Al Takke Ver Külah: Birbirinin Yerine Geçebilen 12 Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Yediğimiz yiyeceklerin kalori değerlerini saymaya başladığımız zamanlarda "Acaba şu çikolata yerine ne yesem?" diye de düşünmeye başlamış oluruz. Aslında yiyecek dünyasında birbirinin yerine geçebilecek hatta çok daha fazla yararlı olabilecek yiyecekler vardır. Bunları bilip doğru tercihleri yapmak bize kilo verdirirken aynı zamanda sağlıklı bir hayatın da kapılarını açmış olur.

Bu listeyi çıkartıp asın dolabınıza, hangi yiyecek hangisinin yerine geçebiliyor, yiyecek değişim listesi hazırlarsanız hangisini kullanabilirsiniz diye aklınızda olsun.

Hadi öğrenelim.

Güle güle mayonez

mayonez-yerine-hardal

Fırın patatesleri daldırdığımız, club sandwich'i kenardan kenardan değdirdiğimiz mayoneze veda vaktiniz geldi. Çünkü bildiğiniz gibi mayonez besin ve kalori yönünden oldukça yüklü bir yiyecek. Halbuki mayonez yerine kullanabileceğiniz, yemeklerinizi taçlandırabilecek bir hardal var.

Mayonezde yer alan şeker oranını hardalda bulamazsınız. Aksi gibi doğal hardal sosunda şekerin "ş"sine rastlayamazsınız.

O minik çıtırlara veda edebilirsiniz

kruton-yerine-badem

Salataların en lezzetli ekürisi krutonlar aslında birer minik kalori bombası. Üstüne üstlük protein yönünden de fakir. Kruton yerine kullanabileceğiniz en iyi alternatif badem olacaktır. Bademdeki lif ve protein oranı krutondan çok daha fazladır.

Seni biliyorduk kola

kola-yerine-cay

Tabii ki sadece koladan bahsetmiyoruz. Gazlı tüm içeceklerin içindeki şeker oranları oldukça yüksek. Onun yerine siyah ya da yeşil çay içmeniz mantıklı olacaktır. Vücudunuzu yenileyebilecek, sizi daha iyi hissettirebilecek bir içeceği tercih etmek çok akıllıca.

Sen de diğerleri gibisin meyve suyu

meyvesuyu-su

Gazlı içeceklerde olduğu gibi meyve sularındaki şeker oranı da oldukça yüksektir. Taze sıkılmış meyve sularındaki lif miktarı vücudunuza iyi gelse de içerdikleri meyve şekeri nedeniyle size kilo aldırabilirler. Ayrıca su, vücudunuzun en temel yapı birimidir. Onu unutmayın, bol bol için.

Film izlerken çok haklıydık sevgili patates cipsi

patates-yerine-misir

Patlamış mısırımızı önümüze alıp yerken çok haklıymışız. Çünkü 1 porsiyonluk cipste patlamış mısırdan 3 kat daha fazla kalori var. Bu kaloriler yalnızca bize kilo olarak dönmesin diye sanki tercih etmişiz yıllarca patlamış mısırı.

Badem her yerde

sut-yerine-badem

Süt içmeyi sevmeyenlere çok harika bir haberimiz var. Artık süt içmek zorunda değilsiniz hatta onun yerine badem yeseniz olur. Çünkü sütte bulunan şeker oranı bir porsiyonluk bademden 6 kat daha fazla. Siz en iyisi kıtır kıtır badem yiyin. Hem yaşlanma karşıtı özelliği de var.

Himalaya tuzu ya da deniz tuzunu tanıyalım

tuz-yerine-deniz-tuzu

Son iki üç yıldır adını sıkça duyduğumuz, artık organik yaşamın bir parçası haline gelen deniz tuzu veya bir farklı şekli olarak Himalaya tuzu, işlenmiş sofra tuzundan çok daha fazla mineral içeriyor. Böylece vücudunuzun alması gereken tuzu alırken herhangi bir kimyasal ile karşılaşmıyorsunuz.

Krema, sen bizi aldattın

krema-yerine-yogurt

Kremanın dünyanın en besleyici yiyeceği olduğunu söylemiyoruz ancak yemeklerde oldukça lezzetli bir nüans olduğunu biliyoruz. Yine de içerdiği yağ ve kalori oranı nedeniyle yoğurdu tercih etme konusunda bizi ikna etmiş bulunuyor. Hoşça kal sevgili krema.

Sen de mi be patates?

patates-yerine-karnabahar

Hazırlanış şekline göre hem sağlıklı bir yaşamın parçası olabilen hem de en güzel yiyeceklerin ekürisi olarak görev alan patates aslında bize karnabahardan 3 kat daha fazla kalori veriyor. Bu nedenle o güzelim yiyecek listelerinden çıkmak durumunda kalıyor. Allah'a ısmarladık patates.

Sporcular, hindistan cevizi suyuna kulak verin

sporcu-yerine-hindistan

Bir haklı serzeniş de sporcular için gelsin. Spor sırasında kaybedilen vitamin ve minerallerin geri alınması amacıyla içilen sporcu içeceklerine çok daha iyi bir alternatif var elimizde. 16 kat daha fazla potasyum içermesiyle sizi cin gibi yapabilecek hindistan cevizi suyu artık raflarda da yerini almışken kaçırmayın.

Bol bol için.

Yeni moda gerçekten sağlıklıymış

pirinc-yerine-kinoa

Yemeklerin de mi modası olur diye düşünüyorsanız bal gibi de olur. Geçtiğimiz yıl damgasını vuran trileçe, son yılların en gözdesi kinoa ve Amerika'yı şu anda sallayan kale bitkisi varken yiyeceğin de modası olduğunu görüyoruz.

Fakat moda olarak görünen yiyecekler aynı zamanda yemek hayatımıza yepyeni bir soluk getirip sağlıklı hale dönüştürebiliyor. Tıpkı pirince alternatif olarak doğmuş, salataların sultanı kinoa gibi. Lif ve protein bazında pirinci geri planda bırakması da ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor.

Bitterciler buraya! Haklıydık!

sutlu-cikolata-yerine-bitter

Bitter çikolatanın sütlü ve aslında çikolata olmayan beyaz çikolatadan çok daha sağlıklı olduğunu hep duyuyorduk. Ancak bu kez elimizde doneler var. Bitter çikolata, sütlü çikolatada bulunan şekerin yalnızca yarısı kadar şekeri barındırıyor bünyesinde. Ancak içindeki lif oranı 4 kat daha fazla. Canımsın. Canımızsın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

dila8 Nisan 2015 21:55
Süt ve bademi nasil karsilastirabiliyorsunuz? Badem yagli tohumdur ve sadece yag icerigi vardir. Sut ise karbonhidrat protein ve yag icerir. Sutun proteinini de sut grubu disinda baska bir besinden alamadiginizi biliyor musunuz?
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?