12 Gün Boyunca Yalnızca Muz Yiyen Beslenme Uzmanı

Favorilerime
Ekle

Super Size Me filmini bilenimiz çoktur. Bir adam, 30 gün boyunca yalnızca çok bilinen bir markanın hamburgerini yer. 30 gün sonunda karaciğeri neredeyse iflas etmiştir, kolesterol seviyesi gökyüzüne ulaşmıştır ve çok ciddi kilo almıştır. Filmin ana mesajı, hamburger kötüdür.

Bu sonuçları hepimiz tahmin edebiliriz aslında. Hamburger dünyanın en sağlıklı yiyeceği değil sonuçta. Esas mesele normal şartlar altında sağlıklı sayılabilecek bir yiyeceği, belirli bir süre içinde tükettiğinizde ne olacağıdır.

Bu sorunun cevabını, beslenme uzmanı Julia Tarbes, kendi kendine yaptığı bir deneyle veriyor. 12 gün boyunca yalnızca muz yiyor. Başka bir ifadeyle, çok ciddi bir muz diyetine giriyor. Amacı, vücudunu temizlemek. Bir nevi detoks.

julia-tarbes-muzla

Deneyin sonuçlarının hepsini açıklamadan önce, Julia'nın hayatına dair birkaç ipucu verelim. Julia, muz diyetine başlamadan önce yüksek kan şekerine, sindirim problemlerine, kandida depresyonuna ve hormonal dengesizliklere sahip biriydi. Aynı zamanda çocuğu olmuyordu. Vegan yaşam biçimine geçti ve çocuk sahibi oldu.

Gelelim, muz diyetinin sonuçlarına. Muz, kalori açısından hiç fena bir meyve değildir. Meyve şekeri, sakaroz, glikoz, lif ve potasyum içerir. Diğer meyvelere göre, daha uzun süre tokluk hissettirir.

Lakin dünyanın bütün beslenme uzmanlarının ortak noktası şudur: Tek bir yiyecekle diyet olmaz, olmamalı. Bunu Julia bilmiyor muydu? Biliyordu.

Peki ona rağmen neden bu diyeti yaptı ve neler yaşadı?

julia-tarbes-bebek

Julia'nın vücudundaki ilk değişiklik midesinin ve sindirimin inanılmaz bir şekilde rahatlaması oldu. Mide ağrıları gitti çünkü bağırsaklarında onu yoracak fazladan bir şey yoktu. Muzun ona ikinci armağanı ise, kendisini oldukça rahat hissettirmesi oldu. Artık neredeyse stres kelimesini unutmuştu.

Kendini çok daha fazla yaratıcı hissediyordu. Kendi cümleleriyle "Etrafımda olan biten her şeyi hissediyorum" diyordu. Bu yaratıcılık ekseni doğrultusunda konsantrasyon yetenekleri de arttı. Odak problemi tarihe karıştı.

12 gün boyunca yenen muz, Julia'ya fiziksel değişiklik imkanı da tanıdı. Halihazırda fazla kiloları olmadığı için o konuda bir şey yapmayan muz, Julia'ya ışıldayan bir ten verdi. Aynı zamanda yalnızca muz yerken günde 30 kilometre bisiklet sürebiliyordu.

Julia, bütün bu değişiklikleri anlattığı bir de video çekti.

Son olarak, diyet denilen şeyin bir uzman görüşüyle yapılması gerektiğini ve Julia'nın yaptığı diyetin kesinlikle hamileler tarafından yapılmaması gerektiğini söyleyelim.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?