. Yeterli motivasyonda söylerseniz, yüzde 78 başarı oranını yakalamanız işten bile değil.

10. "Hava tam olarak eve gidip yağmur eşliğinde şarap içmelik"

Tür: Öneri - Yöntem: Kısa mesaj - Tarz: Romantik - Başarı oranı: Yüzde 80

Gün içinde, herhangi bir saatte o güzel insana bu mesajı yazıyorsunuz. "Yemek, şarap ve sevilen insan" üçgenine hayır diyemeyeceği için kuvvetle muhtemel evet yanıtını alıyorsunuz. Başarı oranının yüzde 80 olmasının nedeni ise, havalar. Bu havalara hiç belli olmuyor azizim.

11. Kahvaltıyı hazırla ki akşamı isterken yüzün olsun

Tür: Hayat müşterek - Yöntem: Kahvaltı hazırlama - Tarz: Sabah şekeri - Başarı oranı: Yüzde 83

Diğer bütün stratejiler için ön hazırlık bu strateji. Sabah kahvaltıyı siz hazırlayın, akşam yemeğini isterken yüzünüz olsun.

12. "Yeni bir site keşfettim, müthiş tarifleri var"

Tür: Keşif - Yöntem: Facebook mesajı - Tarz: Cool - Başarı oranı: Yüzde 92

Yemek yapmasını istediğiniz eşinize, dostunuza sıradan bir günde sıradan bir Facebook mesajı atın: "Yeni bir site keşfettim, müthiş tarifleri var, bir sen de bak istersen" Plan bu kadar kısa. Gayet cool'sunuz. Net bir şey istemiyorsunuz. Onun yeni bir şey keşfetme heyecanına güveniyorsunuz. Hem güzel bir güven bu, yemek yapmayı seven insan, keşfetmeyi de sever çünkü. Başarı oranı da yüzde 92. Çok iyi.

Tüyo: Yemek.com yemek tarifleri.

13. "Senin yemeklerini özledim"

elitedaily

elitedaily

Tür: Cesur - Yöntem: Mutfakta söyleme - Tarz: Sempatik + Özgüvenli - Başarı oranı: Yüzde 100

Yemek yapmayı seven insanın en çok sevdiği şey, sevdiği insana yemek yapmak. Gidin onun yemeklerini özlediğinizi söyleyin. Bunu söylerken gerçekten özlemiş olun ama.

Afiyet olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?