kalkan balığı

Kalkan

Favorilerime
Ekle

Tüm denizlerimizde yetişmesine rağmen en kaliteli türü Karadeniz'de bulunan kalkan balığı, yassı ve yuvarlak bir biçime sahiptir. Gözleri sol tarafta olan balığın vücudunun üstü kahverengi, alt kısmı ise genellikle beyazdır ve derisinin üzerinde çivi şeklinde çıkıntılar vardır. Çivisiz ve her iki tarafı kahverengi olan türleri bulunsa da bu tür çivili olan tür kadar tercih edilmez. Küçük balık ve deniz canlılarıyla beslenen etçil bir dip balığı olan kalkan, genellikle 10 ile 70 metre arasındaki derinliklerde, kumlu, çamurlu ve hafif çakıllı yüzeylerde, pek fazla hareket etmeden yaşar. 20-30 yıl gibi oldukça uzun ömürlü olan bu balıklar, beş yaş civarında olgunluğa erişir. Dişi bir kalkan balığı nisan-haziran ayları arasındaki üreme döneminde 15 milyona yakın yumurta bırakabilir. Ancak 3 yılda 30-35 cm boya ulaşan kalkan balıkları, olgunluk dönemine gelip yumurta bırakmaya başlamadan önce avlandığı için günümüzde sayıları oldukça azalmış, nadir bulunduğu için de ekonomik değeri oldukça yükselmiştir.

Kalkan balığı mevsimi

Hemen her mevsim bulunsa da kalkan balığının en lezzetli olduğu dönem ocak, şubat ve mart aylarıdır.

Kalkan balığı nasıl pişirilir?

Daha lezzetli oldukları için genellikle 4-5 kilo civarındaki erkek kalkan balıkları tercih edilmektedir. Dişi kalkan balıkları yumurta kesesi taşıdıkları ve üreme dönemlerinde tatları değiştiği için pek fazla tercih edilmezler. Kalkan balığının cinsiyeti alt yüzeylerine bakılarak ayırt edilebilir. Erkek balıkların alt kısımları dişilerden daha yoğun olarak çivi şeklindeki çıkıntılarla kaplıdır. Kalkan balığı, çeşitli sebzelerle birlikte fırında, şiş, ızgara ya da buğulama olarak yapılabilir ama en çok tercih edileni tavada pişirme yöntemidir.

Kalkan balığının içerisindeki vitamin ve mineraller

Bir porsiyonunda yaklaşık olarak 150 kalori bulunan kalkan balığı da diğer yassı balık türleri gibi yüksek protein ve düşük yağ oranına sahiptir. B 3 vitamini olarak da bilinen niacin, demir, kalsiyum, fosfor ve selenyum açısından zengin olan kalkan balığı ayrıca A, C ve B12 vitaminlerini de içermektedir.

Kalkan balığının zararları

Daha çok dip balıklarında rastlanan civa, kurşun gibi ağır metaller sebebiyle özellikle hamilelik dönemlerinde kalkan balığı tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kalkan balığı yüksek oranda kolesterol ve sodyum içerdiğinden kalp ve damar hastalarının dikkat etmesi gerekmektedir.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?